Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (81)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Hai, ca acum citesc in urma.
dordia multumesc ptr sprijinul moral! Pai, ce sa fac? Normal ca urmez sfaturile ca eu tot nu cred ca renunta ILincutza la lapticul mamei, care e asa bun.
Apropo, stiti ce gust are Nan - lapet care cica seamana cel mai mult cu cel matern? Groaznic! Cum pot bea ei asa ceva, nu stiu.

Mama, toata lumea se streseaza cu cantaritul? Pai va spune "mama cantaritului" ca e o prostie acest aparat de tortura al bebeilor. Balanta Sibiu "sucks big time", iar pe cel digital nu dau atatia bani, ca am ce face cu ei. Eu una as cam vrea sa ma las de acest obicei, dar, sa stiti, "cantaritul da dependenta"!

Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Lordra si Anda, dar stiu ca ati suferit nu gluma! Daca tot s-a reajuns la subiectul "Nasteri de groaza", va anunt ca incep si eu sa scriu povestea nasterii, care se va intitula "De la nastere normala la cezariana si invers". Nu promit nimic in legatura ca data postarii. Poate va aduce mosu povestea!

Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Gandacel, bine ai revenit! Pacat ca acum, in mijlocul unei dispute, si chiar nu e cazul sa genereze in alta.

Sa ma explic: forumul e liber, oricine poate citi aici si orice membru poate scrie. Dar, ca la orice party, depinde de farmecul si calitatile personale sa fii si bagat in seama. Daca te descurajezi de la prima intrebare ramasa fara raspuns, imi pare rau, e gresala ta. Poti incerca sa revii, sa impartasesti si tu cu ceilalti pentru ca apoi sa te ajute si ei. Sau orice alta strategie...

Chestiunea pentru care esti tu suparata e insa alta, cred: accesul la contul comun. Da, sunt date private acolo si tocmai asta e si idea lui, sa ne protejeze identitatile. Toata lumea care are acces acolo s-a cunoscut pe forum, nu exista alte criterii mai restrictive. Dar da-ne si noua sansa sa te cunoastem si sa-ti acordam incredere!

Altfel, poze se pot posta oriunde, in contul de pe DC, pe orice alt site care gazduieste poze si sa postezi link-ul... Asta daca nu te deranjeaza sa fie publice

Maria & bebik din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Gandacel, crezi sau nu, chiar ma gandeam ieri ce mai faceti, ca ai disparut brusc... pacat ca revii asa suparata!

ai dreptate in cea mai mare parte. forumul e public, aici poate posta oricine, isi poate spune parerea, fara sa fie atacat, dar nici sa nu atace. poti intreba, poti cere ajutor, si in masura in care cineva stie raspunsul , te ajuta. nu e vorba de a ignora nou veniti. poate ca pur si simplu intrebi ceva ce nimeni nu stie.
sau, si aici vorbesc de mine, o persoana care intra prima data, pune o singura intrebare din cateva cuvinte. intrebare care avea in aceeasi categorie, la "odisee", dedicat subiect cu pagini intregi.
logic mi se pare, ca atunci cand te intereseaza ceva, intai sa cauti, si daca nu gasesti, sa intrebi.

nu stiu care sunt bisericutele pe-aici, io ma declar atee; dar sunt intr-adevar "mamici cu mult timp", care intra zilnic, altele cu mai putin, care intra mai rar, altele de care ne-am atasat, dar care au ramas fara net, si cu care mentinem legatura, si mamici care ne-au salutat o data si apoi nu ne-am mai "vizitat"... si ultima categorie, cele care ne citesc numai informativ, fara ca noi sa stim de existenta lor. dar accesul aici nu e restrictionat.
eu sincer te vad in a doua categorie, si n-as vrea sa treci in ultimele

altfel sta situatia cu contul comun. nu e cont DC, e un cont de yahoo, fara nici o legatura cu forumul. cine a fost de acord cu acea solutie, are iarasi dreptul de a spune NU cand accesul la cont trebuie permis unei alte persoane. gratie acelui cont reusim "sa nu ne pierdem". sa mai comunicam si altfel decat numai pe forum!
nu ne poti condamna ca ne-am intalnit, ca s-au creat legaturi personale, ca avem ceva "in comun".

pozele din contul comun... acolo sunt si albume publice, si private. pe cele publice nu te impiedica nimeni sa le vezi, astea apar doar daca dai clik pe link...
forumurile nu sunt numai pt informatii.. eu una nu le vad asa. iar printre "alternativele" de care vorbesti, in cazul nostru se afla si contul comun de pe yahoo. cu ajutorul lui comunicam mai rapid, sau lucruri pe care nu vrem sa le spunem public...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

LAVI, eu am trimis mail in contul comun cu sfaturile salvate de mine de-a lungul ultimei luni!Daca esti de acord, te rog trimite-le tu fetelor de ian-feb!Pliiiiiiizzzzz!

Din ciclul: tara arde si baba se piaptana!



Ilenutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

quote:
Originally posted by maria_alexia

Gandacel, bine ai revenit! Pacat ca acum, in mijlocul unei dispute, si chiar nu e cazul sa genereze in alta.

Sa ma explic: forumul e liber, oricine poate citi aici si orice membru poate scrie. Dar, ca la orice party, depinde de farmecul si calitatile personale sa fii si bagat in seama. Daca te descurajezi de la prima intrebare ramasa fara raspuns, imi pare rau, e gresala ta. Poti incerca sa revii, sa impartasesti si tu cu ceilalti pentru ca apoi sa te ajute si ei. Sau orice alta strategie...

Chestiunea pentru care esti tu suparata e insa alta, cred: accesul la contul comun. Da, sunt date private acolo si tocmai asta e si idea lui, sa ne protejeze identitatile. Toata lumea care are acces acolo s-a cunoscut pe forum, nu exista alte criterii mai restrictive. Dar da-ne si noua sansa sa te cunoastem si sa-ti acordam incredere!

Altfel, poze se pot posta oriunde, in contul de pe DC, pe orice alt site care gazduieste poze si sa postezi link-ul... Asta daca nu te deranjeaza sa fie publice

Maria & bebik din burtik



Imi pare rau sa spun, dar m-ai inteles total gresit. Suntem pe forumul DC, deci nu prea vad de ce ne-am comporta "ca la orice party". Credeam ca suntem oameni maturi, in cautare de info. Nu tin deloc sa am acces la contul comun. Am vrut sa va arat foto cu mine si bebe, ceea ce am si facut, intr-un tarziu, printr-un link intr-un mesaj. Nu am reusit sa-mi fac album pe DC, desi am incercat in zile diferite.
Nu stiu daca e necesar sa "castig increderea" cuiva ca sa pot pune o intrebare legat de o problema care ma intereseaza. Nicaieri nu se intampla asta, pe forumuri vreau sa spun. Daca ne imprietenim, asta e alta poveste si e foarte frumos. Insa, ca sa dau un ex. din alt domeniu, sa nu mai supar pe nimeni de aici: daca am cumparat o placa video pentru calculator, n-am nici un dubiu cu privire la caracteristicile tehnice, scrise in documentele aferente, insa daca vreau sa stiu opinia altor cumparatari/utilizatori, intru pe un forum si intreb cum se prezinta placa... Si aici la fel. Eu am un bebe, primul meu bebe. Voi aveti unul sau mai multi. Am un pediatru care ma sfatuieste, am internet, am carti, insa e al naibii de util sa pun o intrebare pe forum, sa vad ce fac si altii in situatia in care sunt si eu... Cu cat sunt mai multe raspunsuri, cu atat mai bine! Unul mi s-o potrivi si mie...
In general, nu ma simt deranjata de mai nimic. Viata mea a fost plina de greutati si necazuri. Daca ma vedeti, nu o sa credeti, pentru ca rad cu usurinta si mai mereu am o vorba buna pentru oricine. Asa ca nu ma deranjeaza ce se intampla aici PERSONAL, insa mi se pare o nedreptate, la modul general, pentru oricine mai e intr-o situatie asemanatoare. Probabil ma voi rezuma in continuare la a citi zilnic, ca pe o carte de crescut copiii, forumul vostru, plus cartile mele si restul info de pe internet. Ba chiar si eu am rude si prieteni, medici la care pot apela. DC ramane cea mai bogata sursa de sfaturi practice, totusi.
Pana la urma: se acopera fata copilului cand ne plimbam pe frig, sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

ANDA, ce rau imi pare....doamne cum au putut si asa insensibile femeile alea ???? Si ma gandesc ca este TARE daca ai suportat surerile alea fara sa zici gata, vreau cezariana!!
Nu-mi pot imagina prin ce ai trecut...
Bine ca s-a terminat si o sa treaca si epiziotomia aia si o sa te poti bucura de toate.

joy + Vladut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Cristina, mami, stai cumintica, regulile referitoare la contul comun le-am priceput si le respect. Ce se intampla pe forum e putin descurajant, mai ales pentru fetele mai timide si care, de fapt, au cel mai mult nevoie de sfaturi si ajutor. Iti promit ca voi sta aproape si voi mai scrie printre picaturi, iar cu voia voastra, va voi insoti in grupul prichindeilor, cand va naste si ultima graviduta!
Poate am parut suparata, dar nu sunt. Ca orice sagetator, ma revolt la nedreptati si incerc sa fac "ordine" mai mult pentru altii, decat pentru mine. Pentru mine, nu ma zbat si nu ma lupt, daca pot rezolva treburile pasnic, in alt mod... La mine lupta nu inseamna disputa...
Acum, lupta mea aici s-a cam terminat. Am spus ce aveam de spus. Urmarile sper sa fie pasnice, in ton cu Sarbatorile de iarna, sa nu fiu responsabila de alte sabii scoase din teaca!
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Salut

Ilenutza, gata bagajelul de spital? ?Tin pumnii pt. maine, sa nasti un bb vanjos si sanatos si nici sa nu simti mare durere.

Lavi02, din fericire, de duminica, cea mica nu a mai vomitat. Si, recunosc, ii dau si eu sa pape cand cere, daca mai vrea un san i-l dau, dar sunt mult mai atenta la ragait. O tin vertical, pe pieptul meu, o urc pe umar, incerc cat pot de tare s-o "eliberez". Nu colaboreaza ea chiar tot timpul, dar am facut progrese: ragaie mai des, parca.

Anda chiar ca esti o mamica eroina. Bine ca trecut ce a fost mai urat si refacere rapida sa ai, iar de Craciun sa nu mai stii ce e aia durere.

Pupici multi

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Mai mai acu si Gandacel e suparata...de fapt nu esti suparata dar ti-ai spus parerea si est f corect.
Aceeasi intrebare vroiam sa o pun si eu legata de acoperitul fetei cand iesim afara. Din ce am inteles, NU si am inteles si de ce. Chiar imi paru atat de logic in sensul ca mai maricica fiind cand imi punea mama fularul la gura se umezea de la respiratie si pe urma imi era frig....dar credeti ca-mi trecea prin neuronul asa al meu asa ceva???

o alta intrebare...credeti ca lohiile au ceva cu calitatea laptelui sau cu colicii lui bb? Ca mie de ieri nu prea mai mi-a curs de ieri de pe la 17.00 chiar deloc pana azi la pranz, si de la urmaatorul supt, vladut este cu burtica iara plina de crampe. si nu am mancat nimic deosebit fata de ieri, chiar nu apucasem sa mananc ca inca era pe foc mancarea. am mancat dimineata branza, iaurt, cascaval...de astea. Sa fie vreo legatura sau sunt eu dusa? Plus ca la cat ceai de chimen si anason am baut astazi. am fost cam surprinsa ca nu am facut pipi mai deloc ...de ce oare?


joy + Vladut
poze

Mergi la inceput