Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (79)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

ina-fiecare varsta are dificultatile ei. Lia e mai dificila acum decat la 6 luni cand statea linistita in tarc si se juca cu jucariile doua ore fara sa am nici o problema...ca acum isi baga nasul prin toate colturile casei, pot fi accidente, plus ca pare ca e intr-o perioada in care are nevoie de multa atentie-si nu numai ca s-a nascut Liam.

simina-la condimente le gasesti- aici sunt considerate condimente. de altfel supa de chimen e miam-maiam si eu pu chimen uneori in mancare...


lavi, ripley- nici noi nu suntem de acord sa doarma Lia cu noi in pat. Liam nu doarme cu noi in pat, ci intr-un co-sleeper-e un patut care se ataseaza de patul mare astfel incat nu sunt gratii intre pat si patut, dar nu exista riscul sa te intorci peste bebe-el are spatiul lui dar e in continuare spatiului tau. e bun pana sta bebe singur in fund si l-am cumparat pentru Lia care nu vroia sa doarma departe de noi. Pe la 6 luni Lia a dormit singura in patut dar din nefericire nu am avut camera separata pt. ea pana cand ne-am mutat la sfarsitul lui septembrie...se obisnuise sa doarma si separat, dar acum de cand s-a nascut Liam avem probleme cu ea-probabil ceva temporar...nevoie crescuta de atasament, totusi nu are decat 14 luni...
Pe Liam am decis sa-l tinem in co-sleeper din motive financiare, am vrut sa "sarim" peste investitia intr-un patut de copii si sa cumparam un pat mare cu aparatoare pt Lia cand va fi nevoie sa-l mutam pe el din patut...acum om vedea cum facem-in cateva luni oricum il mutam si pe el in camera cu Lia.

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Soyons justes, mes amis! ętre l'empire d'un tel empereur[…]; et qu'y a-t-il de plus grand? – Etre libre, dit Combeferre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania zice ca bb are 3280 si ca e un frumos! Restul datelor nu le stie.

Oare ce face meems?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

anamari, bine v-ati gandit cu patuturile. Probabil cel mai potrivit e sa-i mutati pe amandoi deodata in camera lor.

Din ce am constatat eu, dpdv mama, cea mai buna diferenta intre bb ar fi cam de 3 ani. Pe la 3 ani Silvia a devenit brusc mai independenta si mai ascultatoare, i-a trecut criza NU-ului de la 2 ani, atunci cand nu te mai intelegi cu copilul. Asa ca acum imi pare rau ca Nati nu s-a nascut cand Silvia avea 3 ani fix. Dar pana la 3 ani ar fi fost mult mai greu pt mine. Pe de alta parte, pt copii, cu cat e diferenta mai mica, cu atat e mai bine, sunt mai apropiati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

TANIA, FELICITARI PT STEFAN ASA HOTARAT!!!!! STIE EL CE VREA DE PE ACUMA
LAVI02, ca intotdeauna cu sfaturi si cuvinte de incurajare .
Nu am apucat unca sa-l cantaresc, cu siguranta este mai greu si a ma luat in greutate (a incaput sa ma doara mana cand il tin la san).
O prietena a vrut sa-mi aduca cantar si am refuzat ca mi-era ca dau in damblaua cantaririi la fiecare minut. Cum imi spun fetele (de pe acasa) sa-l cantaresc inainte de supt si dupa. Parca e prea de tot. Poate la o masa mananca mai putin, la una mai mult. Si inafara de asta ce fac il dezbrac, il cantaresc si dupa ce papa il dezbrac iara??? Ca poate intre timp face un pipi si numai este f corecta cantarirea....

v-am auzit ca ai vb de ceapa ca nu este buna. dar ceapa calita e la fel cu cea cruda??
Eu nu-s asa o carnivora si m-am cam saturat de carne, de lactate si cam incep sa inventez.......
am pus si eu cateva poze la semnatura....

joy + Vladut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

si ca m-am trezit din ameteala-felicitari tania, nastere usoara meems...

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Soyons justes, mes amis! ętre l'empire d'un tel empereur[…]; et qu'y a-t-il de plus grand? – Etre libre, dit Combeferre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Si inca ceva.....voi tineti bblacii cu caciulite in cap? In spital ii tineau intr-o bluzica, la picioruse erau cu scutecel(dar nu strans) si fara caciulita. ne-a zi asa sa-i tinem si acasa (bine cu pantalonasi) dar fara caciula. Eu cand am venit acasa, am dat de socrelle si de dr de familie a 2 zi care mi-au spus ca trebuie caciulita, plus inveliti bine...si chestia e ca acum daca il las mai dezvcelit, incepe sa stranute si sa sughite...are manutele reci....eu am in camera cam 24 grade si din spitalne zise 22grade. Acum nu stiu daca o fi el mai friguros, sau cum sa-l tin??? Ca nu vreau sa se obisnuiasca infofolit si apoi sa raceasca una - doua


joy + Vladut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Tania,sa-ti traiasca Stefanel,si felicitari si pentru mamica,nu??Ptr.nasterea naturala, fara epidurala!!!!
Multumesc fetelor,inca o data pentru sfaturi,m-am mai linistit vazand ca simptomele de mamica sunt ca la fel si la voi,adica s-o citez pe Joy,cand plange parc-ash plange si eu de mila bebe-ului,sau cand are colici,sau cand cauta tzitzi dupa papa,si ma gandesc ca n-am destul laptic!
Mirabilis si lavi02,pupici si ptr.voi ptr.sfaturile de ragait,sa stiti ca din instinctul de mama si de tata,vazand ca nu il putem ragai,mai ne plimbam asha cu el in sus,sau stateam la Tv cu el in pozitie aproape verticala,adica cu caputul pe pieptul meu!
O sa mai incercam pozitia asta cu burtica pe antebrat,aseara am incercat-o,dar a-nceput Stefanel sa planga imediat!!!
In leg.cu pediatra,da,e cam excentrica, mi-a mai zis o cunostiinta care mi-a si recomandat-o de fapt,dar a zis ca e tare buna, e din Titan!
Si Stefanel al meu nu numai ca n-are fontanela inkisa,dar are si doua dehiscente(Simina,zic bine!???)laterale la caputz-adica 2 osciaore mai proeminente,si mi-a zis dr.ca astea sunt ca n-am luat Ca suficient...deci,tb.dat vigantol la greu...
ei,o sa-i dau si n-o sa-i spun ei,si gata!!

Pupicii mei,Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

SILVIA, eu chiar plang, ma simt inutila, nu-i pot face mai nimic saracutu'. si aceeasi chestie ca ragaitul este si la noi, preferam sa dam mai repede parturi...
Cu oscioarele in partile laterale ale capusorului....pai cam asa le are si Vladut...cam spre spate mai mult, undeva in dreptul urechiuselor, dar lateral spre spate . Si nu stiam , nu-mi zise nimeni nimika...

joy + Vladut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

felicitari, tania!!!!

hai, hai, hai, meems!!!!

...................................

sa va povestesc. am venit aseara de la ai mei, eu si copila mica (lia ramasese la ai mei pentru weekend). era o alunecareala pe sosele, mama-mama (plouase, apoi ninsese, apoi lapovitza)..... la juma de kilometru de casa e o strada extrem de abrupta, ramificata dintr-una principala. cind am dat stinga sa intru pe ea, inclinata cum era si plina de polei si gheata, mi-a alunecat masina in spate, nu vroia si nu vroia sa urce dealu' - masina e mare si grea de tot (plus ca facusem si plinu', desteapta de mine!). mai, bagasem intr-a-ntiia si pusesem tractiune joasa pe 4 roti, nimic. aluneca masina de numa'..... ma apucase o groaza si aveam in minte ca daca alunec in spate, nu ma vad aia de pe soseaua mai principala si o sa buseasca masina din mers si din neputinta de a opri sau incetini la timp. imi era in minte ca bebe mic ar fi fost lovit primul! tremuram toata si parca intrasem intr-un soc. cred ca trecusera vreo 3 minute bune de cind ma luptam sa-mi urc masina pe sosea in sus...... ma rugam cu lacrimi in creier sa primesc 'ajutor'. intr-un final, au prins rotile un petec de zapada cred si, spre mirarea mea, cu alunecaturi la stinga si la dreapta, masina mi-a inaintat in sfirsit si am ajuns pe platou neinclinat. plingeam deja in hohote. doua minute mai tirziu eram in casa. m-am pus pe fotoliu cu bebe in brate (o scosesem din car seat ca s-o simt aproape) si ma zguduiam de plins isteric. i-am povestit lui sean printre sughituri........
............ la masa de seara, pe la 9:30pm cind mayei i se facuse foame, i-am dat tzitzicu' si dupa ce a tras de citeva ori, s-a manifestat cum stiu eu ca face (e agitata si-i tot cade tzitza din gura, cumva o scuipa) cind nu mai vine lapte..... m-am muls si am scos cu chiu cu vai 20ml! cred ca mi s-a oprit laptele de la sperietura......... cumva, cred ca e posibil, ma speriasem rau de tot. va tin la curent cu 'starea laptelui'. si voua va doresc un weekend minunat!

cu drag, va pup si aveti grija de voi!

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Tania,Mama mia, ce nastete de Cartea recordurilor!
Felicitari!Sa va traiasca!

Abia asteptam vesti despre Meems, caci am eu un feeling, ca la o saptamina dupa ea voi naste si eu!
Eu consider ca prima faza a nasterii a fost nemernicia de epilat cu ceara in zona cu pricina!Am crezut ca mor de dureri, caci ma facui singura!

Bagajul tot nu l-am facut! Ce putoare mai sunt!
38s incepute azi!

Va pupic pe toate!


Cristina Baku

pictures:
http://uk.photos.yahoo.com/gbuluci

Mergi la inceput