Nunti cu bucluc

Nunti cu bucluc | Autor: scorpiuta

Link direct la acest mesaj

Vi s-a intamplat ceva neobisnuit sau hazliu in ziua nuntii de care sa radeti astazi ?La nunta noastra, s-a intamplat ca liftul sa se strice si noi stam la etajul 8 !! Cand au venit sa imi puna voalul ,lautarii de abia mai suflau in instrumente si toti nuntasii erau fleasca, machiajul domnisoarelor de onoare se dusese pe apa sambetei.. Dimineata, cand sa plecam acasa, s-a pus o ploaie torentiala si am ramas in pana cu masina pe o strada pustie ..am ajuns acasa desculta, cu rochia uda in bratele iubitului meu.. caci taxiu nu am gasit..ne-am incalzit noi dupa aceea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmyna spune:

waw..
multe patanii ai mai avut dar pana la urma important e ca sa terminat cu bine..
la mine la cununia civila care a fost ca si o nunta ni se stricase masina de spalat vase si a inceput sa curga apa pe jos..si eu habar nu aveam pana am aflat eu era treaba reparata...am avut cununia civila la o sala de fitnes care are si o sala extra unde se mai da discoteca iar seful salii nea lasat sa folosim totul si bine ca sa putut repara masina de spalat vase..cand am plecat am lasat cat de cat in regula..urmand ca a 2a zi sa facem curat..
am chemat un taxiu care a venit dupa juma de ora si pe la 6 dimineata sau 7 nu mai stiu am ajuns si noi acasa trecanduma sotul pragul si jup in pat ...nam mai avut chef de nimik ca eram rupti de obositi dar am recuperat totul in luna de miere.. cam atat..
va pup..


http://photos.yahoo.com/crista_222000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Scorpiuta!!
Eu zic sa vii la "Super miresele DC"..cred ca le-ar place fetelor un asemenea subiect..Si eu sunt tot din Craiova..Treci si pe la "Prieteni dintotdeauna-Oltence,poftiti la povestit"


Nunta noastra-26.06.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viovio spune:

Ha!Ha!Ha!
Doar atit?
Nunta mea a fost un eveniment foarte bine planificat,la care nu ar fi trebuit sa nu intervina nimic.Asa gindeam eu si m-am apucat de pregatiri cu un an inainte,am stresat pe toata lumea cu intrebarile si am visat numai rochii,pantofi,pahare de plastic,invitatii si mai stiu eu ce...
Dar socoteala din tirg nu se potriveste cu cea de acasa...
Sa va povestesc...
Nu am vrut lautari si am amenintat pe toata lumea ca cel ce va indrazni sa aduca un asemenea specimen sa-mi lalaie "ia ti mireasa ziua buna" va sfirsi impaiat.Ca urmare am facut rost de un CD cu respectivul hit,ca sa pastrez traditia si sa nu-mi sara in cap armata de babe.Urmarea...S-a oprit "curentul" chiar in ziua aia si de cintat mi-a cintat soacra mea.Ca bonus,nasii au urcat pe scari(locuim la et 7),cu luminari,cadouri si in tinuta de gala...
Plecam la biserica.Nasul sa faca o gluma,"trage pe dreapta" ,in ideea ca am plecat primii si ajungem ultimii.Ginion...Toti trec si pe noi ne opreste un politist in intersectie(nu functionau semafoarele,si era un haos total),si nu ne mai lasa sa trecem decit dupa un sfert de ora...Am intirziat la biserica...
La biserica...Surpriza zilei...
Biserica inchisa cu lacatul si popa ...nicaieri.
Cineva sare gardul la casa parohiala si il gaseste pe popa dormind (a se citi la uin sprit).Dupa zece minute vine...imbracindu-se si cu un carnet in mina,pe care il deschide plin de importanta si decreteaza...
Sunte-ti familia Raduta si trebuia sa veniti la 17.30
Nu era asa...Eram alta familie si trebuia sa venim la 16.00,dar nu ne-a crezut si nici nu avea scris pe undeva desi facusem rezervarea din martie si nunta am facut-o in iunie.
Pina la urma intram in biserica,el inainte,noi dupa.EU mindra nevoie mare,in rochie alba si cu un voal care se vedea de la 7 metrii...El intreaba:CE AVETI?BOTEZ????
Incepe slujba,singur(cind am platit ni s-a spus ca sunt 4)...
Aproape de final mai apare un tip in pantaloni,tricou si papuci mov,care incepe sa cinte...
Dupa 20 de minute suntem la "multi ani traiasca".Preotul "ne baga in ceata",ca stie alte versuri decit noi,si mai are un pic si se urca pe matusa noastra incercind un duet cu ea...
Mai vine un preot,dar slujba s-a terminat...
Cineva mai "bisericos" intreaba:
-Bine parinte,dar parintii,nu saruta evanghelia...
Raspunsul,dat cu spatele la noi,in timp ce-l conducea pe nasul sa se inchine la icoane(a se citi sa dea banii)..
-Descurcati-va si voi singuri.
Plecam spre local.Il stresez pe nasu' pina imi spune cu cit a platit prestatia preotului.Iar el imi spune ce-a zis popa.
-Cind a fost tatal dumneavoastra ne-am inteles la o suma,nu v-a zis...
-N-a fost tata ca locuieste in Pitesti...
-Atunci va mai spun odata,daca el n-a tinut minte.Pentru mine un milion,ca am tinut slujba,pentru baiatul care a cintat cinci sute de mii si pentru celalalt preot cinci sute de mii ca a venit pina aici...Si daca v-a placut mai dati ceva in plus...,din partea familiei Raduta...
Nu pricepuse ca nu eram aia si m-am intrebat cind or fi venit ei ce le-o fi zis?Plecati acasa ca ati mai fost o data pe ziua de azi?
Abia la restaurant ne-am mai linistit...
Intre prietenii nostrii,nunta noastra e si acum subiect de gluma si isi ureaza unul altuia "nunta a la Adi si Vio".
Atunci imi venea sa urlu dar acum...

Ce zice-ti? Sunt pe locul 1 in top?


Violeta, mami de printesa Cristiana Bianca
POZE CU BIANCA




"Nu sunt ceea ce par a fi,nu sunt nimic din ce-as fi vrut sa fiu....dar daca m-am nascut fara sa stiu,devreme sau poate prea tirziu,m-am resemnat....ca orice om,si-am ramas ceea ce sunt."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:



Pai,Vio, chiar ca esti locul 1 in top!!! E mai tarce decat a mea...Dar sa va spun: Noi intai am scos actele,in martie.Pe drum ni s-a stricat masina de doua ori si am asteptat o ora sa vina doamnca care trebuia sa oficieze casatoria.Asta a fost tot ce s-a intamplat aiurea la acte.
La nunta,in urma cu o luna,a fost de coma.Acum rad dar atunci...
Soacramea cu ai iei au inceput pe la 2 noaptea sa adune de pe mese din fata invitatilor sticle cu bautura si ce mai era si sa le care la masina(ca le vinde ea la barul ei) Uite-asa pana dimineata am alergat ca prostii "care prinde mai mult" Noi ca sa salvam...ei ca sa faca bani...uite-asa mi-au stricat nenorocitii frumusete de nunta...Acum rad cand imi amintesc ce maraton printre mese se crease...




Giana de Dani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63229" target="_blank">POVESTEA NASTERII
POZELE NOASTRE
VARSTA DANI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Si la noi au fost cateva "faze":
La cununia civila: eram programati la 10.30... Pe la 9.30 incepe tata sa se agite pe langa mine ca "hai ,de ce nu esti gata? ..ca daca nu ajungem la timp nu te mai ia de nevasta....se plictiseste omul si pleaca..." (mentionez ca s-a agitat inutil toata nunta,eu nu mai aveam decat de "pudrat nasul",in rest abia asteptam sa devin "d-na X" ).In fine ajungem noi,se termina totul in 10 minute (de cand am intrat),plecam acasa (fiecare la a lui) ca sa ne pregatim pentru biserica...
Mai tarziu aflu ca pe proaspatul meu sotz "l-au uitat" la primarie.... Adica ai lui s-au agitat sa incapa toata lumea in masini...matusi,rude,invitati,sa nu care cumva sa ramana vreunul pe jos (desi nu era mult de mers),au plecat acasa unde pregatisera o masa si a inceput cheful!
Bietul meu sotz ,care nu stiu dupa ce l-au trimis sa se ocupe,cand se intoarce in parcare....pustiu! Nici urma de ai lui!
In fine...vine si el pe jos,ca un ginerica ce se afla....cu un prieten...Ajunge acasa,suna la usa....nimic! Inauntru veselie mare,muzica (ta-su canta la... acordeon)....Suna,suna,dar cine sa-l auda? Intr-un final ii deschide maica-sa mirata ca-l vede afara,nu inauntru...Moment in care are loc urmatorul dialog: "Da tu unde ai fost? Cum unde? La Primarie,sa ma insor !!! Dar voi nu ati uitat nimic pe acolo? Nu...aoleu,paharele!,farfuriile...uf,sunt toate....ce sa uitam? PE MINE !!! "

La nunta,care a avut loc in aceea si zi:
Ma imbrac eu "ca o floare" si cand sunt gata dau pe toata lumea afara din camera ca eu imi astept mirele....Si stau si stau....Intr-un final incep sa ma intreb ce se intampla,de ce m-au uitat toti acolo...Trimit o iscoada si ce-mi aud urechile: tata statea "de straja" in usa si nu lasa pe nimeni sa intre in casa pe motiv ca nu a reusit sa zugraveasca casa si ii e rusine de rude cu asa pereti urati... singurul care a putut trece a fost sotzul,care imi aducea buchetul (el avea "pasaport"),restul...de la nasi la socri,frati,rude,nuntasi...asteptau afara,in fatza blocului!!!
Stam noi ce stam ,lumea afara se agita...eu tot asteptam sa vina nasul sa ma ia,normal! In fine,pana nu am decretat ca io nu ies din casa decat la bratul nasului nu au putut trece!
Si uite asa era sa intarziem la biserica si...chiar ca ramaneam nemari...tata

Ca sa nu va mai spun ca pe caseta de la nunta apare o scena filmata in masina condusa de (acelasi) tata la intoarcerea de la cununia civila ,plina de lume (eu nu eram in acea masina) in care se discutau..."trebi importante": despre atacul de la Pearl Harbour,al doilea Razboi Mondial, "japoneji", stilul lor de viatza si alte chestii....romantice! Am vrut sa scot scena dar acum ma distreaza de nu mai pot!!!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

La noi s-a blocat liftul cu socrela in el....nu pt. mult timp, din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

Viovio, m-am distrat copios citind despre nunta ta.
Na, ca si eu am de povestit! Care e nunta aia fara peripetii?
Cred ca au fost multe intamplari dar marunte si nu le mai tin minte.
Insa nu am sa uit nicicand cununia religioasa. Pai, Viovio, ce ne-am face fara un popa care sa mai alunge stresul la o nunta? Am plesni!
Deci, ajungem la biserica. Preotul, cunoscut printre enoriasi ca le cam are cu vinisorul. Nu-i nimic, doar isi cunoaste meseria. Ne asezam cuminti cu totii in fata lui, dascalul ii scrie pe o hartie numele noastre: Magdalena Ramona si Adrian Ionel. Si incepe omul sa isi faca treaba, nas in nas cu noi, ca sa simtim miasma de vin sfintit. Si se chinuie de vreo doua ori sa ne zica numele, descifrandu-l de pe hartie. Greu, greu! Ale naibii nume... nu putea si p-asta sa-l cheme doar Ion!
Dupa cele vreo doua incercari de a ne citi numele de pe hartie, dupa "se cununa robul lui D-zeu" a urmat o pauza si apoi "ziceti mai voinicilor cu glas tare sa v-auda lumea!" Asa ca la pauzele popei ne strigam singuri numele...
Mai tarziu, dupa ce ne-a auzit de cateva ori, o fi crezut ca a-nteles! Si ca ne-a retinut numele de-acuma! Si a incercat sa isi faca treaba, cum stia el mai bine... sau cum putea, whatever... Asa ca in final in biserica omului s-au cununat niste oameni, Madalina si Ioan. Adica eu si sotul meu, cu alte cuvinte... sau alte nume...
Stiti ca iti da in timpul slujbei sa musti de trei ori din cozonac si sa bei de trei ori din paharul cu vin sfintit. Si am gustat de trei ori din amandoua, popa da sa se intoarca sa le puna inapoi pe masa, dar revine spre mine, imi face cu ochiul si ma-ntreaba conspirativ si intelegator: "mai vrei?" De vin era vorba. Eu n-am mai vrut...
Mi-a pus coronita aia pe cap, nu-i stiu numele, dar era asa larga... noroc cu cocul. Dupa care a trebuit sa sarut evanghelia de pe masa, si el m-a ajutat tinandu-mi coronita sa nu cada. Asa bine a tinut-o ca mi-a asezat-o in pozitie verticala, incat era in jurul fruntii si pana la barbie, intelegeti. Noroc cu nasa, ca mi-a pus-o ea la loc. In hohotele tuturor, bineinteles.
A vrut popa sa ne tina si o cuvantare: "de ce-i bun nasul? o sa vina intr-o zi Ioan la tine, nasule, si o sa-ti zica ca <<ia uite nasule, cred ca Madalina umbla cu altul>>. Si tu sa-i spui <<nu-i nimic, mai sunt si altele>>" Io cre' ca popa asta avea ceva cu mine, ori c-o fi vazut ceva in ochii mei?
Alte urari de genul "sa petreceti frumos, da' sa va iasa si ceva PITAC (!!!), ca altfel n-ati facut nimic"
Pozele noastre din biserica nu-s ca ale altora, cum am mai vazut si eu. Nuuuuu, in ale nostre se rade, se hohoteste chiar, mireasa-i rosie ca racul, toti sunt transpirati, unii isi sterg lacrimi de ras... dar stiti ce? Va jur ca tare bine ne-a prins, ca eram incordati ca arcul, eu eram asa emotionata de-mi venea sa plec de la propria-mi nunta.
O alta chestie de neuitat e faptul ca o asteptam, in mijlocul salii cu toti oamenii in picioare asteptand si ei, pe cumnata-mea, dusa acasa sa-mi aduca esarfa, ca sa dam jos voalul. Si DJ-ul pusese pentru a treia oara la rand melodia cu mireasa si cumnata-mea nu mai aparea. Si la un moment dat ma ridic de pe scaun, din centrul atentiei, sa ma duc pana afara sa vad daca apare. Si ma uit, si ma intorc inapoi. Si cand intru inauntru cu avant uit ca usa de termopan a restaurantului are prag si ma impiedic de toata frumusetea. Doar un pic mai aveam si cadeam, si toata onorata asistenta era cu cohii pe mine. Imi venea sa moooor de rusine! sa intru in pamant! Cel care e filmat a scos scena si m-am bucurat atunci, dar acum imi pare rau ca era buna de Camera de ras.
Cam astea-s. daca imi mai aduc aminte de ceva, revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Ma bag si io in seama, dar nu cu nunta proprie ci cu cea la care eram nasa... Si gravida pe deasupra, dar mai aveam timp... vreo doua saptamani, ziceau ecografiile. Din pacate bebe avea alte planuri. Asa ca am ajuns cu nunta la biserica, am asteptat alte 2 nunti (intarziate ) sa termine, dupa care mie mi s-a rupt apa. Am intors masina, m-au lasat la spital sa nasc si sotu' impreuna cu cumnata si mireasa s-au intors la biserica sa termine nunta.

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici mai vechi si mai noi
altele, daca nu v-ati saturat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

De ce nu scrieti la Super Mirese ? Ca doar tre' sa stim si noi de ce sa ne pazim...
Frumoase povestioare...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare

De ce nu scrieti la Super Mirese ? Ca doar tre' sa stim si noi de ce sa ne pazim...



Pai sa mute subiectul al de s-o pricepe mai bine.

Mergi la inceput