subiect vechi si dureros - toxoplasmoza in sarcina

subiect vechi si dureros - toxoplasmoza in sarcina | Autor: cristabb

Link direct la acest mesaj

Dupa 5 ani de asteptare pentru un copil si un an de tratamente si o gramada de doctori am descoperit ca am toxoplasmoza IgG pozitiv 300 si IgM pozitiv 1.32. La 5 zile dupa ce am aflat aceste rezultate am mers la Colentina la un parazitolog care mi-a dat un tratament cu pirimetamina. Inca nu l-am inceput pentru ca am aflat dupa 2 zile ca in urma tratamentului cu Metformin pentru Sindrom Ovare Polichistice am reusit sa am ovulatie in ziua 22 a CM. Am ramas insarcinata si am reusit deci sa vad si eu a doua liniuta pe testele de sarcina pentru prima oara in viata mea. Am 35 de ani. Bucurie nemaivazuta? Doar lami si insomnii pentru ca toata lumea i-mi spune ca trebuie sa fac intrerupere de sarcina sau ca ea se va opri singura din evolutie daca e afectata de boala. Vreau bineinteles sa merg la un genetician, la parazitolog din nou.Nu stiu ce sa fac, unde sa ma mai duc si ce teste sa fac. Va implor daca stiti ceva, orice despre asta ajutati-ma.Doctori specializati in asa ceva, analize care se pot face fatului etc. Sunt insarcinata in 5 saptamani.Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Cistabb, ti-as fi scris pe PM, dar vad ca nu ai aceasta optiune... suna degraba aici: http://reclama/contact.htm si sunt convinsa ca vei primi un raspuns la problema ta, sper ca va fi unul favorabil. Felicitari pt sarcina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Cristabb,

Vroiam sa iti dau acelasi sfat...
Nu renunta la bb inainte sa vorbesti cu doctorul Tutunaru, si mie pana am ajuns la el mi s-a indicat de catre mai multi medici avort...
Suna-l neaprata si scrie-ne si noua cum stai!
Curaj!

Magg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristabb spune:

Multumesc pentru sfat. Maine sun. De maine incep sa alerg la parazitolog - dr. Lazar de la Colentina, la genetician Dr. Albu de la Giulesti, Dr. Bucur de la Municipal. Stie cineva ceva despre ei? Trebuie sa incerc sa ma linistesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

Despre dr. Albu de la Maternitatea Giulesti stiu ca este un superdoctor.Nu-ti pierde speranta...Dumnezeu iubeste mamicile si bebicii !!!!

Io22+ cu beba_mica

beba_mica a noastra...
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;19/st/20060414/k/e50a/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anirim spune:



Draga mea,

Te rog din suflet sa nu iei inca o decizie pripita ; cumnata mea a avut toxoplasmoza in timpul sarcinii si a nascut acum 2 saptamani un bebelus "sanatos tun" , chiar asa s-a exprimat doctorita . Stiu doar ca a fost la Institutul Cantacuzino si si-a repetat analizele (igG si IGm )de vreo 2-3 ori in timpul sarcinii, deasemeni a luat medicamente toata sarcina(nu stiu exact la ce doctor a fost si ce medicamente a luat , dar o sa ma interesez); iar la AMA MEDICAL a facut o data la 2 luni o ecografie morfologica, pt a urmari dezvoltarea copilasului (la dl doctor Parvu Ioan).
Pentru o siguranta mai mare s-a luat o particica din buricutul celui mic si a fost trimis la Bucuresti pt niste analize mai "APROFUNDATE", rezultatele inca nu au sosit , dar te voi tine la curent..
Curaj !!!!


Anirim si Andutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisa spune:

Ce ai facut cristabb cu problema ta? Cum s-a rezolvat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna cristabb, si eu am o problema asemanatoare; sunt insarcinata in luna a 3-a si in urma analizelor am Toxoplasma IgG pozitiva 151 si IgM negativa , 0,23 (la Instit. Cantacuzino). Dr. ginecolog mi-a dat trimitere la Sp. Colentina la Parazitologie, deci am intrat in panica.....Acolo am vorbit cu dna. dr. Cilievici, i-am explicat ce si cum si mi-a zis ca atata vreme cat IgM este negativa, nu este o mare problema (in cazul meu deci, anticorpii din organism lupta), ca daaa, exista o infectie in organism, un virus care este inactiv acum. Daca acest virus ar fi fost activ, cu siguranta nu as fi putut duce sarcina pana in acest punct. Mi-a prescris totusi, pentru a fi sigura, un tratatment cu Rovamicyne timp de 3 saptamani, cate 3 pastilute pe zi. Dupa aceea voi reface analiza si bineinteles voi urmari ecografic evolutia sarcinii. Dr. ginecolog mi-a spus ca pot lua aceste medicamente, ca nu vor afecta negativ sarcina, din contra, si de asemenea m-a asigurat ca totul va fi bine pentru mine si pentru bebe. Bineinteles ca si noi ne-am facut tot felul de probleme, ca eram fff necajiti , dar acum suntem optimisti si nu mai conteaza ca mie imi este fff rau, ca mi-e greata, ca nu pot manca, nu conteaza decat el, bebe, sa fie OK. Asa ca poate nu e bine sa iei o decizie decat dupa ce consulti mai multi medici cu experienta. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmmonica spune:

Buna Cristabb,
Si eu am avut probleme cu toxoplasma in timpul sarcinii, am avut titrul marit, adica IGG-ul. Doctorul meu ginecolog, Badiu de la Municipal, m-a trimis la doamna doctor Lazar, care mi-a prescris un tratament cu Summamed, luam 3 pastile pe saptamana, tratament pe care l-am urmat aproape toata sarcina. Si eu am fost extrem de speriata, dar trebuie sa ai nervii tari, pentru ca mie mi s-a marit titrul din cauza stresului. Fetita mea are acu 7 luni, in curand, si e bine, urmeaza sa-i fac analize dupa 8 luni cand isi formeaza proprii anticorpi. I-am facu analize si cand s-a nascut dar nu au nici o relevanta pentru ca bebelusii mostenesc anticorpii nostri, oricum si atunci mi-a iesit titrul bun. Sfatul meu este sa repeti analizele si in alta parte, nu numai la Cantacuzino si sa stai linistita pentru ca se trateaza.
Cu mine doctorita Lazar a fost draguta, dar in acea perioada, am mai vorbit cu fetele pe forum si unele nu erau foarte incantate.Sfatul de a merge la dr. Tutunaru este f bun, am auzit numai pareri bune despre el.Ideea e ca trebuie sa incepi tratametul foarte repede.
Mult succes si sa ne tii la curent!!!

PS mare atentie la alimentatie: fara mezeluri, fara branza din piata, tot ce consumi trebuie sa fie foarte bine fiert iar produsele lactate numai din lapte pasteurizat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Pupici fetelor,
M-am gandit sa raspund la subiect pt ca de curand am trecut prin acelasi lucru ca si voi.

In iunie anul trecut am facut analizele pt toxo la Spitalul Titan. Eram insarcinata in 5 sapt. IgG pozitiv, IgM negativ. Cu toate astea , sarcina s-a oprit din evolutie si am repetat analiza la toxo in septembrie, dar de aceasta data la Cantacuzino. Aceleasi rezultate. Doctora mea ginecolog m-a trimis la Colentina la dr Cilievici care mi-a explicat ca IgG va ramane toata viata pozitiv si ca nu din cauza toxo s-a oprit sarcina din evolutie. Dr ginecolog nu a fost multumita cu acest raspuns si...iata ca iar sunt insarcinata in 8 sapt si ma trimite la dr Lazar, tot la Colentina. Sa va spun sincer, dr Lazar a fost f dragutza dar si f neatenta la rezultatele analizelor si mi-a dat o explicatie de mai bine nu ma duceam. Mi s-a parut cam neprofesionista. Am refacut toxo la Cantacuzino in februarie, acest an si rezultatele au fost aceleasi. Am discutat cu dr de la laborator care mi-a dat aceeasi explicatie ca si dr Cilievici. Asa ca merg cu Dumnezeu inainte si sper sa ma ajute sa pastrez aceasta sarcina si sa evolueze normal.

Intr-adevar...IgM pozitiv arata infectie acuta si trebuie tratata, dar, draga mea...nu-ti pierde speranta si ai incrtedere ca totul va fi bine.

Pupici.
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Fetelor, aveti mare grija la ce medici va duceti, indiferent cat de celebri sau cautati sunt ei (chiar ma suprinde ca cineva a amintit de dr. Badiu, foarte cunoscut in Bucuresti si cautat de protipendada cu bani, cadru universitar, care vad ca nu prea stie care-i treaba cu Ig). Ca un medic sa nu cunoasca semnificatia imunoglobulinelor (adica Ig) de tip M sau G este INADMISIBIL. Ca si cand n-ar sti ca omul are doua maini si doua picioare, ceva de genul asta. ELEMENTAR.

Cred ca din anul II de facultate (sau poate chiar mai devreme), orice putzoi de student la medicina stie ca IgG pozitiv inseamna IMUNITATE la boala respectiva. Deci IgG pozitiv la toxoplasmoza (parazitoza) sau la oricare alta boala (bacteriana sau virusala) inseamna IMUNITATE. Nu e nevoie de tratament si nu pune nici un fel de probleme. Cu atat mai mult, sa ti se spuna sa faci tratament, sa mergi pe la alti doctori sau chiar ca ai pierdut o sarcina din cauza IMUNITATII la o anumita boala este incredibil. As renunta pe loc la orice medic care n-ar sti asa ceva.
Putzuruca, analizele iti vor iesi, ori de cate ori le vei repeta, toata viata, la fel: IgG pozitiv.
Apropo, si eu am IgG pozitiv la Toxoplasmoza, dar, din fericire, medicul meu a stiut ce inseamna asta.
In schimb, IgM pozitiv inseamna infectie recenta, care necesita tratament. Cele care aveti IgM pozitiv, nu intrati in panica, ci urmati tratamentul prescris de parazitolog. Toxoplasmoza POATE produce malformatii fetale, dar nu este ceva obligatoriu.

Pentru amuzament, in Franta 85% din populatie are IgG pozitiv la toxoplasmoza (pentru ca au mai toti pisici acasa ).

Va doresc la toate sarcini usoare si cat mai putine grijisi probleme de sanatate!!!
Si nu uitati: evitati medicii care nu stiu medicina,indiferent de faima de care se bucura, va pot face mult, mult rau!!!

Bedrosmart 10+

Mergi la inceput