De sarbatori, singura.

De sarbatori, singura. | Autor: sorinsonia

Link direct la acest mesaj

Of, iar vin sarbatorile si eu tot singura, adica doar cu copilul. M-am saturat sa stau acasa, in pijamale, dar nici nu-mi place sa merg la vreo petrecere, insotita doar de copil...Ce sa fac? Cum sa trec peste sarbatori fara sa-mi simt sufletul "greu"?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Draga mea,de aproape 5 ani sint singura de toate sarbatorile.Multi ar putea zice ca mi-am facut-o cu mina mea.Am ales sa iubesc neconditionat un barbat ''ocupat'',asa ca probabil ar trebui sa tac din gura.Numai ca iubeam cu toata fiinta mea. Le spuneam parintilor ca merg pe la cine stie ce super chefuri,iar eu boceam singura in casa nopti intregi.Nu le puteam zice adevarul, ca i-ar fi distrus.Anul acesta insa nu voi mai fi singura.Intr-o saptamina va veni pe lume bebelacul meu.El va fi barbatul din casa mea de sarbatori.In el imi pun speranta ca voi avea parte de un pic de fericire.Nu-mi spune te rog ca nu e asa.Tu ai un copil.Cred ca trebuie sa fii fericita ca il ai si iti e aproape.Daca nu era nici el? Nu stiu cde sfat sa iti dau pt a trece peste singuratate,caci nici eu insami nu am rezolvat atitia anu problema asta.Insa iti doresc din suflet liniste si sarbatori frumoase.

37+


leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Ei,la mine se fac 7 ani de singuratate. Am mai iesit, dar la petreceri pentru copii (am doua nepotele de varsta apropiata cu a copilului meu), si tot singura m-am simtit. Ceilalti copii erau cu mama si cu tata, dar de dragul lui, am suportat cu stoicism. Craciunul este o sarbatoare a familiei, iar familia mea e prea mica.
Va .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Ra mata,hai s-o facem,ce zici? Si la mine e al 4 -lea an cind....singura
anul asta nici macar cu prietenii nu ma mai duc,pt ca stau prost cu banutii si nici nu se mai aduna toata gasca,sintem imprastiati....
Asa ca ma asteapta privitul la tv alaturi de parinti su dupa 12 noaptea,nani....
Ce ziceti fetelor?

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Fetelor,se mai baga cineva?
La mine nu e spatiu deloc,pt.ca eu stau si cu parintii si cu bunica,deci.....va dati seama!
Asteptam propuneri si sugestii...

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valcampan spune:

Ra mata as veni si eu la petrecere.Tinem legatura pina atunci poate ne stringem mai multe mamici caci nu vreau sa petrec sarbatorile singura.De Craciun cred ca am sa merg la sora mea dar de Revelion parca nu m-as mai duce la ea pt ca vor veni numai familii sau cupluri si eu ma voi simti in plus pe linga ei.Sper ca pina atunci bebeul meu sa doarma toata noaptea pt ca deocamdata se ma trezeste acum sa pape o data pe noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Pai si unde fuse tati pina acum?

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Dragele mele, va inteleg perfect, si eu sunt o mamica singura,dar in sfarsit am gasit o cale de a nu mai fi atat de singura,chiar daca nu am nici un partener de viata am inceput sa ies destul de des cu prietenii,la concerte,in baruri,la film,la petreceri si totul s-a schimbat,deja ma simt alt om,mai plina de viata si mai increzatoare.
Pentru revelion deja mi-am aranjat cu prietenii sa mergem la un restaurant frumos.Cu copilul am aranjat cu bona lui sa vina sa stea cu el,asa ca ma voi distra din plin.
Stiu ca e greu,nici mie nu mi-e usor,dar trebuie sa luati viata in piept asa cum e si sa luptati pentru fericirea voastra,important e sa nu va lasati doborate de situatie,sa fiti optimiste ca SIGUR intr-o zi va rasari soarele si pe strada noastra...si vom avea nevoie de ochelari de soare .
Va doresc numai bine si incercati sa iesiti din starea asta...va spune o mamica singura care e pe drumul cel bun....
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

Hmmmm, si la mine e al treilea an de singuratate. E greu, dar...nu am ce face. Nu am pe nimeni, imi e greu sa fac revelionul cu prietenii, cati au mai ramas, pt ca ei sunt toti cupluri, numai eu sunt singura printre ei si nu ma simt tocmai in largul meu. La 12 noaptea, la trecerea in anul nou, imi e cel mai greu sa ii vad.... Nu e gelozie, invidie, insa imi e greu... Probabil ca am sa ma duc cu piticul meu la parinti si ma voi uita la tv... Trist...

Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

Ma intreb de ce nu se posteaza un subiect...de ex."De sarbatori, singur!!!" De ce barbatii discuta mai putin despre asta? Nu cred ca le e usor, nu cred nici ca dupa despartire tatii care raman cu copiii devin "barbati singuri", dar ei nu prea discuta despre lucrurile astea. Trebuie sa le fie la fel de greu ca si noua, nu? Oare cum isi petrec sarbatorile taticii singuri? Vorbesc despre cei care au in grija copii, s-a inteles, ca pt ceilalti nu cred ca sunt probleme... Sau poate ca da? Nu stiu... Depinde de situatie...

Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maia69 spune:

miris, sa iti spun ce am observat eu: niciodata barbatii nu merg singuri la petreceri, revelioane, etc. Chiar daca sunt singuri, se sucesc si se-nvartesc de o partenera, chiar daca n-au nimic in comun cu ea. Sa nu fiu inteleasa gresit: si eu as merge cu un prieten (a se intelege amic), cu care sa ma distrez. Haha, dar imi amintesc (studiez fenomenul de ceva timp) cum se poarta cu invitatele lor, se vede de la o posta ca e de fatzada. Eu ii si intreb de ce fac asa, si ideea generala a raspunsurilor este: "pai, doar n-o sa vin sin gur". E-te, na, da' de ce? (gandesc eu, si fac asisderea), decat sa mor de pliktiseala cu vreiunul, mai bine ma duc singura si ma distrez. Ma rog, chestie de abordare personala, in ambele cazuri. PS: explicatia obiectiva ar fi ca nr femei > nr barbati

Mergi la inceput