Aluat de pizza

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katty spune:

quote:
Originally posted by Deanny

Fetelor, eu de obicei cand fac pizza, trec inainte pe la o brutarie si cumpar aluatul de la o paine-doua (necopt evident) si scap de preparatul aluatului acasa, care nu prea imi iese...

Deanny



La fel si eu ! E foarte simplu si repede!

Catalina & Andrei(3ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu fac un aluat de pizza foarte gustos, care imi iese de fiecare data si de asta nu imi vine sa incerc alta reteta :
50 gr drojdie proaspata ,exclus cea uscata ,se dizolva in 200 ml lapte caldut .Se aduga o lingura sare si si una de zahar ,un ou batut (scos in prealabil din frigider fiindca altfel nu creste aluatul )si 6 linguri de ulei.Apoi se amesteca 400 gr faina cate putin.Aluatul nu trebuie nici sa se lipeasca de mana dar nici sa fie prea tare si se framanta bina ,pana devine elastic ,cam 15 minute .Se lasa la dospit o ora pana isi dubleaza volumul .Se mai framanata putin ,se intinde ,se unge cu ketchup ,se presara busuioc si oregano plus umplutura .
Se coace la cuptor incins ,la foc mare 20 minute .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

OSNA am facut ieri blatul de piza dupa reteta postata de tine dar mie mi-a iesit un pic cam uscat , asa trebuie sa fie oare ?
Am intins aluatulin tava mare de la aragaz , am uns cu ketchup , am pus feliute de salam , ciuperci,ardei proaspat , apoi am razuit cascaval , am mai tras asa cate o dunga ici si colo de ketchup peste cascaval si am dat la cuptor aprox. 20-25 min . De cop s-a copt , dar e cam uscat blatul , ca si cum ar fi painea uscata . Daca asa trebuie sa iasa e OK , daca nu spune-mi te rog cum procedezi tu exact , adica lasi sa creasca aluatul sau cum l-ai terminat l-ai si pus in tava si l-ai dat la cuptor ?
Sau il intinzi in tava si il lasi la crescut ?
Sau il bagi in cuptor un pic ... sau ... spune-ne exact procedeul folosit de tine , te rog frumos !!!



ANA-ANDREEA 10 MARTIE 2000
PAULA-CEZARA 20 DECEMBRIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

este putin crocand dar deloc uscat.

dupa ce l-am muiat il las la crescut in lighean(pina isi dubleaza volumul) apoi il intind pe masa cu sucitorul si apoi il pun in tava peste hartie de copt si pun pe el ketchup,salam ...ce mai vrei,cascaval deasupra si-l coc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Eu fac aluat de paine pentru pizza si iese bine. Nu e crocant, e pufos (mie asa imi place)
Cantitati exacte nu stiu sa spun pentru ca il fac din ochi.
Drojdia (proaspata, nu uscata) o amestec cu putin zahar tos pana se lichefiaza, apoi adaug apa calduta (sau lapte caldut) si putina faina si fac maiaua (care nu trebuie sa stea la crescut). Pun apoi sare, 2 linguri de ulei, restul de apa (lapte) si faina asa incat aluatul rezultat sa nu fie nici prea moale, nici prea vartos. Framant aluatul pana cand mainile si castronul sunt curate (nu mai ramane nici un pic de aluat pe ele).
Acopar castronul cu un prosop curat si-l las intr-un loc cald, la crescut.

Cand e gata crescut, ung tava cu putin ulei si intind aluatul. Peste el pun (in aceasta ordine):
- putin suc de rosii (in care am adaugat si niste condimente: oregano, piper, maghiran),
- mozzarella rasa,
- carnaciori de bere (au un gust excelent in pizza!) taiati feliute,
- porumb (din pungi congelate, nu din conserva),
- ciuperci din conserva (ciupercile proaspete, feliate si calite usor sunt mult mai gustoase, dar nu am tot timpul),
- masline taiate rondele,
- feliute de ardei gras sau capia,
- rondele de ceapa,
- cateva felii de rosie.
La sfarsit mai presar putina mozzarella si dau la cuptor (incins la 180 de grade)

In aproximativ 40 de minute este gata (pentru a fi sigura ca nu e crud aluatul, il incerc (,) cu o scobitoare si ma uit pe fundul tavii sa vad cat de rumenit este - a mea e din yena si se vede prin ea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Si mie mi se intampla sa nu mi se coaca aluatul la mijloc, sau sa mi se usuce prea tare pana am citit ca ar trebui sa incing cuptorul la 220 de grade si sa coc pizza tot la 220 de grade. Acum, in 20 de min e gata pizza si nu mai am surprize sa nu fie aluatul facut.

Madi

“Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

dragelor pe mine sotul meu ma apreciaza in mod deosebit pentru pizza pe care o fac ...zice ca blatul are o aroma deosebita si nu se compara cu niciuna, de pe la restarante, prieteni....
Eu la blat pun asa:
2 oua intregi
500 gr faina
100 gr unt
o bucatica de drojdie proaspata(dizolvata in prealabil in lapte cu putin zahar)
sare
Cel mai important pentru aluat sa fie bun si sa creasca este ca produsele pe care le folositi sa fie calde adica la temp. camerei nu din figider direct, ca nu cresc...si im bucatarie sa fie cald.
La intins il fac subtire pentru ca oricum nu-i multa coca si nu creste mult si nici nu e necopt...si folosesc mult sos de rosii la umplutura.
Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Stie cineva o reteta de blat de pizza care iese subtire, moale si nu crocant , asa ca si in pizerii ????

http://pg.photos.yahoo.com/ph/lucian_ciotlaus/album?.dir=mail&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/lucian_ciotlaus/my_photos

Mergi la inceput