Gradinarit-plante de apartament

Gradinarit-plante de apartament | Autor: Ferigutza

Link direct la acest mesaj

Stie cineva cum trebuie ingrijit asparagusul pe timpul iernii? Am un asparagus caruia ii merge superb vara cand il am afara pe balcon si care imediat ce il bag in casa la sfarshitul toamnei se ingalbeneste tot. Nu stiu ce fac greshit, dar daca are cineva vreo sugestie ii raman etern recunoscatoare.

Delia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

doar atat stiu ca se uda din abundentza la temperaturi mai ridicate ...

anca &alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">POVESTEA NASTERII
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Ce ai fi putut sa gresesti:

- sa-l muti brusc de la frigul de afara la peste 20 de grade in casa, ar trebui sa-l lasi vre-o 2 saptamani la o temperatura tot scazuta dar crescatoare
- sa-l tii la intuneric
- sa-l uzi abundent, eu nu l-as uda mai des de 2 ori pe saptamana

Ce poti sa faci acum ca e galben:
- sa-l tunzi, cu simt de raspundere, crengile noi vor fii mai frumoase
- sa-i pui ingrasamant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

of, am si eu probleme grave. de putina vreme, dieffenbachia mi s-a patat pe frunze cu maro, si ii cad toate... mai am doar 2 sau 3 tefere, dar nu o vad bine. e f rapida stricaciunea, nu stiu ce sa-i mai fac. si dracaena din celalalt colt al casei are pete albe pe frunze. nu stiu ce sa fac cu ele, cu ce sa le dau, ca n-am gasit nici pe net, nici in cartile mele de la ce sunt simptomele astea.
ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ferigutza spune:

multumesc tare mult. o sa incerc sa-l pun la intuneric, caci ieri dupa ce am postat subiectul il mutasem in lumina puternica...

acum sa vedem ce o iesi din toata povestea asta.

multumesc inca o data pt sugestii.

delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Feriguta,

Spuneam la "ce ai putea sa gresesti" ca il tii la intuneric!!

TUTUROR plantelor le place lumina.
Eu stiu ca asparagusul nu este o planta pretentioasa.
I-ai schimbat pamantul in ultima vreme?
Ii pui ingrasamant in apa odata la 2 saptamani-o luna?

Eu am muulte plantute acasa si le merge incredibil: acum iarna sunt inflorite cu zeci de boboci, iar cele doar cu frunze ma invadeaza, tai din ele ca sa nu mai fie asa mari.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Dpop,
Dieffenbachia poate sa piarda frunze din cauza unei greseli de udare. Prea multa sau prea putina apa.Poate fi si frigul. Ar fi bine sa faci niste poze daca ai posibilitatea.
Daca a ramas cu o tulpina inestetica, poti sa o tai, fara mila, chiar sub ultima frunza. Vei vedea atunci daca tulpina e putrezita sau nu. Daca nu, ai sanse mari sa o salvezi. Pui butasul in apa sau direct in pamant. Va face radacini foarte repede, in o saptamana doua.
Restul tulpinii se taie in bucati de 10-15 cm, si se planteaza si ei in pamant sau se pun in apa pentru inradacinare. O sa obtii astfel multi pui!
Bafta multa si flori frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

no bun, pun poze la boala, in caz ca cineva se pricepe:
www.flickr.com/photos/97941623@N00/sets/1529611/" target="_blank">aici .
e un set de 3 poze de fapt, de la 3 plante cu diferite simptome

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ferigutza spune:

cristiama,

multumesc din nou de sugestii. l-am mutat inapoi la soare. citisem pe graba si probabil aveam in minte alte sugestii gasite pe internet care sustineau ca asparagusul sa fie tzinut in umbra, fiind o specie de feriga...
l-am si tuns, nu stiu despre simtul de raspundere :)

si am pus si un umidificator in camera cu pricina, caci am impresia ca e aerul prea uscat.

acum sper sa-si vina in fire shi sa nu ma mai supere :)

multzam de sfaturi!

delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

dpop, este posibil sa te fi ales cu niste ciuperci, sau cu niste insecte in pamant. Pe planta banuiesc ca se vede daca ai paraziti.
Eu te sfatuiesc asa:
- sa examinezi pamantul. Scoti planta afara din ghiveci, si vezi cum sta cu radacinile. Daca sunt putrede, poate fi de la prea multa apa, prea mult ingrasamant sau paraziti/ciuperci.
- daca e vorba de paraziti, uda planta cu solutie de Mospilan, pe care il gasesti la farmacia fitosanitara.
- daca e vorba de udare/ingrasamant, raresti udarile, dupa ce ai curatat planta de radacinile putrede. In nici un caz nu pune ingrasamant atunci cand planta este bolnava, ii faci mai mult rau decat bine.
- daca nu e nici una, nici alta, ar putea fi vorba despre ciuperci. Pune solutie de Topsin, o gasesti tot la farmacia fitosanitara.
- daca radacinile sunt intacte, e posibil sa fi fost atinse de frig, poate le-ai lasat afara, pe balcon.
- daca nu e nici asta, vezi ca ghiveciul sa nu fie aproape de calorifer, poate nu e place aerul cald. Pulverizeaza-le zilnic, cu apa la temperatura camerei.
A!!! Legat de udare, sa nu folosesti apa rece, pentru ca iar nu le face bine!
Sper sa te ajute la ceva ceea ce am scris!
Bafta multa, si asteptam vesti bune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

ioana, multumesc de raspuns
am sa cumpar si mospilan si topsin si dau cu amandoua. dau si preventiv, pe restul plantelor.
cat despre pamant, am observat o chestie... am cumparat pamantul de la o florarie, am cerut special cel mai bun pamant, ca sa nu trebuiasca sa il tratez dup-aia. acuma vad ca, in timp, deasupra pamantului au aparut chestii albe ... asa, ca un fel de ... nu stiu, ca si cum ar fi scartz, dar nu e, ca asa e pamantul, cu alb. din pacate nu am poza si la pamant...se vede putin in poza cu dieffenbachia.

de ingrasat nu le-am dat cu ingrasamant. insa unele le-am replantat de vreo 2 luni (spatiphila si dracena). le ud doar cand pamantul nu mai e umed, pun mana si verific ca e uscat - nu vad de ce ar fi putrezite radacinile. ce-i drept,la dieffenbachia de la inceput o particica din radacina a ramas neacoperita cu pamant, dar a trecut mai mult de un an de cand e planta asa, si doar acuma am probleme. de pulverizat cu apa, o fac o data la cateva zile, cam cand le si ud la radacina.
plantele le tin doar in casa. de cand am dat caldura la calorifer, nici nu le-am mai lasat pe pervaz, ca sa nu se supraincalzeasca.
dau o fuga azi la farmaciile de plante, ca mai am o singura frunza in viata!
multumesc

Mergi la inceput