Cale de acces

Cale de acces | Autor: ponicid

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de un drum de acces pe un teren al primariei. Este vorba de o zona care pana acum cativa ani era maidan iar in hartile primariei figureaza un drum care se opreste in mijlocul maidanului(nu duce nicaieri). Ei drumul acela daca s-ar continua mi-ar folosi mie. Daca drumul s-ar continua ar trece printr-o zona de protectie sanitara (din spatele unui cimitir) zona unde nu se va construi vreodata ceva din cauza protectiei sanitare (asa este legea). Deci eu cer un drum de acces pe un maidan al primariei pe care nici o data nu se va construi ceva.
Cine stie? Care sunt procedurile pentru a aparea un nou drum pe harta unei localitati? Cui ma adresez?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_s spune:

In primul rand e important la ce iti trebuie tie drumul, ai o casa sau un teren la care nu ai cale de acces? Pt. ca in aceasta situatie problema ta trebuie rezolvata cu primaria, care e proprietara terenului. Cred ca trebuie sa faci o cerere catre Consiliul local care administreaza proprietatile primarie sa-ti acorde servitute de trecere. Daca nu se poate rezolva pe cale amiabila poti sa-i cheni in judecata. Dar pentru inceput, cel mai bine ar fi sa mergi la biroul juridic al primariei sa vorbesti cu cei de acolo.
Daca la terenul tau mai exista o alta cale de acces atunci e mult mai dificil pt. ca pot sa-ti refuze acordarea acestui drept de trecere. Oricum drumul ti-l faci tu, ca primaria nu cred ca va investi in ceva care nu-i foloseste.
Daca imi dai mai multe detalii poate reusesc sa te ajut mai mult (cu participarea sotului meu, ca el se pricepe la legi si de astea)

Mergi la inceput