Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!3

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Draga Livia,

Spune-mi, te rog frumos, pentru scaderea FSH pot incerca ceva? (acum e aproape 10 si am intrat in panica)


MULTUMESC MULT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gal Simona spune:

Buna!
Am si eu o intrebare pentru Livia: tratamentul scris de tine in ultimele mesaje e valabil si in cazul endometriozei?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliadaniela spune:

Buna draga Livia. Bine ai revenit.
Uite ce ti-am scris inainte de a pleca in concediu. Poate gaseti o solutie si pentru noi.

"Draga Livia,
Am nevoie de ajutor! In urma spermogramelor rezultatul este ffff rau!Rezultatul final este TERATOSPERMIE ACCENTUATA(92% forme patologice) Ne dorim f mult un copil.Eu am 37ani iar sotul meu 35.Credeti ca mai exista vreo sansa sa avem un copil?Exista vreun tratament pentru asa ceva?Medicii nu ne dau nici o sansa."

Multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

multumesc livia
crezi ca as putea sa iau ceaiurile si daca voi icnepe stimularea ptr inseminare ?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

danita:daca incepi stimularea vei putea lua doar mugurii de zmeur si naprasnicul(ceai),supozitoarele cu metronidazol;

iuliadaniela:vezi ca am scris pe forum un trat.cu rezultate bune,pt.barbati, dar trebuie tinut neaparat 3 luni !

Gal Simona:depinde de cat de avansata este endometrioza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gal Simona spune:

Pt. Livia
Am avut o interventie laparoscopica in 2004,in care mi s-a facut decorticarea ovarelor si distrugerea focarelor de endometrioza. Apoi am urmat un trat. cu depherelyne 3 luni.Trompele s-au gasit permeabile. Problema a fost rezolvata din pc de vedere al medicului.Din noiembrie 2004,de cand mi-a venit primu ciclu dupa operatie nu s-a mai intamplat nimic,desi medicul era f optimist in privinta sarcinii.Are rost sa incerc tratament naturist?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

Multumesc pt raspuns Livia!

dar napraznicul este ok ? ma gandesc sa nu fac vreo prostie dupa inseminare .... tu ce zici ? eu as vrea sa iau ceva ptr fixarea sarcinii ........ orice :)
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras_rebel22 spune:

buna fetelor!in sfarsit mam hotarat sa ies dupa si sa va scriu!va urmarecs de foarte multa vreme...mam bucurat si am plans alaturi de voi!problema mea..hmmm...sunt deja de 6 ani casatorita..perfect sanatoasa..sotul meu la fel,fericita pot sa spun ca am totul...dar degeaba daca nam bucuria de avea un bebe mic!!am fost la foarte multi medici si am facut tot felul de analize...perfect sanatoasa!!sunt tanara am 25 de ani...nam avut nicodata nimic..mi sa spus sa astept...dar cat sa maia stept!!as dori prima oara daca se poate un tratament prin tablete..daca poate sa imi recomande icneva...daca nu trec la tratamentul de ceaiuri!si daca se poate gasi in austria?..daca poate sa imi spuna cineva?astept raspuns nerabdatoare...si ma bucur sa ma aflu printre voi!va doresc sanatate si succes la!!va multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PiaIonut spune:

ce tratament naturist imi recomandati pt sotul meu, care are oligospermie severa (inainte avea 1mil/ml iar dupa un tratament, cu coenzima Q10, cartilaj rechin si vitam., avea 4mil./ml).
Avem vreo sansa sa avem un bb? Eu am facut niste investigatii (ecografii) in a 11 si a 13-a zi; se pare ca erau foliculi; am facut doua luni testele de ovulatie si au iesit pozitive, in a 14-a zi in prima luna, respectiv a 13 si a 14-a zi in cea de-a doua; nu ma pricep deloc la acest domeniu si as vrea sa stiu daca imi dati vreo sansa cu un tratament naturist. Dr. mi-a spus ca sansa ar fi IXI. Ce inseamna?
multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrusha spune:

Buna Livia, anul trecut am tinut tratamentul naturist si eu si sotul. Din pacate, desi in urma monitorizarilor echo, parea ca ovulez, nu am reusit.Tinand cont in perioada in care am tinut tratamentul m-am simtit foarte bine/plina de energie, au mai fost luni in care am luat acidul folic (1 p/dimineata), ceaiul de naprasnic preparat cum trebuie (2 cani - 1 dimineata, 1 seara), gheara matzei(2 pastile pe zi) si kamayani (3 p/zi). In nerabdarea mea de a-mi vedea si eu visul implinit, am ajuns sa am in vedere si varianta FIV-ului (iar tratamentul o sa-l incep incepand cu zilele astea). Zilele urmatoare urmeaza sa fac o injectie cu diphereline (am inteles ca inhiba activitatea hipofizei).

Ce vreau sa te intreb - pot sa continuu sa iau ceai de naprasnic, gheara matsei si kamayani? vreau sa ajut organismul cat se poate, plus sperand sa reduc eventualele efecte negative ale tratamentului!


te pup, si multumesc ca existi! Sa ai o primavara frumoasa!

Andrusha

Mergi la inceput