Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!3

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Buna Livia si buna aspirantelor
Desi va citesc mesajele de mai mult timp,abia acum am indraznit sa va impartasesc si durerile mele.
Am 30 de ani,sunt casatorita de aproape 9 ani,de 7 ani incercam sa avem un copil,si va dati seama ca n-am reusit sa-l avem.Am fost la mai multi medici,am fost internata de vreo 10 ori,am facut stimulari ovariene,inseminari artificiale,si tot felul de analize si tratamente si degeaba.Acum aprox.1 an un medic ne-a spus ca ultima noastra sansa este FIV,avand in vedere ca in ciuda tratamentelor facute nu am ramas niciodata insarcinata.Am sa scriu mai jos,cat de schematic pot,rezultatele analizelor noastre:
-eu-analize hormonale,care au iesit bune
-histerosalpingografie am facut 2;prima prin 2000 si trompele erau permeabile,si a doua prin 2004,cand trompele erau putin permeabile.Am facut instilatii IU si medicul mi-a spus ca au mers bine,dar o HSG de control nu am facut
-CM este intre 28-34 de zile,iar ovulatia se produce cam in a 18-19-a zi a CM.Doar cand am facut stimulare cu Clomifen si injectie cu Pregnyl am avut ovulatia in a 13-a zi
-o candidoza vaginala pe care o am de 10 ani,si care in ciuda tuturor tratamentelor pe care le-am facut{Clotrimazol,ovule Pimafucin,Diflucan}nu dispare.
-o aciditate crescuta a secretiei vaginale,un ph=5,care-spun medicii-omoara spermatozoizii inainte de a trece de colul uterin.Am facut spalaturi cu bicarbonat de sodiu,Femigin B,si alte produse din farmacii pt. a creste un pic ph,dar degeaba.Nu se misca de la 5 nicicum.Practic asta a fost si explicatia -probabila- a dr.de nu am avut nicio sarcina.
-sotul meu-a fost dg.cu o oligoastenospermie medie,adica:32-34 mil/ml,vitalitate 40%,din care 20%rapid progresivi,20%lent progresivi.
A luat si el diverse medicamente[clomifen,proviron,coenzima Q10,pregvit Zinc+vit.E]Dupa fiecare tratament am observat o crestere a valorilor spermogramei,dar dupa 3-4 luni revenea la valorile initiale,sau uneori mai proaste decat cele initiale.
Cam astea sunt rezultatele a 7 ani de analize si tratamente.De 6 luni am hotarat cu sotul meu sa incheiem cu medicii,cu medicamentele si sa adoptam un copil peste vreo 2 ani.
Dar am dat peste forumul vostru si speranta a reinviat.
Va rog din suflet sa-mi spuneti parerea voastra.Credeti ca mai am vreo sansa sa am un copil pe cale naturala?Ce ma sfatuiti sa fac?
M-ar ajuta f.mult daca mi-ati putea da exemple de cupluri cu aceleasi probleme care au copii.
Te rog Livia sa-mi spui ce tratament naturist mi s-ar potrivi mie si sotului meu.
Sperand ca nu v-am plictisit si ca mesajul meu nu a fost prea lung,astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
Va multumesc din suflet ca existati.

Ana.T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

ANUSKKA Daca vrei sa-ti raspunda fetele de pe aici posteaza mesajul si la subiectele :"Naturiste si homeopate" sau "Endometru....". Aici iti va raspunde doar Livia. Am vrut sa-ti trimit un mesaj privat dar mai intai trebuie sa-ti activezi optiunea PM.
Bafta!!!

Trebuie doar sa crezi!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Centrul de Medicina Integrala
Com. Masloc nr 146
Tel 0256/231201
Tel/fax : 0257 - 212543

PS - foarte important : programarile se fac la telefon, si trebuie sa astepti cam 1-2 luni dupa ce ai sunat, probabil sunt foarte ocupati. Deci cine vrea sa sune si sa se intereseze ar trebui sa tina cont si de asta.
cred ca este jud arad sau jud timis

cu tratamentul lor a ramas insarcinata o prietena careia nu i se mai dadea nici o sansa



www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cod spune:

Buna ziua Livia! Eu sunt Cod
Incep prin a-ti multumi ca mi-ai mai dat o speranta tratamentul indicat de tine.
Eu am o fetita de 5 ani dar incercam de 2 ani sa mai avem un copil si nu se intampla. Acum 3 ani am facut un chiuretaj. Dupa el am avut niste dureri groaznice, coborand pe picior (mai ales pe partea stanga). Atunci mi s-a recomandat organometril 2 luni si am facut o ecografie care a descoperit ovare polichstice (de aproximativ 4 cm pe stangul si 3 cm pe dreptul). Dupa acest episod, ne-am continuat incercarile, convinsa fiind ca ovarele polichistice nu impiedica o eventuala sarcina. Periodic, ginecoloaga mea m-a monitorizat pentru a vedea daca foliculii mei ajung la maturitate si, avand un ciclu mai mic de 28 de zile, mi-a recomandat utrogestan (din a 16-25 zi a ciclului). De doua luni, in plus, iau tratamentul indicat de tine, cu ceaiuri si tincturi, cu supozitoare si vitamina E(recunosc, mai putin combinatia aia de tinut sub limba pentru ca am o bila incarcata si-mi da senzatie de voma tot timpul). Ciclul meu, care era f. abundent si cu dureri puternice, a devenit regulat (la 28 de zile), cu o durata normala (max 4 zile) si nu ma mai darama de pe picioare (avand o cantitate mult mai mica). Dar gravidutza...nu am ramas. Uneori, la ovulatie si dupa, simt intepaturi in dreptul ovarelor si durere infundata spre fosele iliace. Motivul pentru care am dezvoltat un pic cazul meu aici este acela ca, poate in functie de ceea ce am scris, ar trebui sa pun accent mai mult pe anumite ceaiuri sau tincturi din cele recomandate, eventual as mai putea combina cu altceva sau in alt mod tratamentul recomandat de tine, pentru ca efectele lui sa se potenteze. Alexica (fetita mea) imi face comanda zilnic de un fratior sau o surioara si ia de mana toti copii mai mici pe care-i vede pe strada. De cate ori o vad traiesc regretul ca am decis acum 3 ani sa fac acel chiuretaj. Cu multumiri anticipate si cu mult drag, Cod!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

Buna Livia

urmeaza sa fac inseminare artificiala si am prolactina marita . am luat brocriptin si in loc sa scada a crescut apoi am laut tinctura de coada soricelului, a scazut dar nu destul . acum iau tinctura de coada soricelului 20 picaturi pe zi dar si dostinex.
am tot citit eu , si am vazut ca sanzienele si cretisoara ar fi bune inainte de a ramane insarcinata si mi-am luat si tincturile astea doua.
ce tratament ar fi indicat sa iau ... eu preconizez ca in luna martie voi face IA.
multumesc
danita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

livia te rog daca poti sa ma ajuti si pe mine
am 17 ani mai un pik 18 si am fost la cineva am fkt biorezonanta sau cum s-o numi si mi-au est fff multe hai sa le zik nereguli printre care si CHISTURI OVARIENE RECULENTE
poti te rog sa imi izic daca e grev si ce pot face a si are ceva legatura k mi-a aparut ceva par p burtik kre se inmulteste(si in general am impresia sa mi se indeseste parul0 cineva mi-a zis k poate fii o chestie hormonala
ajuta-ma te rog

pupici astept raspuns
daca iti e mai usor pe PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamadalina spune:

Draga Livia, cred ca voi da un masterat in BU .
Am nevoie de o mica consiliere: 31 de ani (peste 2 zile), sindrom ovar restant, sindrom ovar micropolichistic, cicluri anovulatorii, dorinta imensa de bebe, spermograma sotului ok.
Am facut o luna de tratament cu cele 20.000 de ceaiuri , granule de argila, crema de galbenele etc. In paralel cu mine sotul meu a baut zdravan BU. Acum am facut pauza, ca au venit uratii si eu am facut o depresie urata...
Vreau sa incepem o noua cura de 6 luni de BU, poate pentru mine si de Mastodynon, vit C si E. E oare bine? M-am documentat si mi s-a parut o asociere ok.
ma poti ajuta sa stiu daca fac bine sau sa-mi recomanzi ceva dozari etc?
Multumesc din suflet,


Maduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Salutari la toate fetele!!!

Am primit o multime de mesaje..pe PM,forum,mail si tot raspund intr-o veselie din 1 ianuarie dar nu mai fac fata...raspunsul la intrebari imi ocupa prea mult timp si nu mai am pt. mine(familie)nici o clipa libera.Am ajuns sa ma culc in fiecare noapte la 2-3...nu mai pot!!!Sotul meu imi spune "vampiras"fiindca am ochii rosii de la statul exagerat la computer...M-am gandit sa iau o pauza,mi-e greu fiindca sunt dependenta de DC dar trebuie...
Va rog mult sa ma intelegeti...


O sa scriu mai jos un trat.mai scurt dar mai dur pt.chisturi,declansarea ovulatiei,dereglari hormonale:
-naprasnic ceai(preparat special)4 cani/zi;
-naprasnic pulbere sublingual 3 lingurite/zi;
-mastodynon 30 pic.dim.si 30 pic.seara;
-branca ursului tinctura o lingurita(5 ml)de 3 ori/zi in 100ml apa;
-acid folic tot timpul pana in sapt.12 de sarcina;
-vit.C;
-supozitoare cu 1g metronidazol (pot fi si ovule dar tot in poponet se pun)1 supozitor pe zi timp de 7 zile in timpul menstruatiei;
-tablete cu telina max cat scrie pe cutie;
-muguri de zmeur 50 pic.de 3 ori pe zi.



Actul sexual sa se efectueze numai in perioada fertila (din a 9-a zi pana in a 18-a zi din 2 in 2 zile dupa o irigatie vaginala cu apa fiarta si racita (calduta)+1 lingura rasa de bicarbonat sau ceai (infuzie) concentrat de galbenele,apoi se sta minim o jumatate de ora culcata dupa contactul sexual, eventual cu bazinul mai sus.

Modul de preparare si adm. al "plantutelor"il gasiti in trat.nat.initial.
Trat.se opreste cand exista certitudinea ca este sarcina!
Trat.se poate incepe oricand!
Se adm.inainte de masa!
Daca se schimba adm.si prepararea,plantele, nu mai au acelasi efect!
Recomand analize inainte de trat.(macar o echo la ovare)ca sa se vada evolutia.Dupa prima luna de trat.ar trebui sa se vada ceva rezultate.




ps:am scris degeaba o gramada de mesaje(raspunsuri)spun asta fiindca le-am primit inapoi!!!Cand imi mai scrieti va rog sa aveti mila si sa-mi dati o adresa buna!!!!


pupicei!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Trat.scris mai sus este si pt.inflamatii,scurgeri,infectii,restabilirea ph vaginal.
CEVA IMPORTANT: trat.trebuie tinut macar o luna incheiata ca sa nu se produca dereglari in organism!

Ganditi-va bine inainte de al incepe fiindca o luna nu puteti da inapoi;va faceti mult rau oprindu-l dupa cateva zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

O mica rectificare:nu ma retrag ci doar o sa intervin(raspund) cand chiar trebuie!!!
Eu am raspuns la mai toate intrabarile legate de trat.nat.iar daca tot exista ceva ce nu am clarificat o sa va "luminez" cu drag!!!

Mergi la inceput