Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!3

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monjum06 spune:

buna,
imi pare rau daca acest subiect mai este undeva, il caut de cateva zile, parca tin minte ca am vazut o data.... dar puteti sa ma bateti ca nu il mai gasesc.
eu am o problema cu ciclul menstrual. de cca 2,5 ani de cand mi-a revenit dupa nastere, imi vine cam la 21-22 zile, ma tine 7 zile, din care 2 zile, a doua si a treia sunt ca o inundatie. inclusiv cu cheaguri de sange.
am luat vreo trei luni titnctura de marar si extract de mug de zmeur si intr-adevar mi l-a adus la 27 de zile si nici atat de abundent.
Apoi am citit ca tinctura de marar impiedica ovulatia, lucru care iar nu este bun si nu am mai luat.
Si iar am revenit la 21 zile si inundatii.
Ce tincturi sau ce ceaiuri as putea sa folosesc pentru a mi se regla menstruatia?
Va rog, daca s-a mai discutat aceasta problema poate imi indicati si mie link-ul.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

monica, tinctura de marar este un estrogen natural, creaza o ovulatie puternica dar TREBUIE oprita administrarea ei in momentul in care loc ovulatia pentru ca daca se continua administrare tincturii este blocata cresterea progesteronului ceea ce are ca si efect o faza luteala de proasta calitate ceea ce inseamna o ovulatie proasta!!!! dar numai cu extractul de zmeur de ce nu incerci sa vezi care sunt efectele??? Il poti asocia cu ceai de coada soricelului!!!

pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Mariee, nu mai inteleg nimic crede-ma.Acest extr. de zmeura{nu mladite de zmeura?} se ia pina la ovulatie sau dupa ovulatie?Fiecare zice intr-un anumit fel.Luna asta ,chiar prost am stat cu ovulatia ,nici nu stiu daca s-a intimplat dar imi tot verific cu acel microscop,da de apare.
De aceea am zis ca de luna urmatoare incep cu mararul sa vad si eu ce si cum,ca s-ar putea sa nu fi avut luna asta,nu stiu mai astept ca sunt in a Z15 de obicei eram in Z12 dar dupa asa o prelungire de ciclu cine stie cind va venii.
merci tare mult si te <MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bodea spune:

Buna tuturor.
Nu am mai scris de ceva timp, am stat cuminte si am continuat sa iau BU.Dupa un concediu foarte relaxant,mi-a venit menstruatia ca intotdeauna, cu intarziere( la 35 de zile),dar de data asta parca s-a rupt ceva in mine.Precizez ca sunt in a treia luna de BU,dar nu simt nici o imbunatatire.Durerile groaznice de care spuneam nu m-au lasat sa dorm o noapte intreaga.Oare de ce?Si v-as ruga sa-mi spuneti daca pot sa iau si tablete MACA in acelasi timp cu BU?
Cred ca la noi bebele se lasa atat de mult asteptat tocmai pt.a trai o fericire imensa cand il vom avea.Sper sa auzim toate numai de bine.

Tea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

quote:
Originally posted by monjum06

buna,
imi pare rau daca acest subiect mai este undeva, il caut de cateva zile, parca tin minte ca am vazut o data.... dar puteti sa ma bateti ca nu il mai gasesc.
eu am o problema cu ciclul menstrual. de cca 2,5 ani de cand mi-a revenit dupa nastere, imi vine cam la 21-22 zile, ma tine 7 zile, din care 2 zile, a doua si a treia sunt ca o inundatie. inclusiv cu cheaguri de sange.
am luat vreo trei luni titnctura de marar si extract de mug de zmeur si intr-adevar mi l-a adus la 27 de zile si nici atat de abundent.
Apoi am citit ca tinctura de marar impiedica ovulatia, lucru care iar nu este bun si nu am mai luat.
Si iar am revenit la 21 zile si inundatii.
Ce tincturi sau ce ceaiuri as putea sa folosesc pentru a mi se regla menstruatia?
Va rog, daca s-a mai discutat aceasta problema poate imi indicati si mie link-ul.
multumesc



Monica, poate te ajuta:

http://www.naturaplant.ro/produse/1072/Tinctura_de_Traista_Ciobanului_(Hofigal)


Tea, tu ce rez. hormonale ai la Z3 si Z21???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bodea spune:

Inca nu mi-am facut nici un fel de analize, urmeaza s-o fac si pe asta,desi mi-e putin teama de rezultate.La ultimul control mi s-a spus ca nu am probleme,doar o rana uterina pt. care am facut colposcopie si care probabil ( dupa spusele medicului)dupa o nastere ar putea fi modificata in bine.
Pt. ca a trecut deja un an de cand asteptam un bebe si nimic, ma gandesc foarte serios sa-mi fac analize,problema este ca nu stiu ce...Daca imi dati un sfat...va pup.
Tea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Monjum, parca ai vorbi despre mine...sunt dereglari hormonale, de aceea ai asa abundent ciclul...am incercat multe, dar cele mai bune si care nu imi mai lipsesc din casa sunt: tinctura de coada soricelului si cea de traista ciobanului. Preventiv inainte de ciclul se pot lua picaturi cum scrie in prospect. Cand incepe sa fie tare, iei o lingurita de tinctura de coada soricelului in putina apa, apoi peste vreo 20-30 min. o lingurita de traista ciobanului tot intr-un pic de apa...dupa care o sa iei de 3 ori pe zi cate o lingurita ori din una, ori din alta (preferabil traista ciobanului), asta daca s-a stabilizat. Daca e tot rau, le iei pe amandoua. Eu ma duc si la servici cu ele si iau cate o dusca (deja stiu cam cat e o lingurita, ca sa nu fie prea mult) cand e cazul. Nu mai mult de 3 ori pe zi, si nu mai mult de zilele cu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Modificarea schimbarii.

Livia va continua sa raspunda la intrebari la acest subiect. Raspunsurile le veti gasi in interiorul mesajelor voastre, deci verificati din cind in cind.

Va rog sa postati numai intrebari, orice post cu alt continut va fi sters automat. Daca pina raspunde Livia ati rezolvat problema, va rog sa va editati mesajul si sa scrieti ca nu mai este nevoie de raspunsul ei.

Multumesc pentru intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

Livia, imi poti recomanda un tratament naturist pentru ovare micropolichistice? Mentionez ca nu e vorba despre sindrom.

Multumesc

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Problemele mele sunt prolactina mare,LH si FSH mic in faza luteala.Poti sa-mi dai ceva sfaturi LIVIA? Multumesc mult!

Mergi la inceput