Muzicieni DC (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

CUCU

ce faceti fetelor? eu ieri am fost pe la gradinitele mele si era asa o "pauza" de copilashi pe-acolo...dar ce sa-i faci...ora trebuie facuta...imi pare rau sa-i invatz cantecele noi si apoi sa o iau de la capat cand vin si ceilalti

monica
http://community.webshots.com/album/526201867odZHaD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Monica,eu am intrat in alerta de gradul 0,cu scoala,saptamana viitoare am verificare cu elevii,joi cred,Daniel a facut o gramada de chestii noi la scoala,lucru care ne-a umplut tot timpul,de ex. la teorie a facut elemente de dinamica,cu forte si piano ne-am imprietenit in min. 1 .
Dar mf,mp,pp,ff,ca sa nu mai spun de cresc,descresc,si ce crezi,banditul le-a priceput poate de cand era la gradi si asista la orele mele,dar acum le spunea pe dos,doar asa ca sa faca pe prostu.
In rest ce sa-ti mai spun,munca nonstop,ma chinui si cu o dieta ca de sarbatori m-am intrecut cu gluma la mancat.
Azi am ajuns si la gradi,am fost sa o iau pe Angy si mi-a zis educatoarea sa nu cumva sa lipseasca marti,ca au lectie demonstrativa cu elevele(sunt gradi. de aplicatie,acolo fac practica pedagogicul,institutul)si vrea sa iese bine si nu se poate lipsi de Angy ca e mana ei dreapta,a crescut inima in mine.
La pian Dany a primit o sonatina de Diabelli,dar s-a razgandit profa si o sa ii dea altceva,mai de efect si care sa-l solicite mai mult.Cica e brici si nu vrea sa piarda vremea cu el.Ce sa zic e fain cand auzi asa ceva de copiii tai.
Tu ce ai mai facut,ce fac copilasii?
Sabina pe unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Monica-Elizabeth, io te cunosc fatąaaaaaaa, m-am uitat la pozele tale si...uita-te si tu la ale mele si o sa vezi ca am fost contemporane la Conservator.

Cand aud de Coruri innebunesc, asa de mult le duc dorul. Mai stie cineva ceva de Voicu Enachescu si de Preludiu ?

Uf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

Fetelor, dragelor, help!
Trebuia sa fac o lucrare ds auditia muzicala in clasele mici... n-am nici o pista bibliografica... Poate cineva dintre voi sa ma ajute cu informatii ds bibliografia de specialitate? Va multumesc frumos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Monica,ai disparut si tu?Esti cautata!
Ira,avand in vedere ca fetele din Bucuresti,care ti-au fost colege nu au aparut inca iti doresc BUN VENIT! pe topic si sa stai cat mai mult cu noi la povesti,am vazut fotografiile fetitei tale e o scumpa,cati ani are?Copii mei au: 8 baiatul si 5 fetita.
Sper sa apara si Monica si Sabina si sa scri cat mai des aici.
Te pup!
meb,cu toata placerea te ajutam si sigur avem cum,dar un pic m-ai bagat in bezna,nu m-am prins cam ce trebuie sa contina lucrarea,auditie la ce?Ce audiaza copiii acestia,sau trebuie sa propui tu spre auditie ceva?Daca ai scrie un pic in detaliu ce trebuie sa faci,ca sa ne dumiresti de unde sa incepem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna noaptea fetelor, acu' aterizai acasa de la petrecerea matusamii...i-am avut si pe aia mici cu mine...mama denaturata ce sunt...
ieri nu mi-a mers de nici o culoare netul...imi venea sa
ce surpriza, ce de lume noua pe-aici...bun venit in grupshor fetelor
Ira, ai o fetitza frumushica focfigura ta chiar imi este f cunoscuta...probabil ca treceam una pe langa alta pe holurile facultatii...tu in ce an ai terminat? si ce anume?...tu ce faci acolo lucrezi in domeniu?de preludiu sigur stie sabina cevaea e cu informatiile in grup

angy,ma bucur ca auzi numai cuvinte de lauda la adresa copilashilor tai, se vede ca sunt deosebiti amandoi...
ce dieta tii acum/ vreau si yo...eu mai am de dat jos vreo 4 kg dar nu mai am vointza...tot gasesc cate un motiv ca sa nu le dau jos.
acum cateva zile am fost la patinoarul care s-a deschis in p-ta Unirii...alex a patinat pentru prima data si i-a placut muult de tot...si uite poate asa mai dau si eu 100 de gr jos
bafta la verificari cu elevii...sa obitna numai FB-uri
sabinutzomai spune si tu ceva.

meb...mai multe detalii despre ce trebuie sa faci...
trebuie sa vorbesti despre o auditie(recital) pe care o sustin elevii?
trebuie sa le pui ceva sa asculte elevilor/ daca da cam in ce clase sunt?
sau trebuie sa le faci o lectie de "istoria muzicii"

azi am trecut prin enescu doar 10 minute sa vad daca totul e ok cu dosarul CIC...era liniste si pace...dar in spatele acestei linisti se astepta INSPECTIA....luni
hai va pup pe toate si am fugit la culcarica...noapte buna si voua si


monica
http://community.webshots.com/album/526201867odZHaD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

Draga monica-elizabet, iti multumesc frumos pentru bunavointa :)
De fapt sora mea tr sa faca o lucrare si incerc s-o ajut pentru ca e debordata de o gramada de probleme si nu prea are timp si pentru asta.
Este vorba ds auditia lucrarilor muzicale, adica cand li se pune sa asculte elevilor fragmente din diverse genuri muzicale, pt a le analiza ulterior (recunoasterea instrumentelor, etc; nu stiu ce se mai poate face in scoala...) Elevii sunt mici, pana la 14 ani. Va multumesc frumos pentru orice informatie legata de subiectul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna dimineatza...mey eu pot sa adorm si la 3 dimineatza ca tot la ora la care sunt obisnuita sa ma trezesc fac ochi
meb...asa deci...pai eu zic asa...daca copilashii nu au mai ascultat pana acum muzica clasica(asa sa urmareasca un anume instrument) sora ta poate sa inceapa numai cu lucrari scrise pentru 1 instrument...gen sonata pentru(pian, vioara, viola, violoncel, etc) ca ei sa se obisnuiasca mai intai cu "timbrul" instrumentului respectiv...apoi in urmatoare etapa poate sa le puna sa asculte duouri, triouri(adica piese scrise pentru 2sau 3 instrumente) si tot asa sa urmareasca pe fiecare in parte timbrul si linia melodica...apoi ceva putin mai complicat...un cvartet de coarde(4 instrumente cu corzi...sau 4 instrumente de suflat)...si abia apoi sa le puna piese cu o ochestra intreaga....
exact acelasi lucru poate sa faca si cu piesele pentru "voce" sa inceapa sa le punea in lied, o arie celebra...apoi duete pentru voci, apoi piese scrise pentru cor si sa incerce sa urmareasca ce anume canta fiecare voce in parte
trebuie sa le vorbeasca putin si despre 'genul' muzical din care face parte lucrarea respectiva...adica sa incadreze lucrarea muzicala intr-o epoca(clasica, romantica...etc)
ref bibliografie, tu o poti ajuta cautand pe net exact cum am scris mai sus...sonata pentru pian, duo, trio, etc si alegi tu un compozitor...apoi descarci, incerci sa-i inregistrezi surorii tale
ce am scris mai sus este ce as face eu dar eu cum suntde somn la ora asta poate nu ma exprim bine asa ca asteapta sa vedem ce mai zic si fetele si abia apoi actionezidaca pot sa mai ajut si eu cu ceva...o fac cu cea mai mare placere

si we placut va urez...eu am meditatii si apoi fugi si eu la copilashii mei sa ne giugiulim

monica
http://community.webshots.com/album/526201867odZHaD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Buna dimineata!
Sunt cheauna de somn,incerc sa ma montez sa fac ceva curatenie in casa,ca peste saptamana scoala scrie pe fruntea mea.
Monica,se pare ca v-ati distrat la petrecere,daca te-a prins ora aia,noi azi mergem la un chef,las copiii la socrella,dar nu prea am tragere de inima ca tin dieta si nu vad ce as putea consuma acolo.
Apropos de dieta,o tin pe cea disociata,3 zile lactate,3 carne,3 legume si fructe.E si pe forum,eu am mai tinut-o in vara,dar cand ajungeam la lactate,faceam criza de fiere,asa ca am renuntat,dar atunci lactatele erau ultimele,acum am inceput cu lactate sa vedem ce se intampla.
meb,monica ti-a raspuns foarte bine,tine-ne la curent cu ce ai reusit sa gasesti si cum sta sora ta cu lucrarea,sa inteleg ca e profesoara de muzica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu la dieta asta ma ingrash...la mine nu merge decat ceva radicalorez fiert in apa(fara sare fara nimic)adica FOAMEA...sau numai fructe...spor la slabit...acum vezi si tu ce papi pe la petrecere...distractie placuta

monica
http://community.webshots.com/album/526201867odZHaD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput