am nevoie de o agentie imobiliara de incredere

am nevoie de o agentie imobiliara de incredere | Autor: Rodica

Link direct la acest mesaj

Cu siguranta ca printre forumisti sunt persoane care au cumparat/vandut case/apartamente. Stiu ca agentiile iau comision, dar nu ma pricep de loc si chiar mi-e frica sa nu iau teapa asa ca apeez la inteligenta si experienta voastra dragi .
Trebuie sa vand casa parinteasca, in trei luni, sa impart banii cu fratele meu si sa-mi iau eu un ...ceva! Eu locuiesc in casa parinteasca. Discutiile despre de ce vand si nu cumpar eu jumatatea lui nu intra in calcul, hotararea judecatoreasca este deja iesita asa.
Intrucat nu am timp sa umblu, ce ma sfatuiti????
VA MULTUMESC!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

pot sa iti spun ca acum 3 ani ne-am cumparat o garso printr-o agentie din dr.taberei, nu mi-a tras tzeapa, nici io lor, in sensul ca tipul care avea agentia-silviu, a mers cu noi pe la cadastru, intabulare, banca, ce am avut noi de alergat (ca am luat cu credit) iar noi i-am dat comisionul de 3%.
daca asta inseamna sa fie de incredere iti dau datele lor: agentia se numeste CASA VIS, este pe bd. 1 mai (fost compozitorilor) nr.29 , tel. 413.38.46 , silviu-0722.512.709
a, i-am dat juma de comision nu mai stiu exact, cred ca at. cand am facut precontractul , si restul dupa ce am semnat cointr. de vanzare-cumparare, deci la final.
nu am avut incidente, iar tipul eswte superok.
dar ce inseamna la tine de incredere?ca noi acum ne cautam apartament, si cum in ziare sunt numai anunturi de la agentii, o sa luam apartamentul care ne place de la agentia respectiva.noi asa ne-am gandit....ca doar vezi daca este dubioasa aqgentia, nu stiu, iti dai seama...
parere\ mea

Lili si Serban (17 iunie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Si eu am avut o experienta placuta cu o dna agent imobiliar care mi-a gasit cumparator pentru apartamentul meu, mi-a facut toate actele prompt si cu seriozitate si a acceptat si negocierea comisionului care conform cutumei (3% din pret) era cam mare!
Iti transmit datele sale pe PM.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Exista unele femei care in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc,
se concentreaza asupra unuia pana il extermina. Acestea se numesc "fidele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Multumesc pentru adresa, liliann si PM. corneliap tare chestia cu exterminatul si fidelitatea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Cornelia, daca nu e cu suparare, care a fost comisionul final negociat?
Si ce obligatii are agentia pana la final? Adica:
-1.iti gaseste apartamentul
-2.verifica daca actele sunt in regula, scoate extrasul de carte funciara.
-3.negociaza in favoarea ta cu vanzatorul(sau negociezi singur cu proprietarul)?
-4.merge cu tine la notariat
-5.merge cu tine dupa semnarea actelor(in termen de 1 luna)pentru inscrierea la judecatorie si intabulare.
Deci, ce face mai precis agentia pentru acest comision?


quote:
Originally posted by CORNELIAP33

Si eu am avut o experienta placuta cu o dna agent imobiliar care mi-a gasit cumparator pentru apartamentul meu, mi-a facut toate actele prompt si cu seriozitate si a acceptat si negocierea comisionului care conform cutumei (3% din pret) era cam mare!
Iti transmit datele sale pe PM.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Exista unele femei care in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc,
se concentreaza asupra unuia pana il extermina. Acestea se numesc "fidele".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Steluta, hai ca-ti raspund eu:
1. da
2. actele le verifica Notariatul (si e mai sigur asa), iar extrasul, mai nou, tot Notariatul, obligatoriu
3. da
4. da
5. tot Notariatul o face, sau, ma rog, delegatul notarial.

Cel mai important lucru pe care il face agentia e ca pune face to face cererea cu oferta fara de care mersul la Notariat nu si-ar mai avea rostul. Asta in mare.




Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Rodica, pai o hotarare judecatoreasca poate impune cine cumpara ? De fapt cred c-o poti cumpara linistita si tu.
Iti trimit si eu pe PM coordonatele unei agentii serioase. Ai de unde alege!

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Merci, Dana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladcelvechi spune:

@Rodica: poate nu are legatura, insa in principiu eu as fi interesat sa cumpar o casa. Imi poti da mai multe detalii te rog frumos (eventual pe PM)?

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Pentru putin, Steluta.

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput