Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Ioana- de ce te stresezi asa de tare, cat are Mirunica Grasunica? la kg ma refer!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Salutare,fetelor!Nu am reusit sa citesc prea mult din urma si nu cred ca voi mai intra asa des pentru ca m-am apucat de invatat!

Va multumim mult pentru urari,am sarbatorit azi un trimestru din viata baietelului nostru!

Ege,m-ai intrebat mai demult la ce dr mergem-la dr.Memet Leila,dar pentru probleme deosebitevoi merge si iti recomand si tie,la dr Leu-sefa sectiei de reanimare la copii.

Maine il voi cantari pe Matei si va voi spune cat a luat in ultima sapt.El este bine,a scapat de colici,rade mult si in hohote,e dulce foc!Am incercat sa pun poze de la botez,dar se incarca foarte greu si am abandonat!




Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Antoanela,cum ai rezolvat cu hernia ombilicala?Lui Matei i-a trecut asa cum ti-am explicat ca-i fac!



Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Luca are 7 400 kg si 65 cm si sunt atre stresata ca de acum se pun bazele obezitatii, papa si cam mult, la o masa 230 ml de 5 ori in 24 de ore!
Problemele noastre erau de la o afurisita de Klebsiella, luata din spital!!! Asa ca am scapat de ea si acum merge bine in sensul ca facem trecerea treptata de la NAN fara lactoza la NAN 1. Pe maine seara sa speram ca papa numai NAN 1.

E si el super vesel, gangureste si nu plange numai mamanca si doarme... e un inger de copil! Il ador!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Moki, la toate intrebarile tale, raspuns afirmativ.
1. Si fii-mea face balute la gura. Uneori scoate saliva din gura ca pe laptic.
2. Si laptic da mult afara, chiar si dupa 2 ore. Incepe sa se foiasca (chiar daca doarme). O iau in brate, ragaie si da afara lapte.
3. Si la biberon "danseaza". Se arcuieste, se intinde, se strange etc. Deci nu numai la san. Si tot asa, dupa cateva inghitituri. Mai ales cand ii e foarte foame si mananca lacoma.
Ioana, incearca cu biberonul anticolici de la Nuk. E unul mare si gros, de 300 ml, cu tetina tot mare, care seamana foarte bine cu sfarcul de tzitzi. Are motul tetinei mai mic si dintr-o data vine bombeul, care seamana cu tzitzi. S-ar putea sa-i placa ala. Lapte ti-ai luat, nu? Oricat ar fi Miruna de grasuna, tot nu e bine 60 grame. E cam putin. Dr meu (ala bun) a zis ca ar trebui cel mai putin sa ia 150 g in primele luni.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Ioana,eu ii dau ceaiul cu bibe anticolici de la Nuk si il ia fara probleme;are dreptate Karmenuta,tetina seamana mut cu sfarcul si nu va refuza nici sanul!Si eu zic ca e cam putin 60 g pe sapt,dar a mai avut saptamani asa?Incerca cu supliment si vezi cum evolueaza,macar o perioada si apoi poate ramane doar sanul!



Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxyP spune:

Buna fetelor,

Vai dar cat a-ti mai scris. Nu am apucat sa citesc din urma dar o sa recuperez eu pe parcurs.
Vroiam sa va spun ca se pare ca am reusit la interviul pt viza de emigrare in Quebec. A fost super usor. Acum asteptam certificatele de selectie care vor veni de la Viena prin posta in luna Ianuarie. Se pare ca pana la viza mai dureaza aproximativ 8 luni. Suntem foarte incantati, mai ales pentru David. Speram sa-i fie mai bine acolo.

O alta veste buna...azi a tinut David primul obiect in mana pentru cateva minute bune. Un globulet. Nu prea stia ce sa faca cu el. Mai avea putin si-si dadea cu el in cap. Noi ne-am facut azi bradul. A ramas fascinat de lumini, nu isi mai deslipea ochii de la brad. Era un scump.

In rest mancam foarte bine, iar colici din ce in ce mai putini. Nu stiu cat a mai luat in greutate ca nu am cantar special acasa. Pe cel normal eu zic ca are cam 6 kg.

Acum ma duc la culcarici. O sa incerc sa citesc din urma cat mai repede ca sa fiu si eu la curent cu ce s-a mai intamplat.



Roxana & David (12 sept 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/roxanacp/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata fetelor!

Roxy, felicitari! Sper sa va fie foarte bine in canada de la inceput.
karmenutza, da, noi am intrat in luna a 4-a, ar trebui sa ia 140-175 pe saptamina ... o fi klebsiella de vina.
Romana, cum ati scapat de klebsiella? Si la noi a iesit pozitiv, dar vreau sa repet miine analiza. Zi-mi te rog ce tratament ati luat. Miruna are 6600 la 65 cm (poate 66, nu stiu).
irina, multumesc pentru sfaturi.

Eu am recalibrat cintarul saptamina asta, poate de aia au mai disparut citeva zeci de grame. Saptamini cu 100 g a mai avut pina acum, vreo 3, asta ar fi a 4-a. Totusi pediatra a zis ca fata arata bine (asta asa la "oki").

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Roxy felicitari!


Ioana e tare Miruna daca reuseste sa se intoarca pe burta . Vladut se intoarce pt moment intr-o parte, dar pe burta cred ca va mai dura ca lui nu-i prea place pe burta. La inceput urla cand il puneam pe burtica, acum se impinge intr-o mana pana se intoarce intr-o parte si apoi pe spate.

Aseara a zis iar "ma-ma", asa de vreo 4 ori la rand. Se uita la mine si zicea "ma-ma, ma-ma". Nu stiu daca rezaliza el ce zice, cert este ca eu m-am emotionat asa de tare ca mi-au dat lacrimile . Acum a trecut la alte sunete, printre care bu-bu, dar asa un buu cantat... E tare haios...
Ma duc ca ma striga "mam"...

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Bravo pentru Miruna, noi nu avem inca intoarceri din astea. poate daca as lasa-o singura ar face si ea incercari, dar cum tot vrea in brate....
Cum se manifesta la bebelusi Klebsiella asta????
Ioana, nu te stresa cu greutatea. E bine ca a luat. Si la noi au fost perioade din astea, dar per ansamblu este ok. De ex: azi am cantarit-o si tara a ramas cum era acum 2 zile (deci???!!!).
Moki, si noi facem balute. Am observat ca le face inainte sa ii dau sa pape.

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput