program stabilire pixeli imagine

program stabilire pixeli imagine | Autor: mammy2706

Link direct la acest mesaj

Cu ce program as putea sa decupez din fotografiile facute cu camea digitala astfel incat sa aiba un anumit nr de pixeli: 300X300 de exemplu.
mersic

Cristina, mamica lui Andrei

Andrei<1an ,>1an
in parculetz
cu mami

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

Xnview, ACDSee, Ifran view si mai sunt o gramada...
baga pe google...

...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Sunt mai multe programe cu ajutorul carora poti edita imaginile: ACDSee, Photoshop, cele de pe CD-ul veit cu aparatul foto...
Daca "decupezi" ("crop") o anumita parte a fotografiei, vei pierde restul in poza editata ! Daca vrei sa ai o poza de dimensiuni mai reduse pentru a o posta pe web sau a o trimite pe email aceasta trebuie miscorata ("resize").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

si google are picassa...
sunt deci multe, eu folosesc XnView, dar asta nu inseamna ca e cel mai bun, e cel mai bun pt mine...


...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Pachetul Office 2003 de exemplu contine Microsoft Office Picture Manager si poti face toate operatiunile enumerate mai sus...si bineinteles cu softul primit la camera digitala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

quote:
Initial creeata de mammy2706

Cu ce program as putea sa decupez din fotografiile facute cu camea digitala astfel incat sa aiba un anumit nr de pixeli: 300X300 de exemplu.
mersic



300 x 300 cred ca te referi la DPI (dots per inch) adica:
pe suprafatza de 1 inch patrat 254mm x 254mm ai 300 pixeli pe orizontala si 300 pe verticala (matrice)

Pixel-ul este un punct, al acestei matrici.

Exemplu(tradus pe pe net):

Daca scanezi o poza mica/film 35mm adica, 317.5mm x 254mm (1,25"x1") la 2700dpi, ca rezulta o poza de 3375pixelx2700pixel ...
daca vrei sa o dai la o imprimanta cu o rezolutie de 300dpi...iti va rezulta o poza de dimensiunea 11"(28cm) pe 9"(23cm)

Daca nu intelegi ce am spus... intreaba-ma

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput