despre tuica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alona spune:

Palinca-se obtine īn urma unui proces de dubla distilare cea ce ii confera taria specifica.
Tuica-se distileaza o singura data si are un procent de alcool de maxim 40%
Asta e diferenta intre ele, deci nu sint unul si acelasi lucru.

Īn 2002, Ungaria a solicitat Uniunii Europene inregistrarea marcii Palinka ca bautura nationala, astfel putind sa fie produsa exclusiv in Ungaria, dar aceasta cerere a fost respinsa.






Anca, mamica de Thea si Vlad
Poze

"Un cerc de prieteni nu se face cu compasul... "



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Fiecare gospodarie poate produce un anumit numar de litri pentru consumul propriu. Problema era ca numarul asta ar fi cam mic pentru setea romanului mediu(nu stiu exact cati, am impresia ca vreo 30).

adrienne, imi place ca faci analiza comparativa Urmeaza palinca vs tuica?

Eu una nu duc dorul nici unui fel de alcool si as incepe o campanie teribila antialcool. In Romania este o problema foarte serioasa, mai ales in mediul rural. De unde si expresia "a-si bea mintile". Cum naiba sa mai produci ceva daca toata ziua esti danga-langa? Si cum sa nu-ti vina sa-ti altoiesti nevasta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Nu este problema de "norme de igiena", este problema de acciza.
O sa ramana "cazanul" pentru uz gospodaresc, mai mult simbolic.
O sa se faca , ca in UE, o "cazangerie", unde merge omul cu toata materia prima, si in fct. de cati litrii produce, plateste acciza.
Chestia asta, este si acum la tara, cazanul satului, in care omul platea doar folosinta , si eventual omul de la cazan.
Te durea capul, pt. ca s-a pus zahar la fermentat!
Altfel, tuica daca nu are alte adaosuri nu are de ce sa te doara capul.
Nu au inregistrat sarbii tuica. Tuica, este pe lista noastra la UE pt. inregistrare.
Palinca, au inregistrat maghiarii, este adevarat, dar palinca lor, nu are nimic in comun cu palinca ardeleneasca. Cred ca este o diferenta de cel putin 20 de grade.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Servus, ileana! Da' te pricepi, nu gluma! Ai dreptate in ce spui si tocmai voiam sa-i spun lui adrienne de ce o doare capul. Zaharul si lipsa de antrenament...
Tuica au facut bunicii mei din totdeauna, la fel si urmasii lor care au ramas la tara. Palinca (tuica fiarta de doua ori, desi noi cei din sud ii spunem asa, cei din Ardeal tot tuica ii zic) este unica, trebuie sa te pricepi, mai ales sa o pastrezi.
Dar orice amarat isi face acasa o tarie, din ce poate (si nu ma refer la gainat) care este mult mai curata si mai sanatoasa decat ce cumparam de la alimentara. La tara sunt destule poame care merg de minune la fermentat. Si orice ati zice, acolo este greu sa rezisti fara un paharel.
Nu cred ca vor controla in totalitate productia de tuica. Nici nu vreau sa ma gandesc ca as putea fi lipsit de spectacolul focului de la cazan, la care se pot coace porumbi, ardei, poate fierbe o oala de pamant plina cu fasole, si, evident, gusta produsul lichid. Doamne, cate povesti se deapana in jurul cazanului care fierbe...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Hei Rufus...la mine doar teorie(si porumb copt) ...la tine ...si ardei?

Vorbind serios, nici Nea Nicu nu a putut lasa "taranul roman" fara cazan...da'apoi UE...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

din partea mea ar fi ok sa dispara aceste bauturi de pe fata pamantului. Am baut O singura data si de atunci nici mirosul nu il mai suport. Si daca cineva crede ca pe romanul de la tara (in special) il va face sa renunte la butoaie, acel cineva este naiv rau. Un procent ingrijorator de mare de romani ar face orice ca sa poata sa bea alcool. Eu am auzit ca unii fac alcool si din gainatz, ca sa vedeti cat de mare e alcolismul la noi :(

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

M-ati mai linistit. Nu de alta da' era sa ma duc la colegul meu ungur si sa-l string de git. Colegul sirb nu cred ca are habar despre ce vorbesc asa ca il iert. Ei pina la urma il iert si pe ungur chiar daca si-a insusit si piftia ca fiind mincare traditionala ungureasca! (La noi de craciun fiecare aduce ceva de mincare din tara lui. Ungurul a adus o piftie superba, cu morcovi asezati in forma de floare in ea, verdeata etc si chinezii se uitau la ea ca la felul 14 si ziceau... ca ei nu pot sa manince ceva ce tremura!) Apropo, unde se gasesc dragilor de cumparat tuicile acelea in sticle de rafie si cu fructe inauntru, ca tare as ruga pe ai mei sa-mi ia sa-mi trimita da' nu's de unde. Alea's bune de cadou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Apropo, unde se gasesc dragilor de cumparat tuicile acelea in sticle de rafie si cu fructe inauntru, ca tare as ruga pe ai mei sa-mi ia sa-mi trimita da' nu's de unde. Alea's bune de cadou.




La supermarket-uri (mai ieftine), dar si la magazine de lux, insa cu alte preturi si, ce-i drept, mai multe sortimente.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Mey,aseara ,cu pretenii,am tomnit o stecla de 2L de pere mintose.Olim stie despre ce vorbesc ca-i de-a mea.N-am avut nica.
Acuma,daca vine UE si-i spune taranului din Maramu' si Satmar de norme si ca n-are voie,intra aia cu totu'n ei.Iese mai rau ca la rivolutie!
In alta ordine de idei.Exceptind Lacrima lui Ovidiu eu nu beau nimic din magazin.Ba!Berea.Si-s inca in picioare si n-am nimic.
Cu palinca este o singura smecherie:trebuie sa stii de unde s-o cumperi.Eu,la un moment dat,imi aprovizionam colegii de la Bucuresti care prinsesera gust si nu doreau nimic altceva.
Adrienne,de ce vrei neaparat din aia cu fructe-n ea?E adevarat arata bine,dar nu este prea buna.Adica nu se prea deosebeste de alte produse din magazin.Atit ca arata f bine.

Noemi

Mergi la inceput