Confesiune

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sperantza nu moare spune:

Draga Baghera,

ai luat o decizie dificila de a face u copil singura, dar nu e imposibil, iar eu te admir. sigur nu am cuvinte de lauda pentru tatal copilului, dar aceeasi alegere as fi luat si eu in conditiile date. un barbat nu e al tau for ever, dar un copil da.

nu cred ca e de "datoria" noastra sa ne placa sau nu un anumit tip de femei sau altul. cred ca majoritatea care aleg sa faca un copil singure nu o fac din sentimentul de egoism de a avea un copil doar pentru ele, nu cred ca sta in firea unei mame o asemenea alegere, ci o fac constranse din diverse motive. Nu judec pe nimeni, dar eu mai degraba as displace o femeie care alege barbatul in defavoarea copilului, sau careia i se frange inima de barbat si nu de copil. si crede-ma am un caz in familie:

cumnata mea are o fetita de 10 ani dintr-o casnicie anterioara, dar crede-ma ca mai degraba se trezeste sa-i faca cafeaua barbatului decat sa-i puna de mancare copilului cand pleaca la scoala; si cate altele n-ar fi de spus

nu cred ca un copil nu e "perfect" fara unul din parinti, sigur ca sufera cand constientizeaza, dar cred ca mai mult are de suferit intr-un mediu nepotrivit, respectiv un tata indiferent sau mai rau


toate cele bune, succes, sanatate si un copil sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Era odata o fata crescuta dupa niste reguli tare severe si care nu a fost invatata de nimeni ca "is a crue world out there ." .In ziua in care a implinit 17 ani a fost vilata de un amic al surorii sale , individ care le intra in casa zilnic de ani intregi .Shocul a fost atat de mare incat 2 ani n-a fost in stare sa suporte atingerea cuiva de sex masculin .Asta pana cand l-a intalnit pe Cat .Usor , plin de rabdare si dragoste a invatat-o sa se redescopere , sa isi cunoasca dorintele , trupul , chiar si mintea .
Dupa cativa ani , intr-o zi , el s-a oprit din sarutat si a intrebat-o "Esti gravida?" .Ea habar nu avea .Cum sa stie ?Dupa cateva saptamani si-a dat seama ca el avusese dreptate si l-a intrebat cum a stiut ."Ti-ai schimbat parfumul trupului ."
Pana atunci ei au avut o relatie perfecta .Se intelegeau din priviri , mai mult telepatic , se incurajau unul pe altul inainte de examene (ea era la filologie , el la drept ) .Se vedeau zilnic dar nu locuiau impreuna El era dintr-o familie extrem de bogata iar ea era o sarantoaca dar niciodata nu i-a cerut sau acceptat bani de la el , nici macar alte daruri valoroase .Era multumita cu el pentru ca il iubea atat de mult incat o durea .Cand nu se vedeau ii era atat de dor incat o simtea in fiecare fibra .
Cand ea i-a confirmat faptul ca e insarcinata , fericita ca va avea un copil cu barbatul pe care il iubea , reactia lui a shocat-o "Si al cui e copilul?"
"Cum al cui?Al meu .L-am facut singura .Cu mine ."si a coborat din masina .
Stiti ce a acuzat-o el dar si mama lui?Ca i-a facut copil ca sa puna mana pe averea lui .Toata relatia aceea perfecta de pana atunci fusese doar o distractie pentru el .
Cand au aflat parintii ei cav va avea un copil "din flori" , au facut scandal , a mancat bataie de la tatal ei si au dat-o pe usa afara .
Au gasit-o pe strada doua femei care vindeau carti religioase si au luat-o la ele .Au tinut-o pana cand a nascut ca si cum ar fi fost sora lor desi nu erau bogate si desi aveau fiecare familie si copii .Pana atunci ea a dormit 3 nopti in gara si 2 nopti in parc , tremurand de frica , de frig si de jena .Familia ei ii trimitea vorba sa scape de bastard , de prepeleac si apoi sa vina acasa .Au facut asta chiar si dupa ce a nascut o minune de fetita careia i-a pus numele Alexandra Stefania , dupa bunicul sau si dupa Alexandru cel Mare , jurand ca fetita ei va ajunge cineva .A stat 2 luni in maternitate deoarece nu aveau unde sa se duca .Toti o sfatuiau sa-si dea copilul spre adoptie iar ea refuza .Isi alapta fetita si plangea .Dupa 2 luni s-au externat , ea s-a angajat ca profesor suplinitor dupa ce a dat examen si l-a luat , fetita a inscris-o la cresa si o lua seara acasa .Au stat cu chirie intr-o incapere minuscula .A fost extrem de greu si 5 ani de zile si-a crescut singura copilul dar ce de satisfactii avea cand lua in brate botul acela de om care-i spunea 'Mami , te iubesc !"
L-a cunoscut pe actualul ei sot care ii adora fetita si pe care o considera copilul lui ,au mai crescut impreuna o alta fetita pe care a nascut-o una din verisoarele ei (si a vrut s-o abandoneze in spital ) .
Acum Alexandra Stefania are aproape 9 ani (ii va implini pe 23 mai , cu o zi inaintea zilei de nastere a bunicii sale ) si este o minune de copil , cuminte , ascultatoare , plina de bun simt , care invata bine si e plina de dragalasenie .
Cu cel cu care a fost facuta nu se mai tine absolut nici o legatura si , cd se intalnesc pe strada , mama fetitei il trateaza cu indiferenta .Nici macar ura nu merita .


Asa ca , Bagheera , niciodata sa nu regreti ca ai lasat copilul .Iti va fi greu .Iti va fi extrem de greu dar vei avea atat de multe bucurii .Si sa-ti educi copilul cu dragoste si rabdare .Va merita tot efortul . Si , cum am inteles ca deja ai nascut , sa dea Dumnezeu sa iti traiasca copilasul ,sa creasca mare si voinic si sa iti aduca numai bucurii .Cand vei avea nevoie de o vorba buna , de o incurajare ,un umar . sa-mi scrii .Nu ne cunoastem dar asta nu e o piedica , nu?

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Felicitari, Bagheera. abia acum am vazut povestea ta si am citit cu sufletul la gura...ma bucur ca sunteti bine! Dumnezeu sa va ocroteasca!

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput