Confesiune

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

pt Marc Alexandru tizu Capsunicii mele.

Vei simti o perioada intradevar ca sufletul tau e rupt in doua, dar ai sa vezi ca Marc iti va da ceva ce nu credeai ca vei mai simti. Asta e un prim pas. Si incet cu incet vei lasa in urma ce ai simtit. Nu neg ca eu inca mai simt ceva pt tatal Capsunicii dar se limiteaza la prietenie si dorintza de a face tot ce pot eu sa ii tin aproape pe amandoi tata si fiica.

Nu l-am lasat cu pensia alimentara, a fost o inteleger mutuala, nu l-am dat in judecata, mi-a dat singur banii. Cand uit ii reamintesc fara sa ma jenez, ca nu sunt pt mine, sunt pt copil.

Si-a recunoscut copilul, dar a fost o discutie cu pro si contra, un subiect care mi-a tocat nervii in cele 10 zile de spital, ca tre sa declari numele copilului cand iesi.

In rest... desi e un om intelegent si el, si asta a fost ceea ce m-a frapat (parca sunt 2 pic da apa din descrierea ta cei doi tatici si dpdv al parintilor si comunicare) nu se preocupa de Capsunika prea mult. Tot cu surle si trambitze il conving sa o ia de 2 ori pe sapt de la cresa dar .. ba nu o imbraca cu tot ce ii las si uite asa copilul raceste si el nu pricepe de ce am nervi si imi zica ca sunt nebuna, ba tre sa il sun sa vina sa o vada sambata daca nu o ia in timpul saptamanii, si cand sta cu ea nu pricepe de ce fisa tipa si urla cand il vede, ca deh.. nu il cunoaste si uneori nu vrea sa stea cu el.

El nu se poate juca cu ea ca el e om mare si nu se coboara la nivelul ala etc.

Ce vrea sa-ti mai spun, eu am incercat de 2 ori sa imi reiau viatza de la capat si de fiecare data mi-am dat seama ca nu sunt pregatita si ca omul cu care incercam nu era potrivit. Dar pot sa-ti spun ca am intalnit pe cineva care ma accepta asa cum sunt, si o iubeste pe Capsunika f mult si Cpasunika e lipita mereu de el. Am luat-o incet, eu asa imi doream, incet fara sa ma mai implic mai mult decat trebuia, in ideea ca voi esua si acum... dar am primit o surpriza placuta intr-o zi: m-a cerut de sotie in felul lui . Am pus in balantza trecutul, prezentul viitorul prin prisma Capsunicii si a mea. Sunt multe lucruri care ne despart inca, dar cu putin noroc anul viitor incepem o viatza noua. El mai are un copil dintr-o casatorie anterioara care i-a lasat niste urme puternice, eu chiar ii spun trauma emotionala la ce a simtit.

ce vreau sa-ti spun, ca m-am pierdut in povesti e ca si eu am simtit ca nimeni si nimc nu v-a putea vreodata sa repare gaura din suflet, dar copilul a fost imboldul sa imi revin si sa ma adun pt noi amandoua.

ai sa reusesti si tu. si pe mine m-au ajutat f mult fetele de pe acest forum si am reusit.

sa-ti traiasca baiatul.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Bagheera,m-a impresionat povestea ta. nu cred ca teama ta ca vei fi condamnata isi are rostul, esti doar de compatimit ca iubesti atat de mult un om care nu te merita. eu cred ca totul in viata se plateste si pt. modul in care se comporta acum cu tine prietenul tau va plati mai tarziu.stiu ca asta nu e o consolare, dar ar trebui sa te consoleze faptul ca ai parintii aproape si sunt dispusi sa te ajute, e f.f. important acest lucru si cu siguranta o sa te descurci.
vad ca te streseaza f. tare biroul si ce se intampla pe acolo-stiu ca e greu, dar trebuie sa dai deoparte aceste griji si vei vedea ca dupa ce se naste Marc nu ti se va mai parea asa de important jobul,cel putin o perioada. cat despre partea materiala,ma repet cu ce am spus la alt subiect-fiecare copil se naste cu bucatica lui de paine,sa ai incredere ca lucrurile se vor rezolva in bine.
multa sanatate, relaxeaza-te si ai grija de bebe, ca el e cel mai important acum!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alebasi spune:

Draga mea, daca imi permiti sa-ti spun asa, incearca sa te bucuri la maxim de faptul ca Dumnezeu te-a binecuvantat cu un copil. DIn pacate, cei mai multi barbati sunt imaturi si egoisti. Stiu ca iti este greu, crede-ma ca si eu am trecut printr-o perioada extrem de dificila insa cauta sa te concentrezi strict pe copil. Asculta muzica, citeste-i povesti, mangaie burtica, iesi la plimbare, alunga toate gandurile negative si cauta sa te gandesti cat esti de norocoasa. In momentul in care va veni pe lume vei realiza cat esti de deosebita. Poate te vei simti coplesita de responsabilitati insa cnd iti vei privi copilul, vei realiza cata fort iti da. Cand il vei vedea cum iti zambeste, cum te cauta cu privirea, cum isi intinde manutele catre tine, toate problemele tale se vor estompa si vei sti mereu ca le vei putea rezolva si vei merge inainte pentru ca ai cea mai puternica motivatie din lume: copilul tau.
Stiu ca vei gandi ca e usor de zis dar greu de facut. Cata vreme te vei gandi doar la copilul tau, vei gasi si solutii pentru restul problmelor.
Incearca sa va protejati si iti doresc sarcina sanatoasa pana la capat.
Gandul meu bun te va insoti mereu si abia astept sa revii pe forum si sa ne povestesti de minunea ta.

Pupici pe burtici,
Alebasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Bagheera, fetele au spus tot ce-ash putea spune eu, ba inca shi mai bine. Itzi doresc mult noroc, shi sanatate bebelushului shi tzie, fii puternica

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

noiembrie
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream spune:

Mama mea are o vorba, "Unei femei copilul i se rupe de la inima, pe cand barbatului de la p..." Nu e regula pentru toti barbatii, tot respectul pentru ceilalti.

www.babiesonline.com/babies/a/andydaniel/" target="_blank">steaua noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Draga mea, cred ca ai luat decizia buna. Joburile vin si trec, barbatii la fel. Probabil ca tipul e imatur de nu vrea sa se lege la cap cu un copil acum. Ti-a explicat care sint motivele lui? Mi se pare ca a fost mitocan la faza cu "mai bine are grija de copilul sora-si". Eu cred ca ar trebui nici sa nu-ti pese de el si sa-ti vezi de viata ta. oricum va veni un moment cind va dori sa se apropie de fiul tau, fie el peste 10 sau 20 ani, ok?Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagheera1975 spune:

Multumesc mult pentru ganduri. Stiu ca toate trec. Incerc sa ma linistesc cat mai mult ca sa pot aduce pe bebe pe lume sanatos si voinic atunci cand trebuie si nu mai devreme. Banuiesc ca e normal sa imi fac deja griji pentru el. Voi fi mama nu? Si mamele isi fac griji tot timpul. De job nu m-as fi necajit atat daca nu ar fi fost vorba tot de teama de a nu putea face fata cheltuielilor si tot la bebe ma gandeam cand imi faceam griji. Nu imi doresc decat putere sa muncesc ca sa pot avea grija de el. De saptamana viitoare sunt in concediu de odihna si dupa aceea probabil un medical. Sa ajung macar in 7 luni si sa pot sa il fac cat mai maricel. Acum are abia un kilogram. E mititel si are nevoie sa mai stea in burtica ca sa fie totul in regula. De barbati, ce sa zic. Pana la el nu am tinut la nimeni. NU ca nu as fi intalnit oameni buni sau care sa merite, ci pentru ca nu am vrut sa sufar. Ete ca tot m-a prostit cineva pana la urma. Eu nu zic ca nu o sa mai intalnesc persoane de care sa ma simt atrasa sau la care sa tin. Dar nu am sa mai iubesc asa. Bebe e cel mai important acum si el este cel pentru care ma zbat. Abia astept sa il cunosc pe bebe. Imi e deja dor de el si vorbesc toata ziua cu el. Parca sunt dusa. Glumim, radem. Mai vorbim si cu pisica. E haios ca de cate ori o aude da si el din picioruse. Imi pare rau ca trebuie sa o dau dupa ce il nasc pe Marc. E tare dulce si frumoasa, dar doctorul m-a sfatuit sa o dau. Eu mi-am facut toate analizele si pisica e sanatoasa, dar dupa ce nasc tot va lasa par si am inteles ca nu e sanatos pentur copil. NU i-am gasit inca un stapan care sa imi castige increderea. E o birmaneza corcita cu persana, cu ochi albastri, cuminte si jucausa. Are 1 an si 4 luni. Momentan ma ocup si cu interviuri pentru viitorul ei stapan. E amuzant cat de carcotasa pot fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu-mi plac femeile care decid sa nasca un copil fara tata inca de la inceput.
Din cele ce spui, se pare insa ca la tine este de discutat. Problemele medicale nu pot fi trecute pe plan secund, iar pericolul de a nu mai avea copii nu este de neglijat.
Viata iti va arata daca ai gresit sau nu.
Prietenul tau, chiar daca poate se va trezi vreodata, nu merita sa-ti stea alaturi pentru ca, de fapt, nu ti-e prieten. Te detesta, pe tine si pe copilul tau. Nu are rost sa pierdeti timpul.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Draga bagheera1975, vreau sa iti spun povestea unei bune prietene, o femeie extraordinara pe care o admir din tot sufletul, ea pentru mine este un model de putere.

Cand am cunoscut-o eu pe aceasta femeie, ea avea 36 de ani, era o fosta colega d munca a sotului meu. O femeie, vesela, plina de viata, genul acela care are luminite in ochi ( asa le spun eu, pur si simplu ochii ei erau plini de lumina, sclipitori). A cunoscut un tip de care s-a indragostit, se iubeau. El era divortat si avea copii.
Intamplarea a facut ca ea sa ramna insarcinata, toate bune si frumoase pana cand intr-o zi aflam ca a nascut. Am avut un soc, mai avea 2 luni pana sa nasca.
Tipul a parasit-o pentru ca nu vroia sa fie tata, el mai avea copii si cred ca o somase sa avorteze ea nu a vrut, pana la urma sarcina fiind avansata el a plecat. Supararea a facut-o sa nasca. In miezul noptii s-a trezit in hemoragie si-a luat mama (de 80 de ani) s-a urcat la volan si a plecat sa nasca. A nascut o superbitate de copil, pe care noi ( eu si sotul meu) il adoram. Desi avea salariu mare statul a obligat-o sa ia acea suma care se dadea de cateva milioane, asa ca dupa 2 luni s-a intors la munca.
Luminitele din ochii ei incepeau sa paleasca.
La scurt timp mama ei a suferit operatii pe creier.
Apoi dupa ceva timp ei i-a fost pus diagnosticul de cancer.
a luptat femeia asta, cum nu am vazut pe nimeni in viata mea. Acum dupa atata timp si-a revenit, e fericita ca are un copil superb, ca mama ei si-a mai revenit, ea e din nou sanatoasa. Si luminitele au inceput sa ii revina in ochi.
Mie imi dau lacrimile cand ma gandesc la femeia asta, cand ma gandesc la cat a suferit, si o admir pentru cat a luptat pentru copilul ei. Mentionez ca tipul nu a vrut sa recunoasca copilul.

Ce vreau sa spun e ca uneori viata ne incearca din greu, avem impresia ca totul se prabuseste, dar ai incredere in Dumnezeu ca el nu te va parasi. Incearca sa ai incredere si sa nu iti pierzi speranta ca maine va fi mai bine. Ai grija de tine in perioada asta, copilul simte tot ce simti si tu, el are nevoie de liniste acum si tu la fel.
Poate ca prietenul tau va intelege si el la un moment dat, dar pana atunci ai grija tu de tine. Daca nu iti este bine acasa cu el, poate ar fi mai bine pentru tine sa il rogi sa plece o perioada.

Te imbratisez cu mult draga si iti doresc un copil minunat de care sa fii mandra.




"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

mai bagheera, chestia cu pisica o aud numai in ro. aici, cumosc multe mamici cu bebei si pisici. bunica lui fii-mea are 2 matze si am fost cu bebelina acolo vreo 2 saptamani (la trei luni si la 5 luni), dadaca are si ea pisica si nu m-a deranjat in nici un fel. daca esti atenta cu curatenia si sa nu fie niciodata pisica singura cu bebele in camera, nu vad care e problema. dimpotriva, o pisica te destreseaza si te calmeaza.

You're unique. Just like anyone else.
... si bursuca 08.05.05

Mergi la inceput