Copilasi de iunie-iulie 2003 (65)

Copilasi de iunie-iulie 2003 (65) | Autor: Andra_

Link direct la acest mesaj

Dragelor, drage, hai ca ne apropiem de Craciun si anul nou, iata:ne:

continuarea de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61453&whichpage=10" target="_blank">Copilasi de iunie-iulie 2003 (64)

02 iunie Selina si mami AdynaB
07 iunie Vanessa si mami Renisor
13 iunie Denisa si mami Calina73
13 iunie Vlad si mami Martta
13 iunie Tudor Mihai si mami Anamaria, plus Bogdan
14 iunie Ruth si mami Lya
14 iunie Alex Victor si mami Marox, plus Julia
14 iunie Roxana Teodora mami BogdanaP
16 iunie Daniel si mami Doinna
17 iunie Andrei si mami Geniest
18 iunie Flaviu si mami Pojogam si tati Pojogao
18 iunie Anne Marie si mami Iselin
19 iunie Vlad Teodor si mami Danacaltan
22 iunie Marius Cristian si mami Romana, plus Alin si Maria
24 iunie Tudor Andi si mami Bobi
25 iunie Luca si mami Andra
25 iunie Rares si mami Mirunaa
27 iunie Maria si mami Adi
27 iunie Stefania si mami Kehleyr

02 iulie Maria si mami Cornelia, plus Stefan
04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74 plus Luca
05 iulie Matei si mami Madishor, plus Ana
06 iulie Cindy si mami Catan, plus Rayan
07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza
08 iulie David si mami Bibi
08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa
08 iulie Teodora si mami Nicol74
10 iulie Alexandra si mami Amik
13 iulie Stefan si mami Cgaby
18 iulie Taisia Eliana si mami Gio
19 iulie Razvan Petru si mami Magdone
21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta
21 iulie Mihai si mami Elena_ltd, plus Oana
22 iulie Alexia si mami Crixia
24 iulie Jasmina si mami Adinag
25 iulie Emma Maria si mami Claudya
27 iulie Paula si mami Maria_m_m, plus Miruna
28 iulie Tiberiu si mami Bychi
28 iulie Maria Ianina si mami Madic
29 iulie Mara si mami Ama (Pufulet), plus Sofia
29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora
30 iulie Irina si mami Aditzu
31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda

Subiecte de interes:
- ne intilnim? cind si unde?
- ce luam de mosi copiilor?

Si ca sa raspund eu mai intii:
- eu zic sa ne vedem doar noi ca de obicei dupa 1 decembrie, v-as propune fie Picadilly unde se maninca super bine si e pe linga Why Not, fie la Nicoresti unde iarasi se maninca super.

- despre cadouri... greu de zis! Eu nu i-as mai lua nimic, ca mi se pare ca are prea multe jucarii oricum. Si deja avem diverse puse bine la pastrare in acest sens, iar tatal lui ieri a aparut cu un trenulet micut de la Tommy ca era ieftin . Ce ii voi da cu siguranta sint:
- un joc de confectionat felicitari, sint de fapt niste vederi cu imagini dragute si autocolante diverse modele si culori de lipit pe ele la libera imaginatie => pe astea vreau sa i le dau de Mos Niculae ptr ca sa facem impreuna felicitarile de Craciun
- un joc ferma pe care se lipesc animalele (sint cu ceva magnetic pe spate) unde trebuie (gen porcul in troaca, ciinele linga cusca), pe asta nu l-am desfacut inca, dar mi-a placut ideea
- un casetofon portabil Chicco pe care l-a primit de la o prietena de-a mea asta vara si nu i l-am dat ca mi s-a parut cam mult atunci, nici acum nu sint sigura dar o sa fac o incercare, poate asculta povesti singurel

Cam atit deocamdata, oricum deja bunicii fac stocuri asa ca nu-mi fac griji.

Voi?

pup u,
Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

neatza!
nici nu m-am gandit ce sa-i iau...jucarii are multe..nu prea am idee ce l-ar putea interesa...de fapt stiu..dar cred ca e cam mic pentru masinuta teleghidata..voi ce ziceti?
de intalnit, eu sunt fan...unde vreti, nu am preferinte...doar sa nu fie restaurent chinezesc..
pupici si sanatate...asteptam vesti...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Buna dimineata fetelor! Va doresc o saptamana cat mai buna!
Sunt pentru intalnire, mai ales ca joi am liber. Si locatia mi se pare buna(acolo a facut sora mea nunta).
Despre cadoul de Mos Craciun inca nu stiu ce sa spun. Fi-miu a vorbit la telefon cu Mosu' si i-a spus ca vrea: "un ten male, un aion male si o teta male" (un tren mare, un avion mare si o motocicleta mare).
Era asa de emotionat cand vorbea cu Mosu' (alias fratele meu) si toata ziua mi-a vorbit de el si ii imita vocea groasa....haios foc.
Hai ca incep eu o lista pt intalnire:
1. ANDRA
2. MAGDA
3. MAGDONE
4. GABY
5......
si continuati voi


Magda si Alex(2 anisori!)
http://community.webshots.com/user/edyalex
http://photos.yahoo.com/magdacorlea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

A si am uita sa va spun!
Ieri seara ii vorbeam de Mos Nicolae si ii spuneam ca o sa vina la el cu dulciuri, banane, portocale....Si il intreb eu : "Si ce o sa-ti mai aduca Mosul?" iar el raspunde cuprins de spiritul
sarbatorilor: "ceapa, mami!"

Magda si Alex(2 anisori!)
http://community.webshots.com/user/edyalex
http://photos.yahoo.com/magdacorlea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Salve!
fetelor m-am intors sambata din Bucuresti, dezamagita sau poate asa o sa imi fie strea fata de orasul asta! am cautat garsoniera si am ajuns la concluzia ca oamenii sunt destul de nesimtiti pentru ceea ce ofera si ce pret cer! la preturi de 200 euro am vazut destule mizerii... A ramas sa revin joi pe 1 dec poate poate apare altceva. In saptamana asta parca am trait o suta de ani nu alta... nu e vorba de circulatie ci de viata de acolo! Chiar ma gandesc ca las atatea aici cu un confort suuper si ma duc acolo la mila altora; dar nu am de ales din pacate!
Stiu ca va ganditi la sarbatori si intalniri si tare mi-as dori sa fiu si eu cu voi, dar mai am de cautat; daca auziti ceva de inchiriat ramane valabil!
va doresc numai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Neatza fetelor,

Mihaela eu nu va inteleg. Intotdeauna exista o alternativa. Daca nu iti place in Bucuresti, daca ar trebui sa il lasi pe Flaviu in urma, de ce faceti mutarea? Chiar va forteaza astia de la serviciu la asa ceva?

Madishor, bune intrebarile alea. La unele dintre ele nici eu nus tiu raspunsul . La partea cu religia cel putin eu am o problema serioasa, ca as vrea sa decida ea singura daca va crede si in ce va crede, dar mi se pare o notiune cam complicata pentru 2 ani si jumatate.

Cadouri de Craciun... hm. Eu ma gandeam la un lego cu muuuulte piese ca vad ca e pasionata, dar nu stiu unde am mai avea loc si de ala. Cred ca voi merge pe niste jucarii mai creative, plastilina, de lipit, de desenat. Mai am inca niste carticele 3D si niste cuburi cu animale pe care nu i le-am dat si as putea sa fac economie.

Laptop de jucarie am vazut la Billa, este in jur de 100 RON.

Sunt multumita ca am reusit sa rezolv problema salopetei de iarna, am trimis-o pe mama la Miniprix la recomandarea unei prietene si am luat salopeta de fas cu pieptar si bretele si haina groasa cu gluga, bleu cu bleumarin (cam de baiat dar asta e) care sunt f dragute si exact ce voiam. Mai trebuie acum sa caut apreschiuri...

Am fost la munte in weekend, a fost placut, doar ca au bagat astia camerele pe DN1 . Asa ca am facut mult pe drum. Stiu ca probabil eu sunt din minoritatea aia injurata care merge ca nebuna cu masina dar ma enervez ingrozitor cand vad ca bani sa faca o autostrada ca lumea nu scot, dar bani de camere si bani pentru Bechtel se gasesc. In fine, asta e o durere a mea mai veche...

De Stefi nu stiu ce sa va mai zic, vorbeste mult, dar in stilul Yoda, cu o topica ciudata a propozitiei: "Nu jos mama da" etc. A devenit o profitoare si intreaba mereu de "cadou?" cand vine cineva in vizita. Se uita cam mult la TV (adica se cere, ca de lasat nu o las eu mereu) si as vrea sa o dezvat.

Nu stiu cum sa ma mai joc cu ea. Stiu ca suna stupid, dar uneori pur si simplu am timp, am chef, dar ea nu are rabdare nici de citit, nici de lipit, nici de puzzle, asa ca nu stiu ce sa mai inventez.

Cu sarcina stau bine, doar ca nu prea ma simt gravida. In afara de faptul ca ma termina mirosurile puternice (am trecut pe langa o colega care purta un parfum dulce pe hol si era sa lesin) si ca ma dor sanii, nu am nimic. Fata de emotia de prima oara... probabil cand o sa inceapa sa se vada burta o sa fie altfel.

La intalnire nu ma inscriu, noi plecam joi seara (iar) din Bucuresti.

Saptamana placuta va doresc!


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Buna fetele,
sper sa ajunga si mesajul meu, ca la cum merge netu' la mineeee, adica mai mult sta

Am fost duminica si i-am scos firele de la degetel si totul arata f bine, chiar m-am si mirat, vreau sa zic ca Razvan n-a mai zis nimic, nici macar nu l-a durut, a fost f cuminte, de-acum a ramas sa cada unghia de la sine, si cica ii creste cea noua in 2-3 luni , offf, asta e, am tras-o si pe asta.

La capitolul jucarii, eu din contra ma plang ca nu are suficiente, pentru ca le strica, nu se lasa pana nu le dezmembreaza, nu stiu cum sa-l conving sa nu mai faca asa, pur si simplu ia o masina, sa zic, si trage de ea pana o rupe, mai dar o face bucati, si apoi zice: cos, cos, adica se duce si o arunca la cos ...i-am luat de curand un trenulet pe sine, si ce sa spun s-a jucat vreo 2 zile cu el, si apoi a inceput sa traga de locomotiva, de roti, sa-i scoata bateriile, nu stiu ce sa ne mai facem, peste tot prin casa numai resturi de jucarii...i-am mai luat o carticica din aia cu desenele in relief, dar ce sa va zic, stau cu el sa ne uitam pe ea, si trebuie sa-l tin de maini sa nu le rupa si pe alea , asa ca i-o iau si o pun bine, o mai scot peste 3 zile iar ne uitam un min pe ea iar o strang si tot asa...

am incercat si cu trimisul in camera la el, acum nici macar nu se mai supara, se duce singur si sta acolo, dar nu-l pot lasa prea mult ca mi-e frica sa nu se catere pe comoda cu haine si sa sara de acolo, ca i-am observat intentiile sau se urca si trage de desenele de pe pereti... ce sa va mai zic e jaaaaaleeeee...

de mos neculai vreau sa-i iau si eu vreun puzzle ceva, dar asa cu figuri mai mari, ca nu cred ca are rabdare sa le faca el, oricum tre sa stau cu el...sa-l vedeti cum incearca sa dezlipeasca hartia de pe carticelele alea cu animale si pana la urma reuseste

La intalnire vin si eu, asa ca stau bine acolo pe lista , la Picadilly n-am fost, dar la Nicoresti da si e intr-adevar mancare f buna, asa ca unde ziceti voi eu merg.

Dar am uitat fetelor sa va zic ca sunt la curaaa si chiar am dat jos vreo 2 kile, sa vedem cat ma tine, ca de obicei cedez repede

va pup

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

magdone, de unde sa dai jos???pai nu esti destul de slaba?
felicitari lui razvan...e cuminte si rabdator...crede-ma! lego nu il pasioneaza?? stef e innebunit dupa "constructie"...
ne vedem, ne vedem...dar cand?????
pupici tuturor.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Kehleyr: Lasa ca o sa vina si momentele cind o sa te simti foarte gravida si chiar o sa te saturi (poate mai ti minte ce greu e in ultimele luni). Eu acum ma bucur ca sint iar fara burta avind in vedere ca din 2002 de cind am ramas insarcinata cu Cristi mai mult am fost cu burta decit fara. Acum am terminat productia de bebei si gata, vreau sa-mi recapat silueta de dinainte de Cristi. Sper ca alaptatul sa ma ajute.

Mihaela: Eu te inteleg foarte bine, iti inteleg si disperarea. Si eu am plecat din Cluj de la 4 camere si am ajuns intr-o garsoniera. Apoi eram disperata ca se naste Maria si noi nu aveam inca apartamentul. Acum ... avem rate si asta nu-mi place, dar....ce sa facem?

Amik: Ce mai faci? Ce face Alexandra mica? sinteti bine? Ai terminat facultatea?

Doinna: Ai nascut? Cum te simti?



Mai fetelor care ati dat plastelina copiilor. Nu au lipit-o de mocheta?
Acum la noi au scris cu pix pe pereti asa ca nu le mai dau asa de des sa scrie.
Au inceput sa se joace mai bine impreuna, dar nu cu jucariile ci jocuri gen ascunselea sau hirjoneli sau il gidila Cristi pe Alin si el ride in hohote.
Mai nou Cristi ii da sfaturi lui Alin. Ii spune: "aline nu lovi in geam ca se spage(sparge) si cade pe tine"
A inceput si Alin sa spuna mai multe cuvinte. La faza asta e mai vorbaret decit Cristi. Acum stiu sa se ceara amindoi in brate ca de cind a venit tatl meu i-a cam invata cu tinutul in brate, spre disperarea mea. Ieri dimineata am mincat in picioare cu Alin in brate ca altfel imi spargea timpanul la cit urla.

Alin a invatat sa zica "nu" si o zice asa de frumos, are o intonatie speciala, imi vine sa-l maninc cind il aud asa. Si daca tot l-a invatat pe nu am hotarit sa-i invat si "ba da" si "ba nu". Intr-o zi Cristi zicea "ba da nu", iar acum cind Alin zice "nu" Cristi zice "ba da".
Au tot felul de replici si sint tare draguti. Pacat ca nu sint eu mai odihnita ca sa le gust mai bine, dar trece si ooboseala.

Maria e cuminte si grasa. Are deja 6 kg la doua luni si 7 zile. Baietii ii spun "Maia" cu accent pe ultima silaba deoarece nu stiu sa zica "r".
Ieri vroia Cristi sa-i dea si Mariei o lingura de supa deoarece cind minca el supa eu eram cu Maria in brate si-l supravegheam. I-am explicat ca Maria e prea mica sa manince supa , ca ncii nu stie sa stea in fund si ca doar cind invata sa stea in fundulet atunci o sa manince si ea supa.

Hai ca m-am intins dar am prins acum o clipa mai libera. De multe ori nici sa citesc ce mai scrieti nu reusesc din cauza baietilor deoarece vor si ei sa butoneze calculatorul.

Cornelia: Eu ma gindesc la voi si sper ca Maria sa depaseasca cu bine problemele pe care le aveti. Stefan ce face ? Cum e cu diversificare ?



http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze
bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

******************************************

Nulla dies sine linea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

hai sa mai scriu si eu ca mi-a mai revenit buna-dispozitie c-am scapat de raceala si vad si soarele pe-afara.

Luca e poznas, dar comparativ cu altii de-un leat e "mic copil" sa zic asa: nu a stricat cred ca nici o jucarie, cartile sint in mare parte intregi, cel putin din cele de la noi sint toate, revistele le mai rupe din exces de zel. Cu trimisul in camera am ajuns la "performanta" ca se duce singur cind face cite una apoi vine inapoi si zice "mami, m-am potolit!" Eu am mari probleme ca nu maninca, nu vrea nimic nou, uneori nu vrea sa mestece nici mincarea care-i place altminteri (gen snitele de pui). In continuare e cam slabanog, toti pantalonii ii vin in lungime si ii cad de pe fund, iar cind nu-i in pampersi, ci in chiloti... e jale, nimic nu sta!

In alta ordine de idei, eu sint fr. obosita si cam stresata cu serviciul si ma surprind tipind la el uneori aiurea, n-am rabdare de multe ori sa ma joc, ma uimeste al meu sot insa cu calmul... cred ca la noi se inverseaza mereu rolurile, cind era mai mic eu aveam rabdare, iar el nu rezista nici 10 minute Mda, desi imi petrec saptamina asteptind week-end-ul ca sa stau cu el, in week-end adesea sint asa obosita ca nu mai am chef de joaca pe care mi-o propusesem.

Puzzle: va recomand puzzle-urile cu sablon ca sa le zic asa, nu mai stiu de la cine sint, o sa ma uit pe cutie, se gasesc in Cora, Carrefour, Selgros: e o cutie patrata cu latura de cca 15 cm, in care sint 4 sabloane cu puzzle-uri in interior. Noi am luat cel cu Animalele, care cuprinde puzzle-uri de 2/ 4/ 6 piese care trebuie potrivite. La inceput n-avea rabdare cu ele, apoi a invatat sa le faca, asa ca in w-e le-am facut impreuna de vreo 5 ori (eu), de alte 5 (taica-su) si inca de vreo 2 ori cu prietena mea care a venit in vizita... asa ca le-am urcat pe dulap ca nu le mai suport. Ideea e ca eu tin de sablon, iar el potriveste formele, cam asta e diviziunea muncii (si sper sa lucram tot asa )

Adora sa se joace cineva cu el, daca ma pun la mintea lui si ma joc cu omuletii, excavatoarele, masinutele lui ma admira hlizindu-se, apoi imita si el singur mai mult sau mai putin ce a vazut. Le vorbeste jucariilor, e haios cind il auzi: "e rosu, n-ai voie sa treci iepurasule! ... si repara mesterii aia, Surubel si Piulita masina asta cu porbagaj" etc. Doar ca rar se joaca singur si nu-l tine mult In schimb e fan spalat pe miini si tras apa la wc, intr-una din dimineti l-am gasit aruncind hirtia igienica in wc (normal c-a trebuit sa pescuiesc sulul imbibat si sa-l storc ca sa-l pot arunca la cos )

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobi spune:

hai mai fetelor, pana la urma nu ne mai vedem cu copiii?

io o sa ma duc. maine ma interesez sa ved unde e cel mai fain, si ma duc. cred ca acolo in tei. daca vrea careva, sa-mi zica.
de ce s-a renuntzat la ideea asta? sau va ganditzi ce ne vedem cu picii mai incolo, de mos, la crisa, sau cum? mi-a scapat ceva?


in rest suntem bine, andi mananca de sparge, in viatza lui nu a mai mancat in halul asta, acasa il tzin fara pampers, la cresha nu se poate ca nu ocupa tantile de el..., e mai comod ptr ele cu pampers...

de msh nu stiu ce sa ii iau, tot la lego, la casetofon, si la o masinutza, sau un set, ca ainceput sa se joace cu ele...

va pupic

bobi si bb andi

sunt confuza... sau poate nu?

Mergi la inceput