Copilasi de iunie-iulie 2003 (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Buna, fetelor.

Nu cred ca pot sa vin la intalnire joi, dar orium o sa vad ora si locul si daca am cum, apar si eu.

Cadouri de Craciun... Singura varianta ar fi jucariile, haine are prea multe si nu apuc oricum s-o imbrac cu toate. Chiar daca ea se bucura f. mult cand primeste haine, ii place sa se imbrace cu ele, sa se uite in oglinda si sa se admire.

Acum cea mai importanta intrebare pentru Cata e "cine". Cine e mami ? Cine e Adriana ( bunica-sa ) si tot asa.:D
Am avut si o discutie despre calorifer...
Cata: Cine a pus caloriferul aici ?
Io: Constructorul
Cata: Frige.
Io: Da, nu pune manuta, ca te arzi si faci buba.
Cata: De ce l-a pus aici ?
Io: Ca sa dea caldura iarna, sa nu ne fie frig.
Cata: Cine da caldura ?
Io: Caloriferul.
si aici aproape ca am luat-o de la capat cu discutia, da' noroc cu o reclama de la TV, ca a uitat de calorifer.

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuta spune:

am 2 restante maaari de tot: lya si dana - cu scuzele de rigoare, va spun si eu din toata inima "felicitari pentru burtici, sa aveti sarcini usoare, sa fiti sanatoase si sa aveti parte de copii frumosi si papaciosi!" hai va rog, macar schitati asa un zimbet in coltul gurii, chiar daca neuronul cu "uite-o si p-asta, abia acum a catadicsit sa zica si ea ceva!" se crizeaza pe partea dreapta a cerebelului.

aici a fost thanksgiving day, adica vreo 4 zile de vacanta, si cum rar se intimpla sa avem parte de asa boiereala, am intins-o la munte, care munte e la vreo 3 ore de mers cu masina. frumoooos! peisaje cum rar am vazut, padure si munte ca la noi pe valea prahovei, si mai mult decit atit, zapada. nu prea multa, dar zapada se chema. a fost o senzatie destul de ciudata sa dau cu nasul de frig-frig, in conditiile in care am plecat de-acasa in tricou. dar cum is "prietena" cu gerurile si zapezile, m-am adaptat repede. alex mi-a facut aceeasi figura ca si anul trecut la munte, e prea sensibiloasa pentru zapada si prea comoda ca sa-si plimbe poponeata in salopeta. drept pentru care facea 2-3 pasi si-apoi il lua pe adi la cocosat.
fiind la o aruncatura de bat de nevada, am dat o tura si la (probabil) singurul cazino care accepta copii (fireste, nu in salile de joc). alex se simtea ca acasa, fara nici un fel de rezerve sau guri-cascate a uimire maxima, era naturala, probabil daca ar fi avut voie s-ar fi infipt fara nici o retinere intr-o masinarie de pe-acolo.
cu alte cuvinte, a fost bine, desi frig, asa incit acum toti 3 sintem cu nasurile in batiste. sper sa fie doar o raceala usoara.

cadourile de craciun sint si la noi o mare nebuloasa. de fapt, noi sintem cam indecisi in ce sa-i luam, macar avem marea multumire ca slava domnului am scapat de oaie. acum vrea "mute, mute jucalii". aia o sa capeti fata mea! am scris scrisoare mosului, in care fireste eu am pus conditii de cumintenie, papat tot si fara mofturi, ascultat de mama si tata, si stau si ma intreb daca nu va veni ziua in care alex imi va da o replica de genul "cu atitea pretentii, mai bine sa stea mosu´asta la el acasa".

am pus ochii pe o "activity table" sa-i spun asa, ceva gen masuta pe care se monteaza sine de tren (alex e fan trenulete, are "doar" 3) sau "sosele", si cum odrasla mea nu e prea prietenoasa cu papusile, probabil asta va primi. si am mai zarit o "doll-house", cam de inaltimea alexandrei, o casuta cu 3 etaje, cu mama, tata si 2 bebe, camere multe, bucatarie, baie, tot tacimul, ma cam bate gindul s- inzestrez cu asa ceva.

pe-aici poporul american deja a inceput cu ornamentele pentru sarbatori, si asa frumoase sint casele cu lumini, mosi craciuni si renisori, stelute si globuri luminoase, ca deja ne bate si pe noi gindul sa facem bradul mai devreme. abia astept sa impodobim iar casa! si mi-am propus ca anul asta sa fac eu cu minutele mele cozonac! sper sa am succes! si timp!

spor la cumparaturi!


Alina si Alexandra
poze alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

neata...
stefan pe 1 merge la gradi...si eu sunt libera.mama denaturata...o sa-mi fac de cap...abia astept.
ma enerveaza ca nu reusesc inca sa scap de biberonul de lapte...e vorba de stefan, nu de mine...
in rest, el e vesel, se joaca, canta....nu prea se omoara cu mancarea..dar suntem obisnuiti.
cand va hotarati cand si unde mergem...eu sunt pe faza...ma bag!
pupici si sanatate.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna fetele,

Noi n-am mai ajuns in w-e la mare, in primul rand din cauza mea, ca am avut vineri de terminat niste treburi importante (pe care le-am sfarsit azi ) si-am stat pana tarziu la birou si in al doilea rand din cauza de vreme, ca ne-a cam speriat furtuna de joi.
Am fost in schimb la bunici, unde Mariuca a mai primit o doza buuuna de rasfat, ca parca nu avea destul.

Aseara eu eram pe jumatate intepenita de spate si don'soara avea chef de joaca si obraznicii, si la o faza mai urata, si-a furat o palmuta, la care ma intreaba cu ochii in lacrimi: de ce te compo(r)ti asa? Ii zic: "asa, cum, mami?" , iar ea zice asa, tare...
Am incercat sa-i explic ca sint obosita si ca ma doare spatele de mor, dar raspunsul a fost si eu sint obosita si ma doaie mijlocu' , zic :"bine mami, tu esti obosita, dar eu cum sint?" Raspuns: odihnita... fara comentarii.

Singura problema la care batem pasul pe loc e OLITA. Aseara mi-a spus mami, hai la olita c-am facut kk pe mine. I-am spus "daca ai facut kk pe tine, sa stai asa acum. Pune mana si stai jos pe scaun". La care ea zice nu stau, ca am micobi. Prin urmare, ca are microbi stie, da' tot nu vrea sa spuna cand face kk. Mai dati-mi si mie niste idei, ca nu mai am. I-am taiat desertul la prinz, i-am spus ca nu mai vine nici Mos Nicolae, nici Mos Craciun, dar pare ca n-o impresioneaza nimic .

Apropo de cadouri de Mos, eu eram cu ideea cu laptopu', dar am renuntat, ca m-am uitat mai bine la ele si au o ferestruica miiica-miiica in ecran in care scrii/citesti, de cred ca sint crima pentru ochi. Asa ca, NU. Am vazut aseara niste reclame de la METRO si erau niste bebelusi tare draguti (cica unul interactiv , dar nu stiu sa dau detalii), in rest carticele, cuburi, creioane de colorat, ca Mariuca e cam ca Razvan al lui Magdone, distruge toate jucariile in timp record : toate trebuie sa se defaca intr-un fel sau altul.
BYCHI, pe unde ziceai ca e magazinul ala de jucarii gen Casa Retro, ca am uitat?

Cu intalnirea, astept sa vad ce stabiliti. Eu nu stiu inca ccc cum voi fi de 1 dec (la noi se aude ca lucram pe 1 si ne da liber pe 2 dec - ca naiba), dar in principiu sintem pe aici.
Cu Mos Craciun ne mobilizam, au ba?

V-am pupat.

Madi si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna fetelor!

Madic, am vazut si eu ecranul mitittel la laptop-uri jucarie si am fost cam dezamagita, mai vedem. M-am gandit si eu ca Alinuta la o casuta cu papusi, dar ma cam inspaimanta perspectiva sa stau sa adun piesele alea micute de prin toata casa.

De Mos Nicolae, caut o papusa bebelus cu ochi caprui care se inchid! Daca are si diferite functii cum ar fi: biberon, olita, rade/plange e si mai bine. Eu nu am avut timp sa caut prin magazine prea mult, dar nu am vazut decat papusi cu ochi albastri (avem si noi o groaza acasa), iar ochii albastri sunt indezirabili in momentul asta . Strangem tot si punem bine pana dispare fobia.

Ma duc sa hranesc bebelusul.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Salutare fetele!
Nu am nascut inca dar daca nu se intimpla nimic pina in 9 dec.sunt programata ptr nastere.
Daniel este bine o asteapta pe bebe(dar nu in fiecare zi)sunt zile in care imi spune ca vrea sa vina Batman nu bebe asa ca de-abia astept sa vad cum o sa sepoarte cu bebe.
Cumparaturi nici eu nu am facut inca,suntem la faza de cautare,oricum el vrea numai Batmani si Spidermani si nu cred ca-i mai cumpar asa ceva ptr ca a cam facut pasiune ptr astia.
Va pupic si va doresc o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

doinna - tinem pumnii! nastere usoara si bb sanatos!
cornelia - multa sanatate si pupici...succes la cautat..ar trebui sa gasesti!
pusi la mamici si pitici...


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdynaB spune:

Buna fetelor,

cu decoratul de craciun am terminat,mi-am impodobit deja terasa(poate pun si poze),aici seara zici ca esti pe bulevard de la atitea decoratii ale vecinilor....dar asa e aici daca ai copii e fain sa si decorezi.

Cadouri i-am luat deja.Papusa Anabel care plinge cu lacrimi daca ai dai apa,rigaie,ride ...tot tacimul si patut pt.ea,puzzle binenteles,ca si asa e innebunita dupa ele.Duminica ne-am intilnit si cu Mos Neculaie(aici a fost duminica deschise magazinele)si Selina s-a blocat cind l-a vazut,nu a plins,insa nu mai scotea nici un ton.

Gaby,si Selina mai bea laptele cu biberonul,pe mine nu ma deranjeaza.

Doina,nastere usoara!!

Tzucuri



Adyna si Selina bambina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Seara buna, fetelor,

Dana, ma bucur ca sarcina ta decurge bine. Din experienta proprie si din auzite, la sarcina a doua nu te mai emotionezi ca la prima, dé, intervina blazarea. In afar de eventuale probleme de sanatate, sarcina a doua e mult mai linistita, nu te mai stresezi din orice fleac. Cit despre nerabdarea Stefaniei, sa stii ca si Alex e la fel, nu reuseste sa se concentreze prea mult.

Doinna, tinem pumnii, sa nasti cit mai usor si copilul sa fie sanatos! Ati hotarit cum o sa o cheme?

Crisa, si Alex doarme cu noi in camera, in patul lui. De cind am luat masura asta avem nopti foarte calme, spre deosebire de cele in care dormea singur si se trezea urlind. Daca viseaza urit si se trezeste pe jumatate ne striga, ii raspundem prin somn si se linisteste.

Cornelia, am citit mesajul tau despre Maria si m-a impresionat foarte mult. Voiam si eu sa-ti sugerez ca daca ar dormi cu voi ar fi poate benefic pentru ea, citind ce ai scris aici mi-am dat seama ca e ceea ce ati facut. Sper sa se rezolve cit de repede, ma gindesc la tine si iti doresc multa, multa putere.

Madishor, ca de obicei, super povestirea despre intrebarile Anei. Ai un stil foarte haios de a povesti.

Romana, ma bucur ca reusesti sa alaptezi, stiu ca ti-ai dorit foarte mult. Baietii sint grozavi, astept sa ne povestesti in curind cum se joaca in 3.

Andra, si lui Alex ii plac foarte mult puzzle-urile cu sablon, din pacate aici n-am vazut decit 2 modele.

Pentru cadouri...nu cred ca o sa ma agit prea tare, o sa primeasca de la bunica-sa si de la matusi. De Mos Nicolae i-am luat un simulator de condus, adica e o chestie cu scaun, pedale, volan, frina, dar fara roti. Sper sa reusim sa-l instalam, in poza arata bine. De Craciun habar n-am, sper sa-mi vina idei cind o sa mergem prin magazin. Mai nasol e cu Julia, ca ea oricum a mostenit toate jucariile de la Alex iar pt papusi e prea mica.

Ieri am fost cu Alex la logoped, sa-i faca un bilant de auditie. A fost uimitor de cooperant si cuminte. Testele au fost OK. Logopeda i-a pus casti pe urechi si i-a dat niste figurine, i-a spus sa puna jos cite o figurina atunci cind aude muzica - a facut perfect. Dar de vorbit, in afara de "oui" n-a mai vrut sa zica altceva. Apoui am vazut si doctorita, Alex in continuare minunat de cumine si ascultator. A facut ce i-a spus doctorita, a lasat-o sa se uite in urechi, a deschis gura mare, dar, of course, n-a zis decit "oui", "oui" si "oui". Doctorita a zis ca n-are nici o problema cu auzul, si ca deocamdata, la virsta lui asta-i principalul. O cauza pt care nu vorbeste mai mult este si bilingvismul, oricum, eu una sint tare incintata ca intelege ce-i spun in româna...parca nu-mi vine sa cred ca un omulet de numai 2 ani e in stare sa inteleaga 2 limbi!!! Ne-a mai spus ca trebuie sa facem multe exercitii cu el, sa-l facem sa repete ce spunem...cu asta m-a bagat in ceata, Alex n-a vrut niciodata sa repete.

Gata, va las, am scris o groaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

la multi ani andreilor si andreelor!
sa fiti sanatosi si iubiti! pupici...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput