taste cu 3 simboluri

taste cu 3 simboluri | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

buna seara,

imi aduce aminte cineva , va rog, cum se obtine al 3-lea simbol de pe o tasta. am un lapsus!!! ma chinui de cateva ore si nu-mi reuseste. am o tastatura frantuzeasca si ma incurca TERIBIL.
multumesc

s-auzim numai de bine! si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Cred ca al 3-lea simbol este cu functie de calcul ...adica : + - / . si cifre (poate ca si altele,depinde de tastatura)...pt a le obtine pe acestea din urma,trebuie sa apesi tasta care te ajuta sa faci calcule...la mine pe aceassta tasta scrie "Bl Num" si "Bl Scor". Cred ca a mea este in franceza ,pt ca are simboluri care te ajuta ,ex : òçéè
Bafta si sper ca asta era pb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Mai eu am taste si cu 5 simboluri.
La alea cu 3 simboluri (simbolurile sunt aranjate vertical) incearca asa: semnul din mijloc apare cand apesi efectiv pe tasta, cel de sus apare cu SHIFT (din stanga tastaurii) + tasta; cel de dedesubt SHIFT (din dreapta) + tasta.
Ia vezi, reusesti?


Adela , mamica de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brux spune:

ALT GR la dreapta de spatiu (espace).

a3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

So, io am ~, cum fac sa-l pun peste a, ca asta â?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

noiembrie
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by iren

So, io am ~, cum fac sa-l pun peste a, ca asta â?



Cu Adobe Photoshop Nu poti bre, lasa tilda la locu' ei :-)) (trebuie sa-ti instalezi limba din Language Setting - din Microsoft Office Tool). Cit despre a treia indicatie pe tasta, se obtine asa cum zice bux, cu Alt Gr.

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

cu alt gr + tasta nu se obtine nimic. o fi tastatura mea tampita?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brux spune:

Iren,
La mine merge ALT + 198 ã
ALT + 199 Ã

Disperata,
Poate keyboardul e pus pe qwerty in (panoul de configuratie) ???
În ce limba e windozul tau ?

a3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

brux: cum ar trebui sa fie, am verificat si nu scrie pe nicaieri ca ar fi querty, e intregistrata ca o tastatura standard,

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

quote:
Originally posted by brux

Iren,
La mine merge ALT + 198 ã ALT + 199 Ã

Disperata,
Poate keyboardul e pus pe qwerty in (panoul de configuratie) ???
În ce limba e windozul tau ?

a3


osutanouashopt?? ce-i aia?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

noiembrie
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

e o shmekerie de pe vremea cand lucram in DOS (sistemul de operare, nu intelegeti gresit )... pe atunci se programa in C, si tabela ASCII era un must-know. de atunci se trag "scurtaturile" cu ALT(cel din dreapta) si un numar. deci tii apasata tasta alt, si apoi apesi repede 1,9 si 8 (de obicei pe numeric pad, ca asa merge mai repede). si pac! apare litera care iti trebuie.
acuma, de cand cu unicode ai alea-alea, sunt mult mai multe litere, dar e mai complication. daca vrei un mod vizual si simplu de a selecta litere ciudate (in windows), te duci frumusel in accessories - system tools - character map. si acolo selectezi orice litera/caracter vrei tu, si el iti arata codul ascii/unicode sau ce o mai fi. poti face copy la caracterul(sau caracterele, ca poti alege mai multe odata) cu pricina, si mai apoi paste oriunde vrei.

Mergi la inceput