HELP!!!Trojan...

HELP!!!Trojan... | Autor: dana_danen

Link direct la acest mesaj

Salutare,
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu aceasta problema?
Calculatorul meu a suferit o...cadere...nu stiu exact sa explic ce s-a intamplat..Esentialul e ca a trebuit reinstalat windows-ul.
Am pierdut extrem de multe chestii printre care si antivirusul pe care il aveam.Acum am unul..AVAST(asa cred ca se numeste).
Problema e urmatoarea:La fiecare scanare imi arata ca pc-ul este infectat cu un trajan in C:\WINDOWS\SYSTEM32\REMON.SYS.
incerc sa-l sterg si nu se poate,iar la fiecare scanare imi apare de fiecare data.
Ce as putea face?
Poate se gaseste cineva sa-mi dea si mie un sfat.
Multumesc frumos..

EU SI AI MEI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_danen spune:

Ca de obicei,cum intru eu in fuga,si cat de aeriana sunt,nu am vazut ca era un subiect special pt ajutorarea contra viruseilor...Dar daca tot am dat cu batul in balta...poate este cineva care imi poate explica babeste ce anume trebuie sa fac...
Pupicei..


EU SI AI MEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intri in safe mode si il stergi manual daca nu poti prin scanare.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_danen spune:

Sar'mana pt raspuns.Dar asta implica sa stiu cumva si ms-dos?sau bios...nici asta nu stiu macar...
Muritorii de rand nu pot face asta?Si daca nu,cat e de periculos daca sade o vreme in comp?
Trebuie zvarlit afara de urgenta?

EU SI AI MEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ia legatura cu cineva care se pricepe in partea de worm.
Uite mai jos un link despre ceea ce ai tu. Se poate remedia ar fi bun un fire wall pentru ca se pare ca nu ai.
http://www.trend.net.au/consumer/vinfo/encyclopedia.php?LYstr=VMAINDATA&vNav=3&VName=WORM_SDBOT.COO


Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_danen spune:

Vai mama...Nu am nici o saptamana de cand mi-am reinstalat windowsul...si acum...alta prostie...
Asta e...
Multumesc tare mult de ajutor..

EU SI AI MEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e o prostie, se poate intampla oricui. important este sa identifici si mai ales sa remediezi ceea ce se poate remedia. Ceea ce ai tu a sosit pe internet si este un programel care se autointroduce ca sa zic asa pacalind calculatorul. Pentru a nu se intampla astfel sau pentru a reduce sansele ca un astfel de programel sa mai intre se instaleaza un fel de gardian (portar) care la orice tentativa de a intra cineva pe acolo il intreaba de sanatate. Daca nu are permis de intrare ca sa ma exprim mai plastic atunci nu intra adica calculatorul tau este mai protejat.
Verifica daca ai fisierul construct.exe in c:\windows. Este un pic de lucru la Pc-ul tau pt ca trebuie curatati registrii manual dar s poate remedia. E un pic mai mult de lucru pt ca trebui pus si pe "system restore off"... de aceea spuneam sa vorbesti cu cineva care se pricepe.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_danen spune:

Marius,am verificat in C:\windows\system...si acolo nu era nimic..
Pe cineva apropiat care sa ma ajute nu am...si ca sa mai dau iar bani..ca de..omul nu munceste pe gratis..nu prea mai am..Dar nici nu am curaj sa-mi bag labuta singura..
Vad eu ce fac ca pana la urma tot trebuie sa chem cred pe cineva.
Data trecuta cand a reinstalat windowsul,persoana care vorba aia lucra in domeniu,nu reusea sa mai vada placa video si a stat la butonat compul de la 8 seara pana la 5,30 dimineata.Zicea el ca bios ca al meu nu a mai vazut.
Dar parca stiu ca era un firewall undeva in comp..Unde ar trebui sa-l vad?Sa verific si asta,ca poate e off si eu nu stiu..Parca in Contro Panel,nu?

EU SI AI MEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

La mine totii Trojanii se instalasera in Internet temporary files si imi arata k sunt in windows/system32, etc ceva k si la tine.am sters aceste temporary si nu mai erau..acum poate depinde de la caz la caz.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_danen spune:

Cait,m-am uitat si eu in temporary files dar era gol.Poate ca difera..
Deocamdata nu fac nimic,sper sa nu moara pc-ul pana reusesc sa chem pe cineva specializat.
Multumesc oricum de raspuns..

EU SI AI MEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Dana,
...eu am instalat in PC de cei de la reteauan internet, Firewall Secure antivirus...asta ma anunta cand intra Troianul asta si inca unul, ceea ce mi se intampla zilnic de o saptamana, si dezinfectez cu ajutorul lui...trebuie sa ai acolo un antivirus, ca-ti paralizeaza pc-ul altfel...

Mergi la inceput