Teledon-3945 de euro, lumina ochilor pt Alina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

an-k, multumesc pt adresa, ai inteles bine, am sa trimit si eu ceva, insa din pacate abia spre sf. lunii. Oricum eu stau cu ochii pe subiect si daca vad ca vrei sa trimiti banutii ma execut imediat, in caz ca vrei sa faci treaba asta pana la sf. lunii nov.
Ideea cu modif. sumei din titlu e beton!! bravo

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Am uitat sa trec numele meu inpm asa ca voi mai trimite unul, imi cer scuze

Tinatache,multumesc, sfarsitul lunii nu este tarziu, voi strange banuti pana se va aduna o suma folositoare Alinei

Multumesc


anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">teledon, 4000 de euro, lumina ochilor pt Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

am vb acum cu mama Alinei
, o femeie simpla, indurerata de situatie dar puternica, asa am perceput-o eu, povestea cum Alinuta "cauta joaca", si se joaca impreuna cu fratiorul ei care o iubeste f mult si intalege situatia.Fetita s-a nascut la 6 luni si o saptamana iar acum, la 1 an si 2 luni are 10kg, merge sustinuta de subtiori si inca nu vorbeste, mi-a spus ca dr din Bucuresti nu vede alta rezolvare decat operatia din belgia, ii va da pozic noi luciei si le voi atasa, diagnosticele din poze nu se vad f bine asa ca va mari paginile de analize si diagnostic la un xerox, si voi incerca sa le postez,
Altfel alina este un copil vesel, nu realizeaza drama prin care trece, papa f bine, e vioaie

Altfel am intrebat-o pe mama Alinei de ce au nevoie, pt ca m-am gandit la un evenutal cadou de Craciun, aici am descoperit un mare bun simt, ea mi-a raspuns ca sotul ei lucreaza si ca se descurca, cu banutii cat de cat, totusi ma gandesc ca ceva hainute si dulciuri pt copilasi i-ar bucura f tare, asa ca fac apel daca cineva are hainute de la fetita pe care nu le mai poarta pt varsta si greutatea Alinei, eu ma ofer sa trimit pachetul si bineantales sa pun si eu ceva in el

Mama ei profund impresionata (ramasese fara glas), multumeste din suflet si se va ruga la Dumnezeu pt cei care vor sa-i vada copila sanatoasa

Va multumesc si eu si astept si postul Luciei Lia

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">teledon, 4000 de euro, lumina ochilor pt Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

An-k, multumim pentru ce ne-ai povestit despre Alinuta si familia ei! In masura posibilitatii te voi ajuta si eu la acest mic pachet!Am vorbit cu inca o persoana din Germania, care nu e membra pe forum si i-am povestit de Alinuta, a promis si ea un pliculet! Fetelor cu cat suma din titlu scade, cu atat mai aproape e si Alinuta sa vada lumina zilei, Soarele... chipul mamei...www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Teledon - 4000 de euro, Lumina ochilor pentru Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Va trimit unn mail pe care l-am trimis si pe adresa doamnei care a venit cu ideea teledonului, scuze, ma tem ca se va inchide iar fereastra, asa ca scuzati amanuntele adresate doar dumneaei.

Scumpa doamna, am vazut in mare subiectul nou, nu inteleg de ce nu pot intra normal pe forum, a trebuit sa caut cu google numele fetitei ca sa pot intra direct pe subiect, dar inn forum nu pot sa intru direct. Va rog sa nu va suparati dvs ca sunt mai retinuta atunci cand e nnr. privat, fiind ziarista, mai sunt si "glumeti" care ma injura ascunzandu-se :) de aceea am vocea aceea "dragutza" . Mii de scuze. Voi inncerca sa va raspund pe puncte, ghidandu-ma dupa mesajul dvs.


despre Alina a aparut un articol (semnat cu pseudonim) inn Evenimentul de Iasi pe 20 septembrie 2005 adresa site www.evenimentul.ro20 Septembrie 2005

Bîrlad
Aniversare pe întuneric

Alina Ivașcu, din comuna Zorleni, va împlini pe 29 septembrie un an, dar din păcate nu va putea decît să audă vocile celor dragi. Micuța are dezlipire de retină și abia dacă întrezărește umbrele. "În luna iunie am fost cu fetița la control la București, la Spitalul de Urgență. Doctorul Florian Baltă, la care am fost trimisă, mi-a spus că nu operează copii atît de mici și că ar exista o posibilitate în Belgia, dar operația ar costa 4.000 de euro", ne-a spus Gabriela Ivașcu, mama Alinei. Drama prin care trece familia Ivașcu l-a impresionat și pe medicul Cristina Vasian, de la Secția Neonatologie a Spitalului Municipal de Adulți din Bîrlad. "Fetița s-a născut prematur, avea 1.000 de grame la naștere. A evoluat bine, dar a fost suspectată de cataractă congenitală. Ulterior am aflat că are dezlipire de retină la ambii ochi", ne-a spus dr Vasian. Familia Ivașcu mai are acasă un băiețel de patru ani, iar din salariul pe care îl cîștigă tatăl ca factor poștal nu va putea strînge banii necesari pentru operație. "Nici nu știm ce să facem. Medicii ne-au spus că nu vede decît umbre", ne-a mai spus mama fetiței pe care doar bunătatea oamenilor o va putea ajuta. (A.B.)

Vi l-am pus aici, scuze daca nu e bine asa, dar se poate vedea clar. Va trimit atasament cu pliantul, se poate scoate la imprimannta si imparti in locuri publice, nu e nici o problema, este facut de mine personal, deci nu cere nimeni drepturi de autor:P
De asemenea, cred ca si in arhiva pe site www.adevarulvs.ro tot in septembrie a aparut acel articol.
Pliante
Va trimit unn model la care lucrez eu, nu sunt nici pe departe experta, singura data cand am mai facut doua a fost cand am organizat spectacol de binefacere pentru Sebastian, la Vaslui.
,
1. care este numele orasului si al clinicii unde urmeaza sa vina Alina in Belgia?
2.Ar putea sa intre chiar dr la subiect sa scrie despre diagnostic, sau macar sa va dea dumneavoastra mai multe detalii pe care sa le postati? o parere mai avizata cantareste mult mai mult decat a mea
1. Nici parinntii nu stiu numele vreunui oras ori clinica, acel dr. Balta Florian le-a spus ca abia cand vor avea 4000 de euro sa-l caute ca sa le dea alte indicatii... :( Poate parintii stiu mai multe despre medic, eventual vreun nnumar de telefon... Ideea e ca din pacate, eu nu pot suna prea des, atunci cand am facut-o n-am reusit sa ma inteleg de nici o culoare cu ei. Aici la Barlad locuiesc cu chirie, imi cresc de 10 ani singura copilul si salariul meu este asa motivant ca as pleca si maine inn alta parte daca nn-ar fi un oras total necunoscut pentru mine si as mai avea rude pe undeva. Acesta este motivul pentru care nu pot sunna prea des, imi cer mii de scuze.

Ma puteti contacta atat dvs cat si alte persoane oricand, la orice ora, nu e nici o suprare sau deranj, feciorul meu s-a obisnuit sa fiu sunata nnoaptea in legatura cu campanii umanitare.
Cu respect, Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Lia sau altcineva care stie despre ce e vb., ne puteti explica ce e cu mesajul asta? ca eu nu am inteles nimic:((

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Teledon - 4000 de euro, Lumina ochilor pentru Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Puteti sa imi dati si mie o adresa pt pliculetz?
Multzam!


------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Tina, Lia mi-a trimis mie mesajul asta pe mail, ea a fost azi bulversata de o problema, si a postat ce mi-a trimis mie, va revenii maine, eu am nr de tel al dr Florian Balta de la cab particular, numai maine dupa 6 il gasim, asa ca maine dupa 6-7 sa revin cu noutati, eventual cu adresa clinicii din Belgia, caci el le-a zis familiei sa faca intai rost de bani si apoi ii pune in legatura, maine vom vb cu el (sper sa raspunda) si voi posta aici, plus ca Lucia nu stiu de ce are probleme cu intrtatul pe forum si atunci cand intra i se inchide repede fereastra- poate pt ca-i membru nou

Aschiuta, iti trimit PM, multumim ca ni te alaturi

Scuze ca nu am rasdpuns dar am fost la scoala acum am ajuns acasa

multumesc

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">teledon, 4000 de euro, lumina ochilor pt Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

anka as vrea si eu sa pun pliculet, te rog trimite-mi si mie adresa.
ma bucur ca te ocupi de dosarul Alinei !
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Uh! Mii de scuze ca v-am bulversat in asa fel. In primul rand tin sa va felicit pentru initiativa voastra, sincer, am crezut ca nu se va putea face nimic pentru Alina, cu atat mai mult acum, ma bucur ca se misca rotitele. :)
Incep cu explicatiile: ieri a fost pe undeva o crima, eu, ca ziarist, a trebuit sa merg acolo, discutii, anchete, procurori, morga etc. Deci timp util ca sa scriu pe indelete n-am avut, din pacate. Am trimis uneia dintre dvs. o mostra de pliant care poate fi difuzat, cu poza si povestea Alinei, nu stiu daca l-ati vazut si nu stiu in ce masura vi se pare bun.
Am vorbit aseara cu cineva dintre dvs si am explicat in mare ce a fost ieri, de asemenea, doamna in cauza imi spunea ca n-a mai facut niciodata asa ceva. Va spun sincer, anul trecut in 21 octombrie, nici eu nu mai facusem ceva de amploare. Adica actiunni umanitare mai facusem, chete marunte de cateva milioane, colecta de haine si alimente, dar nu sa strangem sume asa mari. Nici eu nu stiam cum sa fac, ce sa fac, am avut noroc de ajutorul unei doamne din Germania si a unui student roman cu bursa inn Austria, ei mi-au dat curajul sa organizez spectacol aici in tara, ei s-au descurcat pe filiera Austria - Germania cu concerte prin bisericile romanesti. Este adevarat, toate actiunile noastre au fost mediatizate intens in Adevarul de Vaslui, practic nu era numar in care sa nu apara ceva de acel copil. In plus, am avut 2 interventii si la televiziunile locale. Apoi stirea ca facem un spectacol de asa amploare (la casa de cultura in Vaslui) i-a pus in miscare si pe Antena 1 local, cei de la Bucuresti au preluat-o... Am avut noroc, este adevarat. Insa va spun sincer, daca nu eram uniti, daca n-am fi discutat in fiecare zi ce si cum sa facem pasul urmator, nu reuseam. In plus, nu era sambata sa nu ma deplasez la domiciliul familiei si sa fac alte poze, alt articol cu noutati despre ei, aspecte din viata lor... Din pacate, viata mea a luat o alta turnura acum, am fost silita sa ma mut in acest oras unde stau cu chirie si nu una mica, fac naveta dinn afara orasului ca si fiul meu care este elev in clasa a VII-a si pe care il cresc singura de cand avea 3 ani. Din acest motiv, posibilitatile materiale sunt reduse la apropae zero si nu-mi mai pot permite cheltuieli cum am facut in trecut, in sensul sa merg la Zorleni, sa vorbesc cu parinntii, fratele, rudele... Impactul unui astfel de reportaj ar fi imens, sa le aratam celor care vor sa doneze cata nevoie este de gestul de a dona... Eu voi incerca sa fac un efort financiar si sa ajunng macar o data la ei acasa, sa fac ceva poze si sa scriu in detaliu cum este viata lor si cum le-o putem schimba daca ii ajutam.
Nu mai am iar timp, imi cer scuze, mai revin cu un mesaj poate azi. Va multumesc pentru ca suunteti asa, cum spunea cineva: Daca oamenii s-ar ajuta intre ei mai mult, Dumnezeu ar avea timp sa faca minuni.
Cu drag,
Lia

Mergi la inceput