Putin ajutor, deschidere restaurant

Putin ajutor, deschidere restaurant | Autor: Kittie

Link direct la acest mesaj

Ma scuzati daca n-am nimerit unde trebuie...
... si rog admin sa mute subiectul daca se cade


ma intereseaza sa deschid un restaurant aci (Bucuresti).. Are cineva idei despre ce trebuie facut, care sunt pasii si reglementarile in vigoare?


Va multumesc mult!

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

tot io
ca sa multumesc lui joxy pentru primul ajutor


Va rog, chiar nu a mai incercat nimeni? e asa riscant?

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Hai ca mi place sa vorbesc cu mine


Am ajuns aci pana la urma dupa ce m-am plimbat pe la discutii generale si probleme legislative... Si tot n-am aflat nimic...

Nu si-a deschis nimeni nici macar un bar?sa mi dea sperante? toate anunturile imobiliare pentru spatii pretabile (cel putin cele de vanzare) afiseaza preturi astronomice. E singura cale de a gasi un spatiu pentru asa ceva?

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Si pe mine ma batea gandul odata sa intru in afacerea asta... dar m-am lecuit repede. Iti trebuiesc foarte multi bani, sunt foarte multe autorizatii pe care trebuie sa le iei... nu mai zic de aparatura.. si personalul necesar... O cunostinta de-a mea se asociase cu un italian si au deschis un restaurant-pizzerie undeva prin centru... Localul era deja un fost restaurant si avea ceva aparatura dar s-au trezit ca nu le-au dat autorizatie pe motiv ca nu stiu ce cuptor era vechi. Au cumparat altul nou, au fost nevoiti sa zugraveasca, sa renoveze bucataria si uite-asa de la 5.000 Euro cat se gandisera ei ca i-ar costa au ajuns la dublu... (fara chirie care era undeva la 1500 Euro/luna). Afacerea nu a mers deloc.. au dat faliment si au pierdut peste jumatate din banii investiti. Cred ca inainte sa te apuci de asa ceva trebuie sa ai foarte multe cunostinte in domeniu, sa fii foarte informat, sa-ti faci calcule (intotdeauna te costa peste) si sa gasesti un vad bun. Un vad bun pentru un restaurant costa de la 1200 Euro/lunar in sus... Ideal ar fi sa gasesti sa inchiriezi un fost restaurant ca sa nu mai bagi foarte multi bani in aparatura sau si mai ideal: sa ai tu spatiul-sa nu platesti chirie.
Eu iti doresc mult succes si daca esti hotarata sa incepi afacerea asta, informeaza-te bine inainte!!!


Bucuria vietii e zambetul copilului, al omului drag si al sperantei ca totul va fi bine...
Biby


Cununia civila
Biserica
Restaurant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Multumesc frumos de ajutor



mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Va rog sa inchideti subiectul (eventual sa-l stergeti) ca sa nu mai ocupam memorie inutil.. Multumesc!

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Mergi la inceput