mamici de ianuarie-februarie 2006 (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

'Neata fetele!
Am reusit performanta sa ma scol din pat mai "devreve" la 11...
Am mai aranjat ceva pe-aici, am mancat si am dat fuga sa vad cine a deschis capitolul!
Noroc cu DIANA(spor la cumparaturi1)! Ca somnambulele...
FLORININI bine ca ne mai dai vesti si tu (si din alea bune)!
ANDIARORO si eu gandesc la fel...Vad ca te innoiesti cu bucataria acum! Mama, ce ne-a apucat pe toate...mobile, termopane, amenajari etc.!
NICOLE mi se pare normal 7 kg pana la 26 s, cam asa am pus si eu si tot in aceeasi zona.
Da' am probat azi niste pantaloni 3/4 de gravide, cumparati in vara si....ma strang!!! Cred ca deja m-am mai latit in solduri putin, la oase, grasime nu prea vad! Si oricum eram lata in solduri, sper sa revin la normal dupa, se poate? Sau o fi din cauza fundului???
RALU ce fain trebuie sa fie la Brasov cand ninge! Vin la tine, ca aici e soare...cu dinti
IRINA eu la mine nu vad pana acum vergeturi, dar are burta o forma ciudata, parca ar fi putin despartita in doua pe verticala, de o ...cum sa-i zic ...un vag canal...
Cat de spre incercarea hainelor pana si eu zic s-o lasati balta!
Si eu in bunda lui mami arat ca un cort iesirt la plimbare .
N-am indraznit inca s-o iau, oricum balangane pe mine, poate daca se face frig-frig peste inca ceva straturi de haine imi va pica bine!
ANK felicitari pentru bebelusa , las nu mai fi suparata ca se rezolva ele, multe stam inca la 2 camere, ne aranjam noi pe parcurs!



MONI 33+ si bebelina DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Anka bien ai revenit .Ma ucur ca sunteti ok si tu si bebe fetita. Acum te asteptam sa dai tonul la nasteri ca esti prima . Bine nu chiar acum in decembrie .
Maraki toata ziua uiti cate ceva. Esti indragostita? Si eu care credeam ca Robert e. Mai pleaca sau s_a razgandit?
Monica am ami auzit ceva despre burta asa ceva de genul ca nu stiu care muschi abdominali se separa in fine nu mai stiu . Cert e ce e ceva normal. La mine au dreptate babele am o burta tuguiata clar de baiat ( poate iese fata sa vezi atunci desene animate). La mine cel putin nu ma mira cum tasu joaca rugby si fiimiu imi formeaza burta ca pe un balon de rugby, numai sa nu ii vina la vreunu prin cap sa imi traga vreun sut pe strada .
Si uite asa cum intru pe forum cum gasesc mesaje si unde nu mai pui cata treaba am facut de dimineata si mai am si mancare de facut dar lasa ca va pandesc eu .
Irina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MARAKI te-ai trezit!
Eu am plecat sa citesc presa, apoi ma gandesc ce sa fac de mancare si trec la contabilitate, daca mai am timp pana vin musafirii, daca nu, maine...
Mai intru eu sa vad ce faceti!
Nu-mi vine sa cred ce soar e afara dupa o saptamana de ceatza!!!

MONI 33+ si bebelina DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

IRINA inteleg ca noaptea nu ma lasi sa dorma, acum nici ziua nu ma lasi sa lucru? Nu ca as avea cine stie ce chef!
SI eu va urmaresc...bine ca nu-i acasa sotul, ca-i turbat rau, a zis ca ce-i cu "secta" asta de gravide????? Nu mai are cu cine sta de vorba, macar!Acum nu-l bag in seama din cauza net-ului, apoi din cauza lui bebe...trebuie sa ma "ocup" deseara de el ca-i bai! Dupa aia poate nu mai striga o saptamana!
Acum chiar ca inchid computerul altfel nu mai fac nimic azi!

MONI 33+ si bebelina DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Anka in sfarsit mai dai si tu un semn Intre tine si Irina eu am o banuiala: Irina o sa nasca prima,spun asta pt. ca eu am nascut baiatul mai devreme cu 0 sapt.
Monica, cred ca santeti tare de gasca tu si sotul tauiar m-am distrat cu " secta de gravide "
Irina nu stiu ce am dar uit foarte des,Robert pleaca pe 23 dec. in Ro,s-a dus Giorgos singur sa-i i-a biletul de la agentie, eu am ramas acasa ca nu vreau sa ies din casa pana nu ma vopsescAstept sa imi aduca si vopsea de par
Fetelor am pus sa fac chec, l-am bagat deja in cuptor, in timp ce amestecam, gustam si eu din compozitie ca intotdeauna mi-a placūt.Urmarea: am niste greturi acuuuum.......vai de steaua mea....

31+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Ceau burticute,
Eu am fost foarte matinala azi dimineata inainte de 8 deja nu mai puteam dormi, dar am stat si am lenevit pana la 10.
Ana, Diana, Ralu, Irina mersi de urari .
Diana ce bine ca ne-ai salvat tu, ca noi insomniacele stim numa sa scriem, da de deschis capitol.......
Ank ce bine ca ai mai dat un semn de viata !! Felicitari pt bebelina. Lasa supararile in legatura cu apartamentul. Si eu intotdeauna am visat sa pot pregati camera pt bebe, in casa noastra, dar uite ca nu a fost sa fie, inca. Locuim cu chirie, poate lla anul o sa avem casa noastra, dar dat fiind ca nici nu suntem aici decat de 2 ani , nu pot sa am pretentii. Lasa ca o sa le oferim din plin dragoste. Oricum bebeii cand sunt mici nu-si dau seama , asa ca ....
Florinini bine ca ai trecut cu bine testul si bebeti e bine.
Monica secta de gravide ?

Ana 32+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_m2005/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Hello!
Stiu ca am fost lenesa si nu am mai zis nimic de 3 zile dar am descoperit ca mai am de luat zile de concediu si mi-am luat joi si vineri. Mai ce bine e acasa! Incredibil! Am gatit - Maraki stiu ca tu gateai diferit pentru sot, Robert si pentru tine, acum si eu la fel, ca sotul meu e la regim Monti si trebuie sa fac ce poate manca el.L-am rasfatat, am reusit sa fac si inghetata diet aseara!
Eu sunt bine, adica mai am dureri uneori dar nimic serios, arsuri evident. Problema cea mai nasoala e dormitul ca dupa ce ca ma trezesc de 5-6 ori sa merg la baie acum nu ma mai dor doar soldurile ci fundul cu totul. Voi aveti vreo solutie pentru asta ca m-a terminat, ma trezesc de durere si amorteala.
M-am cantarit si am 60kg, adica damage-ul este de 9kg. Sunt fericita.
Bee imi pare rau ca te doare burta si nu poti sa stai jos, vad ca tu esti optimista ca de obicei! Ce zici daca incepem sa facem planuri pentru o iesire la munte prin... iunie sa zicem, facem un traseu? Mi-e foarte dor, mai ales acum cand ma gandesc ca incepe sezonul de ski si nu stiu daca o sa pot sa merg macar sa stau la baza partiei sa ma uit la sot cum coboara pe placa.
Alina ce mai faci? Merci ca intrebi de mine!
Andiaroro am ramas datoare cu mailul, iti scriu luni de la serviciu. Nasol ca te-ai enervat cu romanii nostri pe acolo.
Florinini bine ca ai mai zis ceva, si eu ma gandeam la tine! Eu inca nu am facut vergeturi noi, la tine cand au inceput? Sunt speriata rau de ele.
Rali stii ce se spune... daca ninge cand nasti= copil frumos, daca ploua= bogat, asa ca sa speram la o lapovita!!!
Am citit tot si mai vroiam sa raspund la multe burtici dar am uitat. Revin mai tarziu daca reusesc sa ridic omul de la shooterul pe care il joaca.

Pup toate burticile,

J 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank si bb spune:

wow! mama ce frumos m-ati primit!
eu ma gandeam ca m-ati si uitatara...
sunteti niste burticoase super!!!!

nu stiu cand nasc, "stau" la start cu irina si ioana... sa vedem... totusi, eu zic ca eu am mai multe sanse sa fiu prima ca doar am bebitza! si stiti cum se spune ca fetele se "grabesc" ...
vedem noi... ca deja "da semne" ca vrea afara... la cat se misca bamboocha... (eu asa o alint) dar doctora a spus ca e ok si crede ca o sa nasc la termen. m-a chemat la control peste 3 saptamani ceea ce zic eu inseamna ca nu sint semne ca as putea naste in curand.

kiar vroiam sa va intreb, ioana si irina, "surioarele" mele de DPN, voi cand ati avut UM-ul?

vad ca va tot cantariti... eu o sa va sperii caci am 88.5 kg... plecata fiind cu 68...
burtica parca nu a mai crescut atat de mult cum o luase la un moment dat... dar e maricica.
iar vergeturi... mi-au aparut dintr-o data sub buric in stanga si la cateva zile la fel in dreapta... eu nici nu le vedeam ca sunt jos... mi le-a vazut marius acum o saptamana... si asta in conditiile in care ma dau cu crema incontinuu... asta e... mai grav mi se pare la picioare... ca mi s-u spart vinisoare multe de sange. acum mi-a prescris ginecoloaga troxivaxin sau ceva de genul asta... poate se retrag...

cu casa kiar nu mai am ce face, cel mult sa reusesc sa pun termopan la dormitor sa nu-i fie frig lui bamboocha. dar ma scarpin in cap sa gasesc o solutie de rearanjare a mobilei, pentru ca am realizat ca in dormitor nu putem intra toti trei, mai ales in conditiile in care o sa fie in plus patutul si dulapiorul lui bb... nu ar mai ramane decat un culoar mic de trecere... si, mai nou, din ce in ce mai mult sunt sfatuita ca bb sa stea singur in camera, ca asa e normal.
voi cum veti proceda? dormiti cu bebitzul sau ii faceti camera lui separata?

poopici multi!!!

albumul meu: http://pg.photos.yahoo.com/ph/channnah/my_photos
varsta bb: http://tickers.baby-gaga.com/p/car358pb_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

JANINA am eu o solutie: stai in cap daca nu te doare si ala...
Cred ca si eu ar trebui sa trec la asta...dar astept sa ma apuce durerile de fund, doar de astea am scapat pana acum .Poate trebuia ca toata secta asta de gravide sa treaca intai pe la Bivolaru , poate ne-ar fi invatat niste yoga, cum sa stam in cap etc.
Eu de ieri nu pot calca, darmite sa ma tin doar pe piciorul stang...ma doare rau, cred ca-i spondiloza. Cand incerc sa ma incalt, sa trag o pereche de pantaloni pe mine, trebuie sa stau jos, nu ma pot sprijini deloc pe piciorul asta! Fac cu nervii!M-am uns cu niste crema dar vad ca efect zero! Si cand ma scol de pe scaun zici ca-s yoghina, din pat e chestie de comedie curata!
Evident ca n-am facut nimic pana acum1
Nici n-am apucat sa sting computerul ca au sosit alti musafiri decat cei anuntati, nepotica (ce mi-a promis pompa de san), impreuna cu sotul.De atunci stam la povesti...Mi-e ciuda ca n-au adus-o si pe fetita, are 7 luni si n-am vazut-o de la o luna!.Iar m-am ales si cu cateva hainute! Doamne, daca stiam, chiar ca nu cumparam deloc hainute, pe banii aia luam si caruciorul!
Ce bine e sa ai neamuri multe!
Si eu le voi repartiza mai departe, evident! Ca mai am o droaie de verisoare/ri, nepoti care ar cam fi cazul sa...produca urmasi si chiar fratele are 30 de ani e neinsurat, asteptam doar, doar ...
Tocmai a intrat (fratele) pe usa cu prajitura de la mami si cu...actele de contabilitate (la firma lor tin conta acasa).
De gatit am scos cate ceva din conghelator, cred ca fac pe maine o ciorba,carne pane cu cartofi piure, iar pe azi ...poate fac niste paste iar, ca merg repede,sau...mamaliga cu branza si smantana! N-am mancat de mult si il impac si pe "sectar" ca-i place!
Vad ca toate sunteti harnice la gatit, eu n-am chef azi!
MARAKI faci chec??? Daca stiam, dadeam comanda la mami, asa a facut ceva prajitura cu miere de albina...buna si aia!
Cu uitatul stai linistita...sunt plina de post-it -uri peste tot! Deci nu numai oasele ma dor ca pe babe si trebuie sa notez tot, ce-i sigur e sigur! La cate am pe cap...vaaaai trebuie sa fac declaratiile la CAS,SOMAJ,CASS,FINANTE...pe luni si n-am nici un chef!
Asa o lene n-am avut de mult in mine!

MONI 33+ si bebelina DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Neatza burtici,

Florinini felicitari pt licence, pt saptamini si analize si numai bine va doresc, chair vroiam sa iti scriu mesaj si am gandeam de ce nu mai scrii. Si eu tot cam pe la 36-37 saptamini as vrea sa iasa Emma, dar savedem acuma, trebuie s anegociem cu
Monica70- bafta la gatit si sa ai spor la contabilitate si eu am de facut azi sau dc nu maine, azi treb sa fac curat si mici cumparaturi pina al 2 cand pelcam in vizite si intre 12-1 vin si baietzii cu comoda lui Emma si gata cu adunatul pt camera ei.
Maraki- iara te vopsesti , nue cam repede, si l amaien au apraut firele albe, dar mai stau inca pina cu o saptamina inainte de Craciun.
Ank- eu zic ca tu nasti prima, ca ai fetitza si apoi Irina si Ioana, sa vedem dc prezic bine, dar toate dupa 12-15 decembrie.
Irina- cum ai dormit, eu tare prost, si m-am trezit si de la 6.30 ca se foia si Dragos, de parca ne ducem la job azi..




Denisa
30+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput