La France (45)

La France (45) | Autor: Mirunda

Link direct la acest mesaj

Servus, fetele!

Sibylle, ce bine ca te vaz pe aici, ca era sa va dau disparuti...Nu ai ascultat mesajele mele? Ultimul, de duminica , ar trebui sa fie inca pe mobil... Mi-e dor de voi!

Eu am Freebox, aici, in fundul lumii, merge super bine, in 8 luni odata nu am avut vreo problema cu el...eu zic ca e bun, dar dureaza vreo 3 saptamani pana il ai...daca te intereseaza, cere direct si cartea WiFi , sa nu mai stai pe urma si dupa ea....

Si la noi e zi mare azi, puiuta mea face 10 ani azi, si era asa de emotionata, ca nici nu a putut sa adoarma...,

Va pupic, cu drag,
Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:




LA MULTI ANI CU SANATATE SARBATORITELOR SI MAI ALES PT.MICUTA MIRUNDEI!

http://community.webshots.com/user/delphinoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Saru'mana fetele, la multi ani si multe impliniri micutilor!

Am si io o rugaminte, daca stie cineva ce fac io in urmatoarea situatie: sunt doctorand, am gasit o scoala care imi da sa fac niste ore(cursuri, tp-uri, td-uri). De ce hartii am nevoie? Cei de acolo m-au intrebat daca am titre de sejour si autorisation de travail. Carte de sejour am ca etudiante dar de unde obtin autorisation de travail si ce hartii am nevoie pt. asta?
Multumesc in avans de lamuriri.



just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by anka-maria

Saru'mana fetele, la multi ani si multe impliniri micutilor!

Am si io o rugaminte, daca stie cineva ce fac io in urmatoarea situatie: sunt doctorand, am gasit o scoala care imi da sa fac niste ore(cursuri, tp-uri, td-uri). De ce hartii am nevoie? Cei de acolo m-au intrebat daca am titre de sejour si autorisation de travail. Carte de sejour am ca etudiante dar de unde obtin autorisation de travail si ce hartii am nevoie pt. asta?
Multumesc in avans de lamuriri.



just me



Hirtiile depind de la o scoala la alta. Nu cred ca iti trebuie autorisation de travail, doar daca suma orelor depaseste o limita.
Deci :
- citeste contractul tau de teza, daca ai unul
- suna la secretariatul scolii unde ti s-au propus orele si noteaza
- pune la curent patronul tau de teza ca ai sa dai citeva ore in alta parte



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


La multi ani, Mara !




Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Multumesc Mik, directorul de teza stie, deoarece ea a aranjat orele, dar ce scrie in contractul meu de teza habar n-am, o sa ma informez.

Pana una alta am patit o chestie si mai nasoala. Acum un an cand am venit prima oara ne-am cazat la un camin in camere separate. Eram casatoriti atunci dar aveam camere separate ca nu existau camere de cuplu. La CAF ne-am declarat separat deoarece aveam camere separate si io nu schimbasem nici un act pe numele nou. Fiecare primea alocatia lui.
Anul asta am gasit la un particular si ne-am declarat cuplu deoarece locuim intr-un studio amandoi. Si ne-am trezit ca ne pune CAF-ul sa platim TOTI banii din urma. Probabil ca trebuia sa ne declaram impreuna chiar daca locuiam separat dar in cazul asta CAF-ul nu accepta 2 hartii diferite. Am facut un calcul si diferenta intre cele 2 forme este de 10 euro pe luna. Asta ar insemna o diferenta de 50 euro iar ei ne pun sa platim 350.
Exista vreo amenda ceva pentru chestia asta? De unde sa fi aparut suma asta imensa?
in fine, s-a dus barbatu' sa vada care-i situatia.

just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

anka, CAF-ul va cere sa rambursati una dintre cele doua alocatii primite. Daca nu ai voe sa faci doua dosare, atunci nu ai voe nici la doo alocatii, gindesc eu. Dar in dosarul pe care l-ati completat fiecare, voi nu ati declarat casatoria???? Mare gresala, pt ca e datata si, prin urmare, usor de controlat.


Toulouse, la ville rose


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

S-a dus barbatu-miu la Caf sa vada ce se intampla si tanti aia dupa ce a ascultat povestea a zis ca nici ea nu intelege de ce tre' sa dam inapoi suma asta, probabil e o greseala si ca o sa se recalculeze.
Acuma, io cum eram primul an si neroada rau am facut cum a zis contabila de la camin "aveti camere separate, declarati-va separat ca va da mai multi bani" desi tanti aia stia ca suntem casatoriti.
E clar ca am gresit avand in vedere ca la refacerea dosarului din cauza de domiciliu schimbat am aratat certificatul de casatorie.
Numai ca am facut simularea si in cazul in care ne declaram casatoriti diferenta este doar de 10 euro pe luna. Pe aia inteleg sa-i dau inapoi dar se fac 50 nu 350.
Sigur avem de dat ceva bani dar nu cred sa fie chiar toata suma.

Apropo, m-am trezit in cont cu 160 euro de la Tresor Public cica, desi eu n-am treaba cu ei ca nu platesc impozite. Aveti idee ce-i cu banii astia? Mi-e frica sa nu se trezeasca sa ne dea amenda ca am incasat bani necuveniti

just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Anka, cand ai venituri mici, statul iti da bani in loc sa iti ia . Bucurati-va! Ca noi am platit anul trecut 1500€..dar am zis mersi ca un amic care era singur a platit 3000€

Mirunda sa-ti traiasca fata!
Corina ai primit mesajul meu de pe YM?

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Spic de griu,da!!!merci pentru cintecel!!!
Eu astazi am avut examen pentru permisul de conducere,pe care l-am picat cu brio Parca aveam doua miini stingi,tot ce am facut a fost pe linga,deci continui lectiile!!
Felicitari Sibylle pentru cod,sper sa treci cu bine si conducerea!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Spic de grâu, vorba unui prieten: as fi fericita sa am de platit 1.000.000€ la impozit :D (inseamna ca am de unde...)



Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaïs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma

Mergi la inceput