Craciun pentru batranii uitati

Craciun pentru batranii uitati | Autor: buggy

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
A aparut si la umanitare acest subiect si as dorii sa fie prezent atat acolo cat si aici. E vorba despre batranii uitati prin azile care nu mai fac altceva decat sa astepte sa moara
Imi e tare mila de ei si as vrea daca se poate sa ii ajutam cumva.
Cred ca le este oricum foarte greu dar macar de sarbatori sa putem face ceva pt ei.
Asa cum am promis am fost sa ma interesez...
Am ajuns la Sf Luca si am aflat ca acolo sunt practic doua azile de batrani. Sf Dimitrie si Sf Ioan.
Eu am vorbit cu directoarea de la Sf Dimitrie.
Trebuie sa ne mobilizam ca va fi o treaba grea.
Sunt 200 de batrani la Sf Dimitrie si 187 la Sf Ioan.
Eu am vorbit despre cei 200 de batrani de la Sf Dimitrie.
Sunt asezati pe 4 etaje, cate 50 pe etaj.
Mi-au zis ca in primul rand au nevoie de niste braduleti.
Unul pe etaj ( ornamente fac ei, dragii de ei, din pachete de tigari invelite in hartie colorata )
Dar mai bine va fac lista:1. 4 braduleti artificiali, 4 instaltii si niste beteala2. combina muzicala si niste cd-uri cu colinde ( nu au asa ceva, televizoare au zis ca fac rost)3.hartie colorata, blocuri de desen, acuarele, pensule, lipici, materiale de sac, sfoara, materiale de tricotat, andrele, nasturi, foarfeci, ate, etc (lucreaza foarte mult si fac niste lucruri superbe, am vazut si niste picturi si niste caciulite tricotate)4. carti de citit( nu prea au si orice fel de carti i-ar face fericiti, chiar si reviste vechi daca aveti)5. papuci6. pachetele care sa contina fructe , dulciuri , cozonaci orice are termen de garantie, sucuri etc.7. cateva persoane care sa fie disponibile, sa impachetam, sa strangem bani, sa facem cumparaturi si sa impodobim cu ei bradutii.8. un cor de copii sau ceva care sa le cante niste colinde.Ziua ar fi stabilita pe 15 decembrie.Va rog fetelor sa ne mobilizam pt ca au nevoie de noi sa ii ajutam. A ramas ca tin legatura cu directoarea, astept si parerea voastra. Inca o data amintesc ca avem nevoie de un cont daca se ofera cineva.
Astept si parererile si reactiile voastre.



Va rog sa nu dublati postarile.