Din Republica Moldova cine mai e?(partea 10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Salut fetelor

Aici marunt, dar bine... cu toate ca ieri a fost asa caldut si bine. Iar in we au promis "-" si zapada... Zapada vreau, dar "-" nu vreau...
Alina/Davina, bravo, vezi ca acolo mai este daca vrei sa pui un emoticon sub link sau emoticon simplu... Am admirat pozele, am vazut ca aveti si codite deja si pijamaua cea de halloween si multe alte... Eu parca nu vazusem pozele de la un anisor, sau atunci le-am scapat cu vederea
Incearca citeva sedinte de masaj, asta nu face nici un rau, dar inainte zi-i maseorului care e problema...
Lilia, mi-am adus aminte si eu de ciupercutele care le facea mamica odata, dar sa nu mai vorbim ca mi se face gura apa...Cum se mai simte Amelia?
Alina, m-am uitat pe link... oare a cine o fi bb ala frumusel din poza? Sinteti f bravo ca v-ati facut afacerea voastra! Multa bafta in continuare!
Eu nicidecum nu pot sa ma adun mai din timp sa fac toate la o sarbatoare... in afara de curatenie Invatati-ma si pe mine aceasta tehnica sau cum ii mai zice... Ca la Revelion ne asezam la masa pe la 23.30 cel devreme, cu toate ca la aranjatul in farfurii participa 3 fine, eu si mamica...
gata, ma duc sa-mi iau si eu pe ziua de azi...
mai revin
P.S. daca stie cineva de unde pot gasi coloranti alimentari in Chisinau, pls . Am fost la Metro, Nr.1 si yok, mi-a ramas GreenHills si Fidesco


Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

pina am terminat mesajul, a iesit si soarele :)
haideti iesiti toate sa ne incalzim ca puishorii la soare...

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

fetelor nici nu va inchipuiti ce-am gasit la piata Centrala(am fost la pauza), colorant alimentar cu 1 leu pachetelul p/u 12kg aluat sau ce mai da Domnul... Si tot citind pe culinar.ro, vedeam fetele cum cauta cu disperare culori si uneori nici nu gasesc si inventeaza diverse combinatii...Albastru, negru, violet - astea nu erau, dar au zis ca probabil la livrarea urmatoare vor fi... Acum deja nu stiu cum sint, o fi bune? o fi rele? Sint ucrainesti... Deseori te minunezi ce poti gasi la noi la Piata Centrala... Mai aveau un fel de zmeura(fructe kiar), tot diverse culori...Cocos diverse culori...
Si eu care ma gindeam sa ma duc pe la vreo cofetarie, poate s-o indura cineva de mine si mi-o da oleaka de colorant...

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

nu ma lasati mult timp singurica pe aici, pls... ca dau de citesc numai ororile nasterii...
o seara cit mai reusita

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

hey unde ati disparut toate ?
Cornelia foarte iefrtin e colorantul.Sub ce forma este :lichida,gel,praf ??Ce bun vrei sa gatesti ?
Ieri seara sotiunea mi-a cumparat mixerul , e o frumusete sper sa faca treaba buna .Mi-a zis ca vrea sa-l impacheteze si mi-l da la ziua mea si nu mai inainte
Crinia ti-a placut link-ul ?ti l-am trimis pe pm.
o zi buna

Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina(Davina), si eu ti-am admirat odorul, e tare scumpica! Ce draguta e cu coditele alea!
Reteta de brownie e de fapt americana , o am de pe un forum, unde facuse furori cindva.
Cornelia, ce noroc pe tine, cind am fost acasa, nu mi-a trecut prin minte sa caut coloranti alimentari, si inca la piata centrala. Dar scriind acum, mi-am adus aminte ca acum citiva ani, vindea o ucraineanca in piata noastra din cartier niste cornete pentru ornat si avea si coloranti alimentari, destul de ieftini, la pliculet. Tin minte ca am cumparat atunci rosu si verde, parca, dar asa cum atunci nu aveam nici un dram de experienta (de parca acum am tare multa ), nici nu stiu daca le-am folosit. Le-am aruncat la un moment dat, ca expirasera.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Alina (Davina) linkul e super. Intradevar ai ce vedea si invata.
Dar vroiam sa va intreb daca merge ca colorant gelul. El se vinde la noi in tiubice mici (ca pasta de dinti). Cica e pentru a scri pe torturi, dar nu stiu daca e bun pentru a vopsi martipanul. Am gasit si martipan fix ca acela din link. Cred ca in curind (de sarbatori) il voi proba.

Pupici la toti

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Karina, nu stiu ce sa zic in privinta acelui gel. Ma gindesc ca daca e de scris pe tort cu el, se presupune ca nu are o concentratie prea mare de colorant in el, asa ca nu stiu daca ai putea sa colorezi mai intens cu el. Dar astea sint doar presupunerile mele. Poate intrebi de vinzatori? Sau incearca sa cauti pe net (google.ca), ar trebuie sa existe si pe la voi magazine cu produse wilton, acolo sigur gasesti un gel colorant special, nu doar din ala de scris.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

hey, ma bucur ca macar seara e agitatie pe aici :)
Alina/Davina, colorantul e un pliculet cu praf, cred ca e mai putin decit o lingurita de ceai. Si se dizolva cu un strop de apa(asa am citit)... Eu le-am luat asa sa am in casa cind m-o apuca inspiratia si sa nu caut motiv ca n-am ... Eu nici nu speram sa gasesc la Piata Centrala, m-am dus dupa cocos... Si cind colo ce-mi rasare in ochi? Am vazut ca se gasesc la toate tarabele cu mirodenii...Welcome in Moldova! Si Felicitari p/u mixer! Sa-ti tina si sa faceti treaba buna impreuna!
Corina, tot de pe culinar.ro, am inteles ca colorantul se mai gaseste sub forma de lichid in sticlute. Iar gelul e de scris... Si cum a zis si Natalia, incearca la Wilton sau poate gasesti in vreun magazin rusesc, ucrainesc sau md...
Natalia, cineva mai zicea ca a cumparat de la Cora, Carrefour sau Metro coloranti... Bafta si multa inspiratie in utilizare...

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cornelia, exista colorant gel nu doar de scris, ci si gel de colorat pentru martipan si fondant, stiu precis, ca am si eu (mi-a trimis o prietena din Germania). Acuma, daca s-o gasi si in Romania, asta nu stiu. Am vazut si eu coloranti lichizi in unele supermarkete, numai ca pe mine ma itnereseaza cele sub forma de gel sau praf, ca lichidul nu prea merge la colorant fondantul.

Alina (Davina), sa stii ca ma bucur si eu pt. tine. Stiu pe pielea mea ce inseamna o achizitie utila in bucatarie. Sa te bucuri cit mai mult timp de mixer.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput