Ajutati-o pe Anca

Ajutati-o pe Anca | Autor: ioana_pisi

Link direct la acest mesaj

Am o prietena foarte buna care in urma unui accident de masina a ramas paralizata de la gat in jos ( de fapt sufera de TETRAPLEGIE- tasarea maduvei) ea nu poate misca nimic de la gat in jos, dar isi simte corpul-ceea ce este foarte bine. I s-au dat sanse de recuperare 100% de la gat pana la mijloc, dar poate dura ani de zile. Ea face gimnastica recuperatorie si i s-a spus ca se poate reface mai repede daca ar pleca in strainatate la recuperare. Presupun ca va ganditi ce implica o astfel de plecare .. ii trebuie cam 50.000 euro. Suma care nu are de unde sa o acopere.a cunoscut un caz similar care a facut recuperare in Germania, o luna jumate si a venit miscandu-si mainile si acum face pt picioare.. eu acum vreau sa o ajut cat pot, are 25 de ani si e practic un mort care vorbeste... mi se rupe sufletul sa o vad asa, stiind cum era ea inainte.. mananca cu paiul si nu a facut baie de 2 ani, o sterge mama ei cu servetele umede, pt ca ea nu are stabilitate ca sa o poata spala in cada.. ar trebui sa fie cam 4 persoane in jurul ei ca sa poata face baie.. presupun ca nu e nevoie sa mai spun ca are sonda, pampers, escare(rani) pe spate,coate,calcaie, ca la fiecare trei zile din cauza imobilizarii organismul nu mai functioneaza cum trebuie, si vomeaza tot... e dependenta de familie, care la randul ei e prizoniera in casa..

va rog mult de tot, daca aveti o adresa, o persoana de contatct de la cineva care ar putea sa o ajute, dati-mi-le ca sa pot lua contactul sa vad ce pot face pt ea.

va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Offf, ce trist...
Sper sa reusiti sa gasiti ajutorul de care aveti nevoie.

Mergi la inceput