Craciun pentru batrini

Craciun pentru batrini | Autor: turturica

Link direct la acest mesaj

As vrea sa incep prin a spune ca eu nu mai am bunici. Probabil ca multi de pe forum, am fost crescuta mai mult de bunici. Ei ne duceau pe noi nepotii la gradinita sau ne asteptau cu mincarea calda cind ne intorceam de la scoala. Mi-amintesc si-acuma de bunicul meu, cum ne intreba ce nota am luat azi la scoala sau cum ne chema in ziua in care lua pensia ca sa ne dea bani de dulciuri, sau de lacrimile lui in ziua in care m-am maritat. Plingea pentru ca sint fata buna, zicea el, si pentru ca acuma chiar plec de-acasa.
Si-mi amintesc de bunica Sana, mereu apriga si iscoditoare, dar mereu vesela si pusa pe sotii. Si de povestile ei din tinerete, cu horile la care mergea in sat si unde juca pina dimineata. Bunica era incapatinata si n-asculta de nimeni, ma distrez si-acuma cind imi aduc aminte de leacul ei contra racelii: minca inghetata, spre disperarea bunicului.
Bunica Maria era in schimb mai domoala si mai rabdatoare. N-am vazut-o niciodata nervoasa, n-a ridicat niciodata vocea la noi si, desi cu o gramada de nepoti si cu o pensie mica de agricultor, ne-aducea mereu biscuiti sau bomboane.
Bunicii mei nu mai sint, insa fara ei as fi mai saraca la suflet. Ei m-au ajutat sa fiu omul care sint acum si regretul meu e ca n-am apucat sa le arat indeajuns cit de mult ii iubesc. Credeam mereu ca mai am timp.
Bunicii mei nu mai sint, insa in amintirea lor as vrea sa aduc putina bucurie de Craciun unor batrini. Nefiind in tara mi-e greu sa merg la un azil de batrini si sa intreb daca pot sa donez niste bani si nu stiu nici macar daca banii astia chiar ar ajunge la ei. De asta apelez la forum sa ma ajutati. Poate cunoasteti pe cineva care se ocupa de asa ceva, poate putem sa ne organizam impreuna si sa luam haine sau alimente care sa ajunga la un azil.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Buna,
Si eu am fost si sunt foarte apropiata de bunica mea. Are 91 de ani, maine implineste 92. Traiesc cu teama in suflet ca o pot pierde oricand si este ingrozitor.
Imi doresc sa pot contribui cu ceva la un Craciun mai frumos al unui azil de batrani. Am fost o singura data la un azil si m-am infiorat. sunt tratati f rau. Sincer nu stiu in ce masura ar ajunge banii in sprijinul si ajutorarea lor. O sa ma interesez la un azil si as propune mai degraba sa le aflam nevoile si pe urma in aceasta directie sa ne canalizam eforturile. Tinem legatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Draga Turturica,
Ai propus un subiect super!
Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca bunica mea e cu mine aici, si chiar daca nu in acelasi oras, tot pot sa o vad si vorbim des la telefon.
Dar ma gandesc si eu de multe ori la batranii care nu mai au pe nimeni si traiesc in azile sau camine de batrani, sau mai rau, sunt batrani care, desi teoretic au rude,sunt lasati in voia lui Dumnezeu, ca si cum ar fi singuri...dar Dumnezeu nu-i uita,drept dovada ca pune pe inimile unora sau altora sa-i ajute intr-un fel sau altul, dupa puteri, dar cu draga inima!
Am citit mai demult, mi se pare ca in "Formula As" dar nu sunt sigura, un articol despre conditiile in care traiesc batranii din azile...Am plans...Daca vreti sa-i ajutam cu ceva, hai sa strangem niste bani, poate reusesti tu,Buggy,sa rupi din timpul tau sa strangi banii si cand ai timp sa cumperi ceva si sa le duci la azile si sa le imparti direct batranilor...Ce stiu (din ce am citit din acel articol) e ca nu au nevoie de bani ci de niste haine groase, eventual niste halate din alea groase. de mancare care sa nu fie nevoie sa fie pastrata in frigider (ceva de genul dulciuri, fructe, chestii pe care ei nu le primesc in meniul zilnic, care oricum e la limita ca sa nu spun sub limita...Ma mai gandeam la branza topita dar nu stiu cat e de recomandata batranilor... eventual niste vitamine...)Ideal ar fi ca o data pe saptamana, eventual de doua ori pe luna, cineva sa mearga la ei si sa le dea direct lor ce e de dat.
Oricum, ideea e super, eu visez de mult la asa ceva, am facut asta dar la o scara mult mai mica, asa ca daca cineva din Bucuresti e dispus sa rupa din timpul lui si sa se ocupe de partea practica ar fi super! Sunt sigura ca multe fete inimoase s-ar alia cu noi...
Hai sa facem si noi un grup de ajutor pt. batrani!Eu m-am inscris deja!Astept cu speranta marirea listei!


"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza1980 spune:

Buna ziua oameni buni,

Si eu mi-am iubit foarte mult bunicii, care din pacate au murit.
Nu as avea timp sa ma ocup de o actiune ca aceasta (desi mi-ar face placere) pentru ca lucrez 9h/zi si sunt si studenta in ultimul an insa pot contribui cu ceva bani.

Sa aveti o saptamana frumoasa si Domnul sa va rasplateasca pentru intentiile frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Buna,
M-as simtii onorata sa ajut. Vreau ca cel tarziu poimaine sa ajung la un azil de batarni( cel la care am mai fost o data) si sa intreb ce nevoi au. Dupa care vin si va povestesc. In legatura cu banii ii pot strange si impreuna cu alte fete care vor avea putin timp sa ii folosim tot spre a le cumpara ceva. Imi e teama ca bani donati direct azilului nu vor folosii batranilor. Nu vreau sa supar pe nimeni dar cred ca cel mai bine este ca de suma stransa sa le cumparam cele necesare. Adresa mea de mail este trandafir80@yahoo.com. Cel mai bine este sa tineti aproape si sa va dau vesti maine, cel tarziu poimaine. Dupa care sa incepem sa ne adunam puterile.Va pup si toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Fetelor, Daca cineva din Europa (dar nu din Romania pentru ca in Posta Romana nu mai am incredere) se ofera sa stranga bani in plic, ma ofer si eu sa trimit o modesta contributie.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Ar fi super daca acest subiect ar putea fi trecut si la ajutor umanitar. Multe fete s-au mobilizat la organizarea Craciunului pentru copiii orfani, haideti sa ne mobilizam si la azilul de batrani. Sunt foarte curioasa daca le impodobeste cineva vreun pom. Ar fi super daca am putea duce niste colindatori...o sa ma straduiesc sa caut si eu dar daca stie careva vreun cor de copii, daca aveti vreo idee. Trebuie sa mai aflu si numarul batranilor si dupa aceea sa ne straduim cat putem sa reusim. Sunteti minunate toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Inca ceva,
Ar fi super daca cineva s-ar pricepe sa faca un site pt donatii cu card. Am vazut la subiectul cu organizarea Craciunului pt copiii orfani. Oana_mm s-a ocupat. E o idee foarte buna insa eu nu ma pricep. Haideti sa incercam sa ajutam si un azil de batrani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

as dori si eu sa ma alatur voua si sa ajut cat pot.
impreuna cu firma la care am lucrat am facut pachete pentru un azil de batrani. sa va spun ce au continut aceste pachete (din cate imi aduc eu aminte):
- cozonac, ciocolata, biscuiti, banane, borcan cu gem, conserva pate de ficat, o cutie cu lapte, zahar si parca atat.ramane sa gasim azilul de batrani cu mari nevoi.
credeti ca speram la prea mult sa le cumparam si un TV (in cazul in care nu exista)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Si eu si eu si eu!!!!!
Din pacate va pot ajuta decat cu bani.Nici nu sunt din Bucuresti si nici nu am timpul necesat,dar orice consider ca pot sa fac...fac.
Imi iubesc bunicutzele ENORM si vreau ca toti batranii sa fie un pic mai fericiti macar pt o clipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreg spune:

Buna...dragele mele!
Din toata inima vreau si eu sa ajut..atat cu bani, cat mai ales la organizare - am vazut ca la capitolul asta suntem mai putine. Mi-am iubit f tare bunicii si poate ca pentru ca i-am pierdut prea devreme, iubesc toti batranii.
Buggy, Terry puteti sa-mi scrieti pe lorygn@yahoo.com; poate reusim sa ne organizam cat mai bine. Si de la mine de la servici s-au facut in fiecare an pachete asa ca, de la una o idee, de la alta o alta idee si sunt convinsa ca pana la urma vom reusi sa aducem macar un zambet pe obrazul unor batrani si-asa brazdat de ani si de suferinte...
Astept mesajele voastre!

Mergi la inceput