Doctori de care sa te feresti (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

laurak spune si la ce cabinet lucreaza acest medic ca sa se stie foarte bine si unde sa nu mergem si din ce oras, daca se poate bineinteles .

[poze carmina
intalnire burtici
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurak spune:

Are cabinetul lui propriu in zona Domenii din Bucuresti, sector1.

laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

Stiti ceva de doctorul KASMO MOHAMED de la spitalul Panait Sarbu din Giulesti?Am fost la spital si i-am spus ca am o durere in partea dreapta jos si ca am scurgeri si dureri si nu mi-a facut consultatie,doar ecografieiar apoi mi-a dat cartea lui de vizita si mi-a zis sa vin la clinica lui particulara.Poate sti daca sunt racita numai cu ecografie?Deci cine il cunoaste pe domnul doctor KASMO MOHAMED va rog sa-mi spuneti despre el.

Nunta noastra-16 iulie 2005
mihaela&adrian16iulie2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by ana_id

am inceput sa scriu aici la sfatul unei mamici despre experienta mea, cel putin ciudata si in mod sigur foarte traumatizanta.fiind foarte aproape de spitalul cantacuzino si auzind recomandarile diferitelor persoane am zis ca cel mai bine e sa ma duc la un doctor care sa ma tina sub supraveghere , mai ales ca anul trecut am pierdut o sarcina la 12 saptamani.ma aflat ca sun t insarcinata si am fost la dr.hadipt ecografie. Inca de la primul control a inceput sa-mi spuna ca nu e sarcina cum trebuie, ca nu se dezvolta, ca am colul deschis....nu trebuie sa mai spun ca de fiecare data am contribuit substantiall la bunastarea financiara a dansului.punctul culminant a fost in urma cu o saptamana cand, dupa control mi-a spus foarte senin ca fatul nu s-a dezvoltat deloc in ultimele trei saptamani si ca banuieste ca este mort si ar fi bine sa fac un chiuretaj pt ca tot este de garda.nu trebuie sa va spun ca am simtit ca imi cade cerul in cap.mi-am luat inima in dinti si l-am sunat pe dr.parvu de la elias, a carui pacienta fusesem in trecut.m-a chemat la controol si mi-a spus ca totul e ok dar, ca sa linisteasca nebuna ,adica pe mine, a spus sa facem o ecografie.bineinteles ca totul a iesit normal asa ca acum mi-am revenit.



Subscriu! La 12 sapt. m-a bagat in boale, mi-a spus ca translucenta nucala e prea mare, de fapt nu era nici pe departe asa! In aceeasi zi m-am dus la echo in alta parte, seara am intrat aici, pe forum, si m-au linistit si fetele

Ulterior i-a facut aceeasi figura si altei gravide, care tot asa, s-a speriat f. rau, dar a continuat sa se duca la dr. Hadi. Am zis ca am avut doar eu ghinion! Sa se puna si bila mea neagra, si sa nu mai aud in veci de el!

Lacri 30 fix

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Dragele mele, ma numesc Poliana si sunt sora Laurei. Laura era o mamica de martie-aprilie2006. Am stat foarte mult si m-am gandit daca sa scriu la capitolul asta, si am spus ca cel mai bine e sa scriu pentru cele care nu au aflat inca.

Sora mea Laura, a avut 3 sarcini pierdute anterior, deoarece sarcinile se opreau din evolutie la 3 luni, iar la una din sarcini a pierdut chiar o trompa.

A reusit sa ramana insarcinata, chiar miraculos pot spune, si a dus sarcina extraordinar de frumos. Pana la aceasta ultima sarcina mergea la Tg Mures, dar la aceasta sarcina a vrut sa mearga la Iasi la "marele" doctor ONOFRIESCU.

A fost chemata cu 4 saptamani inainte de termen, ca sa stea in spitalul din Iasi pentru orice siguranta. In cele 4 saptamani in care a stat domnul doctor nu a vizitat-o decat de 2 ori si i-au facut doar 2 ecografe...in rest...a stat in pat si atata tot. Era ce e drept o doctorita care mai venea pe la in control sa vada daca se simte bine. Toate asistentele si doctoritele de pe acolo spuneau ca e cea mai frumoasa gravidutza de pe acolo.

La ecograful facut cu 4 saptamai inainte de cele 41 de saptamani, fetita avea 3450 de grame si totul mergea fff bine. Desi domnul doctor stia de antecedentele surorii mele, si cat de greu a ramas insarcinata, cand a implinit 40 de saptamani, nu a urcat-o pe masa sa ii faca cezariana ca sa se termine totul cu bine ci a spus ca sa mai astepte ca va veni fetita acusica.

I-au provocat chiar si nasterea la 40 de saptamani, dar nimic, colul era mult prea rigid ca sa se dilate. Doctorita care mai avea grija de ea i-a spus ca daca ii va provoca nasterea peste inca o saptamana, cand se implineau 41 de saptamani.

Nu va pot povesti ce s-a mai intamplat in acea zi, totul a inceput prost, doctorita, IRINA IFTIMIE, in loc sa se prezinte la 7 dimineata a venit la ora 2 pt k si-a operat mama de colecist..si de...a trebuit sa stea cu ea...nu avea aparatele necesare sa o consulte pe sora mea, nush ce aparat de ascultat bataile inimii era stricat...si cand sa mearga la ecograf...surpriza...fetita era moarta...dar de foarte putin timp...abia atunci domnul doctor Onofriescu a binevoit sa vina ..si vroiau sa o lase sa nasca natural copilul mort, desi sora mea nu avea deloc dilatatie! pana la urma i-au facut cezariana....si asa dragele mele...marele doctor ONOFRIESCU care este cunoscut pe Moldova ca este docotor f bun, a omorat fetita surorii mele...motivul pt care a murit...circulara..corodonul ombilical era de 3 ori in jurul gatului....si doctorii au mai spus ca fetita avea 2900 grame ...prostii....trebuia sa aiba macar 4 kilograme...dar..motive si motive...

Cu siguranta este el doctor bun, dar daca e bun trebuia sa isi ia paciente cu masura, ca sa poata sa aiba grija de toate. Eu una nu va sfatuiesc sa mergeti la el. nu se poate asa ceva..o familie intreaga a avut de suferit din cauza greselii lui, iar in ziua in care sora mea a patit ce a patit, asistentele fugeau ca disperatele cu televizoarele in mana ca sa vada domnii doctori de garda meciul...tare important...


Feriti-va de doctorii astia doi ca de naiba!!!!! Sunt niste criminali!!!

Sper ca nu ma veti certa ca am scris toata povestea...oricum mai erau multe d spus...dar nu isi mai au rostul acum...cand s-a terminat totul..si surioara mea abia peste 1 an va mai avea voie sa ramana insarcinata...pupic la toate!

Poli

Laura cu 37+
Puiutul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

poliana, este trist si strigator la cer; trebuie tras un semnal de alarma pt ca asa ceva sa nu se mai intample; sa dea Dumnezeu ca sora ta sa treaca peste aceasta grea incercare;
anasia 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Strigator la cer, intr-adevar! Si pe mine ma batea gindul sa ma duc la onofriescu pentru o a doua opinie... Pedepsele nu sint suficiente pentru asemenea negrijente de neiertat! Dar din nefericire ei, doctorii, au intotdeauna grija se acopere propriile greseli si pe cele ale colegilor, sa mushamalizeze totul cu mare atentie. Cred ca in alte tari astfel de dovezi de nepasare care aduc moartea copilasilor ar fi mult mai aspru penalizate, si pe buna dreptate. Cum spunea cineva mai demult, poate tot la subiectul asta, valoarea medicului nu se masoara dupa numarul de sarcini normale si fara probleme terminate cu succes si bebelusi sanatosi, ci mai ales dupa numarul sarcinilor problematice care s-au sfirsit bine. Daca nu-s in stare sa detecteze problemele la timp si sa le rezolve, atunci nu se mai numesc medici!
Cit despre dovezi de nesimtire de genul "asistentele alergau cu televizorul in brate pt ca doctorii sa nu piarda meciul"....simt ca ma sufoc de indignare! Pentru noi copilasul acela e un miracol asteptat, pentru ei nu e decit 150 de euro in plus, fara de care oricum pot supravietui perfect.
Revoltator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Bravo eloise, bravo!!! Eu am fost cea care am scris despre cum ar trebui sa se "masoare" valoarea medicilor...si la mine in familie a avut loc o tragedie si tot din cauza unui medic faimos. A scris despre asta la capitolul 1.

[poze carmina
intalnire burtici
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Poliana,
Ma bucur ca ai scris despre tragedia Laurei aici, trebuie ca gravidutele si aspirantele sa stie de cine sa se fereasca. Nici nu-mi pot imagina cum e sa pierzi 3 sarcini, o trompa, iar apoi sa pierzi o sarcina atit de dorita la... 40 de saptamini!

Salutari si multa dragoste si putere Laurei

38+5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Vai de mine...nu pot crede ceea ce am citit. Eu sunt convinsa ca D-zeu va avea grija de toti medicii care se poarta necorespunzator cu pacientele lor.

Multa putere Laurei sa treaca inca o data si peste acest necaz si ii doresc din tot sufletul tot binele si sa primeasca de la Doamne-Doamne un copil de 3 ori mai destept si mai frumos cat toti ceilalti pierduti la un loc.

Inni 20+

Mergi la inceput