Clubul nurorilor

Clubul nurorilor | Autor: impreuna

Link direct la acest mesaj

M-am gandit ca suntem multe nurori pe aici care am putea impartasi experiente placute sau mai putin placute legate de socrii nostrii, fie ca locuim cu ei sau ne vedem din cand in cand.

Cum va intelegeti cu socrii? Va incanta sau va oftica?
Ce metote de imbunatatire a relatiilor ati gasit voi?

Haideti sa ne "racorim" aici

Topul soacrelor (cu + si -)


camelia75
loreen
olim
badjoke
Himmelsduft
gyly
impreuna
Boobooricu categoria "dragoste si ura"
boeru
Naty
ralucames
inaioana
klumea_blondy
a.ciel
jozsaerika
monagan
devylla
gabibarta
cornelianeli
dia_bi
Ralu-Cat categoria "Iart-o Doamne, ca nu stie ce face!":)

BraveGirl?
linusa?
angy11?



(astept info si propuneri, in afara de cele din capul listei, restul nu sunt in odrine :)


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Nu ma ispiti...ca acum dau drumul fiarei din mine...si eu trebuie sa fiu cumintica...si sa-mi iubesc socrii....

Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

imbunatatirea relatiilor? La noi a ramas o singura metoda: indepartarea totala. De multe ori cand am incercat sa ne apropiem, si-au batut joc de noi. Nu suntem hipersensibili, dar de cateva ori le-am cerut ajutorul (nu financiar) si am luat suturi in fund. Acum incearca ei sa se apropie cu disperare dar eu nu mai am incredere in ei.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Oooo!Ce bun e clubul asta,Flavia,ce buna idee ai avut!
Chiar avem nevoie,noi,nurorile,sa ne mai descarcam si unde altundeva decat aici cu suratele noastre!
Nu as vrea sa incep eu caci daca incep...nimic nu ma mai opreste din cate am strans din dinti pana acum!Am sa revin,aici e locul de care aveam nevoie dar acum plec,plang copiii de foame!
Va pup!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=6" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

aaaaaaaaaaaa ce subiect....aici e de mine
relatia cu soacra mea, pentru ca socrul lucreaza in afara tarii si e mai tot timpul plecat, este buna,in aparenta, exceptand faptul ca indiferent de ce as face niciodata nu am fost si nici nu voi fi suficient de buna pentru fiul ei........totul se rezuma la asta, nu ne-am jignit,nu au fost certuri, insa este o femeie atat de rece de care nu ma pot, acum nici nu mai vreau, apropia.nu locuim impreuna(doamne fereste!!!!!!!!!!!!!!)

pupici
http://community.webshots.com/user/cornelianeli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Dragi "nurori" ma bucur ca nu m-ati lasat singura pe aici:)

Hai sa va spun eu, in mare, cum sta situatia la noi.
Locuiesc cu socrii (deocamdata) si nu pot sa spun nici ca e rau, nici ca e bine. Depinde de ce toane am in momentul respectiv
Normal ca as prefera sa stam singuri, dar asta e situatia deocamdata. Si sa va mai zic ca a fost ideea mea sa ne mutam la ei

De cand ne-am mutat, am incercat sa stabilim niste reguli ca sa putem convietuii impreuna. Conditiile au fost puse doar de catre noi, socrii s-au multumit sa aprobe si sa incerce sa le si respecte
Sunt niste oameni faini si ma iubesc ca pe fiica lor. Pentru mine tocmai asta e problema: ca ma iubesc prea mult, si cateodata imi vine sa sa nu ma sufoce. Sotul meu e singur la parinti si cu el sunt tot la fel de posesivi.
Deci sa nu va mire daca eu o data o sa ii ridic in slavi, sau alta data imi vars nervii pe aici, depinde de dispozitie

Haideti ca acum tre sa fug, dar revin.

Astept sa va "descarcati" si voi

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

Bun gasit fetelor! Bun subiect Flavia!

Eeee, la mine povestea e lunga!
Cand m-a cunoscut sotul meu aveam 19 ani si venea dintr-o relatie cu o tipa de varsta lui (el avea 26). Cu aceasta tipa soacra-mea vroia sa-l vada insurat si investise in ea si sufleteste dar si material. Ii cumpara tot felul de chestii - de la haine pana la bijuterii (avea de unde!) Sotul meu ii tot spuea sa nu-l mai bata la cap ca el cu aia nu se insoara, ca stau impreuna dar ca intre ei nu mai e nimic de mult, dar soacra-mea nu si nu! La un moment dat i-a atras atentia (celeilalte) sa fie si ea mai cocheta ca altfel il pierde pe fi-su si aia s-a burzuluit toata la ea. Si au rupt relatiile. Sotul meu a primit interdictie de a le mai prezenta o fata (decat daca se insoara cu ea). Si m-a prezentat pe mine. Tin minte ca eram la Tibco ei aveau stand acolo - si eram f. emotionata ca o sa-i cunosc , mai ales ca-mi spusese Andy (sotzu') cu cine o sa am de-a face. nu va spun ca atata raceala n-am vazut i viata mea! M-a masurat din cap pana-n picioare, ne-au dat o cafea si am facut conversatie de complezenta. Din acel moment daca m-am mai vazut cu ea de vreo 3 ori in 3 ani - numai la ocazii suuuper speciale! Al meu nu era deloc multumit de comportamentul ei fata de mine (mai ales ca nici nu ma cunostea - decat fizic) si vreo 6 luni nici la telefon nu i-a mai raspuns. Ii tot zicea ca stau cu el din interes, ca sa nu mai platesc chirie, ca ce casa pot sa tin eu la 19 ani, etc...asa ca al meu s-a saturat si i-a zis ca pana nu-i vine mintea la cap nu mai vorbeste cu ea!

Asa ca inainte de revelion (acum 8 ani) l-a sunat si l-a intrebat cum ne descurcam (el a venit la telefon la insistentele mele) si el i-a spus ca de Craciun am primit carne din vecini ca n-am avut bani (eram lefteri pe vremea aia, eu eram studenta, castigam putin - el la fel de putin)si l-a chemat sa mearga la cumparaturi, sa ne cumpere cate ceva. Nu pot sa-mi imaginez cum e sa stai cu masa imbelsugata si sa stii ca al tau copil abia se descurca (sau sa pleci in concediu la Paris) Oricum ne-am descurcat, faceam dintr-un pui 3 feluri de mancare, iar eu nu m-am plans niciodata lui ca mi-e greu. Atunci cand au mers la cumparaturi i-a reprosat faptul ca n-a mai vorbit cu ea, iar al meu i-a zis: Nici macar nu ai facut un efort ca sa o cunosti pe Flor si ai sarit la gatul ei. Ai balmajit ce ti-a venit in minte despre ea si totul este rodul imaginatiei tale. eu o iubesc, ea ma iubeste si nu vad care e problema ta. Nu vrei sa o cunosti f. bine dar cand ma suni te rog sa nu mai imi zici tot felul de chestii ca-ti inchid telefonul!
Si din momentul ala, mai fortat, mai nu, am inceput sa iesim cu ei, din cand in cand, ne mai invitau pe la cate o masa pe care o aveau cu familia. Ca am uitat la un moment dat a venit sora ei din Germania iar eu n-am fost pe lista de invitati (cica nu facean parte din familie) Sotul meu n-a vrut sa se duca dar am insistat eu. S-a intors in 20 de min nervos ca iar au inceput sa discute despre ce alegere proasta a facut el!. Ei, acum eram si io primita la aceste "mese oficiale". Nu va spun ce stresata eram ca ma analizau toti de sus pana jos, eram atenta ca nu cumva sa spun ceva care sa se interpreteze, etc. (eram si io mica, acum n-as mai face asa)Usor, usor m-au acceptat si si-au dat seama ca sunt o persoana super (na! ca ma laud)si la un moment dat au vrut s-o cunoasca si pe maica-mea , ca pana atunci maica-mea venea pe la noi si ei nu vroiau s-o cunosca (gaseau diverse pretexte ca pleaca..etc)Si de fata cu maica-mea soacra-mea si-a cerut scuze si mi-a cerut s-o iert pentru faptul ca in loc sa fie prietena cu mine ea m-a ignorat, sau m-a vorbit de rau. Bineinteles ca am iertat-o (dar n-am uitat-o dupa cate se pare)si de-atunci, sa zic de vreo 7 ani ne intelegem bine.
Nu stam impreuna dar pana sa se nasca Raducu ieseam cel putin de cateva ori pe luna impreuna, Craciunurile le petrecem impreuna desi ei de revelion de multe ori pleaca din tara, dar Craciunul trebuie musai sa il petrecem cu totii. Si e foarte bine. vorbim la telefon f. mult acum , ca nu ne mai vedem asa des (eu sunt cam carcotasa? si-i zic ca il vede cam rar pe Raducu desi stau la 15 min (cu masina) de noi) , dar asta e. Ea este o fire mai rece si trebuie s-a accept asa cum e!
Va mai povestesc ca si acum am nemultumiri , fiti convinse, exact cum spunea Flavia.
Sper ca nu v-am plictisit!

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

Eu tot incerc sa tac din gura si sa pastrez aparentele de relatie buna cu soacra-mea, ca nici maica-mea nu-i perfecta. Vi se pare normal sa vina in vizita la noi (in CH) si sa vina la masa in chiloti? Barbatu-meu zicea ca si acasa asa facea si inseamna ca s-a simtit bine. Cand i-am spus ca are 1.50 cm si 103 kg si privelistea nu-i tocmai placuta, replica lui barbatu-meu a fost "da ce, grasii nu-s oameni?". Ma rog, i-a spus barbatu-meu sa se imbrace si s-a conformat. Acuma sincer, am eu pitici pe creieri?..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Oooooooooo ...ce subiect!

Hai sa va spun si povestea noastra - cand m-am combinat cu Octavian, acum 5 ani, el venea dintr-o relatie de foarte lunga durata cu o fata pe care ea (soacra-mea) nu o accepta. Se apre ca fata nu era de dansul dumneai, caci, vezi Doamne, venea dintr-o familie de muncitori, in timp ce ea era ditamai nevasta de procuror (in realitate nici ea nu are studii superioare si provine din cea mai simpla familie posibila, dar deh, acu e o Doamna).
Cand m-a vazut pe mine m-a placut tare mult, zicea la toata lumea ca ce prietena draguta are fi-su, si desteapta si din familie buna!
Asa ca toate bune si frumoase pana acum un an prin martie cand, nefiind inca casatoriti, le-am dat vestea cea mare - sunt insarcinata si nici nu-mi trece prin cap sa nu fac copilul.
Nu va puteti da seama ce tragedie a fost pentru ea (rusine mare in familie, nu-i asa?). Atat de mare incat a fost in stare sa le spuna parintilor mei (care nu o iarta nici acum) ca fi-su nu vroia sa se insoare cu mine, ca l-am pus in fata faptului implinit si bietul, ce sa mai faca - de parca stateam cu furca la spatele lui - si ca era mai bine sa avortez! Atat de mare ca i-a interzis lui fi-se sa se cunune la biserica sub pretextul ca murise in acel an bunica-sa. Atat de mare ca 9 luni cat am purtat sarcina nu a sunat nici macar o data sa ma intrebe ce fac (in conditiile in care stia ca am avut o sarcina foarte grea, ca era sa pierd copilul de cateva ori).
Insa nu atat de mare incat sa o opreasca sa vina cu noi in singurul weekend petrecut drept luna de miere (si ala la o luna de la casatorie, ca aveam contractii su nu puteam calatori). De fapt, noi am plecat la munte si ne-am trezit cu ei acolo. Si au avut nesimtirea sa se intoarca cu noi in masina, asa ca eu am stat stransa in scaun si am avut contractii tot drumul.
Insa in momentul in care s-a nascut bebelina a napadit-o cu o dragoste exagerata (sincer o cred trucata oarescum, ca nu vad cum se poate sa nu intereseze catusi de putin un copil cand e in burtica si brusc sa pretinzi ca e singurul lucru pentru care traiesti!)
Acum se poarta frumos la suprafata, dar incearca sa-mi faca been cu forta, bine pe care nu l-a pretins nimeni. Incearca sa-si impuna ideile de crestere a copiului, pe care i-am spus raspicat ca nu le urmez fiindca o cresc cum vreau eu.
(asa ca se adreseaza fetei in prezenta mea in genul "vai dar ce gros esti imbracata saraca de tine" sau "vai, sa-ti dau niste biscuiti ca ti-o fi foame si tie" - de parca as tine-o nemancata).
De un of insa nu scapa - baiatul mamei si-a luat o nevasta care nu-i gospodina! Si o spune peste tot - familiei ei, bonei, parintilor mei!
Iar eu nu pot sa o iert si nici sa uit faptul ca s-a gandit ca ar trebui sa-mi omor copiulul ca sa nu o fac pe ea de ras!
Si nici nu incerc sa fiu amabila. Sunt mult prea obosita ca sa imi mai bat capul si cu asta.
Poate gresesc, poate nu, dar asta sunt!

Sper ca nu v-am plictisit prea tare.

linusa eu i-as fi zis de la obraz, dar cum vezi, nu sunt o persoana prea concilianta! Orcum, mi se pare un gest cam deplasat.

Raluca si bebelina IOANA - ALEXANDRA 10 oct.

poze noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

boeru citind ce ai scris, m-am gandit la zicala "mai bine mai tarziu decat niciodata":)
Ce interesant mi se pare felul cum socrii se raporteaza la noi (cand ne cunosc) in functie de "fosta" partenerului nostru.
Cum ziceati voi boeru si Naty, ori v-a placut soacra ca n-a placut-o pe fosta, ori invers
Si la mine tot cam asa a fost, sotul avusese o prietena pe care socrii no suportau, iar dragutzul meu mai era cu ea doar ca sa le faca in ciuda. Cand m-au cunoscut pe mine, cred ca pentru ei a fost o confirmare faptul ca fiul lor iubit nu mai are sanse sa se intoarca la duduia respectiva. Deci am fost "salvarea" lor, cum sa nu ma placa?:)))

linusa chiar ca e deplasat gestul femeii. Eu cred ca as fi reactionat

Celelalte fete, hai nu ne tineti prea mult cu sufletul la gura, ca eu va "ispitesc" nu va las asa daca tot m-ati facut curioasa:)



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucames spune:

Mai fetelor... buun subiect, dar io kiar tre sa imi schimb nikname-ul daca ma hotarasc sa scriu.
Mai bine asa , kiar daca nu am o reactie negativa la socrii mei, Doamne fereste. De fapt depinde de dispozitia in care m'ati prins.
multi tuturor, mai revin.

minunea vietii mele

Mergi la inceput