nu credeam ca va fii asa de greu

nu credeam ca va fii asa de greu | Autor: alinas

Link direct la acest mesaj

imi cresc baietii singura de un an si nu credeam ca va fii asa de greu.lasand la o parte faptul ca individul a disparut in ceata luand banii de lapte ai copiilorpe langa toate intrebarile despre unde e tata,pe langa faptul ca nu ma ajuta parintii deloc desi locuim in aceeasi casa,iata ca a trebuit sa se intample si asta:mi-am pierdut jobul.lucram la o gradi germana cu toate ca era foarte departe si plateam la abonamente mult,am zis ca macar sunt niste bani acolo pentru strictul necesar.apoi am stat de vorba cu patroana,i-am explicat situatia si i-am cerut o marire de salariu sau macar drumul platit.a fost foarte indignata si m-a intrebat daca nu cumva vreau sa castig cat un bancher.m-a dat afara si ce e foarte raule-a spus parintilor ca nu sunt serioasa asa ca am pierdut si multe meditatii de unde luam banii frumosi pentru ca era o gradi particulara cu copii de bani gata.am incercat sa ma angajez oriunde ca sa putem trece de iarna asta pentru ca am de platit la caldura 2-3 milioane lunar.am incercat la o fabrica dar am lesinat acolo din cauza substantelor chimice.ca sa merg la un interviu trebuie cat de cat o tinuta decenta,eleganta pentru ca mariile firme au pretentii.am fost la stfel de firme si au strambat din nas desi vorbesc germana si englezastiu si calculatoreram exact ceea ce cautau.mi-e si copilul bolnav,mama nu vrea sa stea cu el,sunt foarte necajita.ma gandesc cu groaza ca vine craciunul si nu am bani de cadouri pentru copii.poate ma puteti voi ajuta cumvasa platesc amcar caldura asta care ne mananca multi bani.stiu ca am mai apelat la voidar nu am pe nimeni altcineva.mama nu uita sa-mi reaminteasca ca eu am facut copiisa mi cresc singura.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Stiu ca nu te va ajuta cu nimic, dar vreau sa-ti spun ca eu nu ma mut de ... acasa (apartamentul sotului), desi suntem in divort, pentru ca mi-e teama ca nu ma voi descurca financiar. E greu sa fii singura dc nu ai bani.Si e ingrozitor sa nu poti asigura copiilor tai strictul necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

intr-un alt post spui ca lucrezi la solectron in timisoara...acum ai lucrat la o gradinita germana...pe care intr-un alt post o cautai pentru copii tai...care e de fapt adevarul?

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

ok, mi-am editat raspunsul, imi cer scuze daca te-am acuzat pe nedrept. Insa , sincer, eu cred ca ai toate posibilitatile de a gasi un job foarte repede la calitatile pe care le-ai enumerat mai sus,agita-te un pic,da niste anunturi in ziar,vad ca ai acces la internet, cauta si aici...Eu nu stiu nimic in Timisoara si nu te pot ajuta dar poti lua legatura cu fete din Timisoara care mai stiu una alta..Te-ai gandit sa-ti iei niste ore la o scoala?Ca invatatoare de exemplu...si apoi in mesajul in care cautai gradinita pt copii ti-au spus fetele de nu stiu cate gradinite din Timisoara deci , teoretic ai o gramada de usi la care sa bati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Stati mai fetelor, a postat intr-adevar subiecte de genul asta, dar fata a intrebat asa: ce poate sa lucreze ca sa castige decent/cum e sa lucrezi ca receptionist/la ce gradi germana DE STAT sa-si dea copiii? Eu nu vad nici o sarlatanie aici.

Alina, cum te putem ajuta?

Oana si Mara 11.08.2004
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Ce repede sariti la gatul omului cazut.
Poate cerea ajutorul sa-si gasesca un servici s-au ceva de facut.De unde ati dedus ca va cerea bani?
Numai cine n-a fost intr-o situatie disperata nu intelege.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Pe mine nu ma deranjeaza deloc ce a scris alinas, si eu inteleg ca a lucrat la gradi, apoi la solectron si acum isi cauta ceva de lucru chiar si receptionista.

Alinas eu nu pot sa-ti spun decat ce as face au in aceste conditii:
m-as lasa si calcata in picioare de mama pana as iesi din impas si apoi m-as gandi de fiecare data cand ar incerca sa ma supere, sau sa ma corecteze...etc ca a fost singurul om care m-a ajutat la greu.

In situatia ta adica fara serviciu nu vei putea lua credit de la nici o banca.

Iti doresc numai bine!

6 ani -14 februarie 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

mai fetelor nu va grabiti sa dati cu pietre, Alinas intr-adevar a trecut prin multe probleme, stiu povestea ei, e veche si dureroasa,

pentru cine vrea sa citeasca aici:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=32436&whichpage=1

daca nu ajutati macar taceti din gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Alinas, din pacate nu te pot ajuta cu nimic, dar vreau sa-tzi spun doar atit: nu plinge dupa monstrul care tzi-a fost sotz, shtiu prin ce-ai trecut shi m-am bucurat tare mult cind ai reushit sa scapi din infern. Cred ca o sa reusheshti sa te repui pe picioare, da shi un anuntz la mica publicitate de pe dc, cine shtie de unde sare iepurele...
Pentru sceptici: va asigur ca nu este o impostoare, in nici un caz, shi nici nu va cere voua nici un ban!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Acum si daca ar cere, eu as da sau nu as da, in functie de situatia mea la ora aia, dar as intelege. Ma tot gandesc cat trebuie sa le fie de greu femeilor singure cu copii in intretinere. De aceea atatea femei stau sa fie abuzate o viata intreaga. Pentru ca nu au unde se duce, cum creste copiii si nimeni nu le ajuta. Mi se pare o problema reala a societatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Pentru tine am deschis subiectul Abuzul Domestic. Imi pare bine ca ai scapat de el. Stiu ca nu este usor, de fapt ti-am si scris ca greul incepe abia dupa ce spui "ajunge"... Dar vei trece si peste asta si vei deveni o femeie mai puternica, mai intelegatoare si mai inimoasa.

Fetelor, Alinas este de admirat. Greutatile prin care trece sint enorme si din pacate sint adevarate.Ea incepe sa redescopere viata, ce inseamna sa traiesti.
Insasi mediul in care a fost crescuta este un mediu abuziv, mama ei nu este o mama cum aveti voi care te mingiie si te apara... Este o mama care o bate, care ii vorbeste urit, care nu o incurajeaza in nimic ce face. Nu are ajutorul nimanui, nici macar un suport moral nu are sau un umar pe care sa plinga!

In timp ce altele dintre noi se gindesc ce fursecuri sa mai faca, cum sa isi mai alinte sotii, ce parfumuri sa mai incerce, unde sa mai mearga in vacanta... fata asta numara banutii si se chinuie sa isi creasca cei doi baieti cum stie ea mai bine.

A venit la noi si ne-a cerut un sfat, si-a deschis inima, s-a plins de ce o doare... De ce o gonim cu cuvinte grele?... Si chiar daca ar fi cerut nu este de condamnat!!! Este mama. Copiii ei au nevoie de strictul necesar... E chiar atit de greu sa intelegem ca ii este greu? Ca s-a gindit mult si bine pina cind a postat subiectul si si-a inghitit rusinea???...

Daca nu puteti ajuta, dati din umeri si mergeti mai departe dar nu ocariti un om numai pentru ca este pus in stuatia in care este...

Daca o puteti ajuta, ajutati-o ca este o fata de treaba. Nu va folosi banii pe coafor sau tigari sau pe altceva. Va spun asta cu incredere pentru ca o cunosc de anul trecut, am ajutat-o si eu un pic si mi-a facut o impresie buna.

Nu mai dati cu pietre, spuneti-i macar o vorba buna. A primit ea multe bobirnace de la viata, merita putina intelegere si incurajare!!!

Alice

Mergi la inceput