tampoane interne pro sau contra

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BadKarma spune:

Eu sint pentru cele interne. Mi se par mai ... estetice. Ma rog, numai alea de firma (OB, Tampax). Cit despre socul toxic... e un risc grav, dar probabilitatea sa il faci e extrem de mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Eu am folosit vreo 10 ani tampoane intravaginale. Era tareeeeeee bine, ce sa zic, numai ca eu le foloseam non-stop. Si iata-ma intr-o zi pe masa ginecologica cu o cervicita cat casa ( rana pe col). De la ce? Nu se stie da' eu sunt sigura ca tampoanele sunt cele care mi-au erodat colul, pentru ca am un vagin f scurt din cauza retroversiei uterine iar mie tamponul imi atingea intotdeauna colul. Neatentia ... m-a adus aici, desi semnalul de alarma exista, cu sangerarile mele dese la CS. SI iata-ma distrusa in clipa in care medicul ginecolog mi-a spus sa renuntz la ele. Mi se parea imposibil sa folosesc adevaratii pampersi cu aripioare. De 10 ani nu folosisem deloc asa ceva. Am deschis si un topic, mi-am exprimat neputinta de a folosi tampoanele normale. Eh.. cu cervicita m-am chinuit un an de zile. Luam medicamente, se reducea dimensiunea ranei, da' faceam candida de la antibiotice. Vai de mine ce-am tras, si pana la urma tot la cauterizare am ajuns.
Morala? Mi-e o frica fetelor de mor sa mai fol intravaginale. Cu o frica teribila am folosit anul asta la mare 3 ob-uri, dupa un an de zile de cand am renuntat la ele. Mi-e sila , mi-e groaza mai ales ca am in prima zi niste hemoragii de mi-e teama sa ies din casa insa mi-e frica sa mai folosesc intravaginale..Sufar enorm dar prin ce am trecut nu mai vreau sa trec..
Ce va sfatuiesc? Poate daca nu puteti renunta la ele, macar sa nu le folositi tot timpul. Folositi-le doar ziua cand iesiti din casa si in rest, in casa, pe timpul noptii fol tampoane normale. Eu n-am vrut sa ascult de nimeni.. Acum sunt vindecata, da' tot am ramas cu teama de a nu-mi leza colul in vreun fel. In plus vaginul e mult mai ferit de infectiile date de bacteriile ce s-ar putea dezvolta pe parcursul purtarii tamponului..

cami



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalynaa spune:

Eu folosesc Always-cele normale...ma simt bine cu ele si nici nu mi s-a intamplat vreodata sa ma patez.Nu ai cum,decat daca nu il schimbi cand trebuie.Despre cele interne...nu prea le folosesc decat atunci cand merg la mare si alta solutie nu am.Plus ca eu nu pot sa fac p..i cu ele,trebuie sa le scot si automat ca dupa aia le arunc;pe deasupra imi dau si o senzatie de disconfort.

cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Draga Cami30, cred ca rana aia pe care o ai ai fi putut sa o faci si de la sex. Vreau sa zic, daca un tampon te poate rani in asemenea hal, imagineaza-ti ce se intampla acolo in timpul actului sexual. Si un tampon e mult mai mic decat...you know what!!! Asa ca, in privinta tampoanelor, cea mai buna metoda e ca fiecare sa faca asa cum il taie pe el(ea) capu', pentru ca pana la coada tot el(ea) o trage!!!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu sint pentru, dar am folosit ani de zile, de nevoie! Cind lucrezi 12 ore fara sa ai acces la buda decit o data sau de 2 ori, si atunci pe graba, cind munca ta implica miscari totdeauna rapide, ample, etc, nu ai cum sa te bazezi pe absorbantele externe, fie ele si Always!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput