tetralogia fallot

tetralogia fallot | Autor: bella rosa

Link direct la acest mesaj

fetita mea are o luna si jumatate si s-a nascut cu o malformatie a inimii"tetralogia fallot".rog mult mamicile care au trecut prin aceasta nefericita situatie sa-mi dea cateva informatii despre operatie si despre starea post operatorie.sunt disperata !va rog mult sa-mi spuneti ceva despre aceasta operatie.(mentionez ca locuim in italia bergamo,unde am si nascut).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

In primul rand bine ai venit mamica de "bella rosa" !!!
Am crezut ca e doar o coincidenta , iar acum ma gandesc cat e lumea de mica!!!
Revenind la subiect, nu dispera, poate in seara asta sau poate maine chiar vei primi detalii de la cei ce s-au confruntat cu aceasta boala.
Aici suntem o mare familie, familia , si intotdeauna suntem gata sa dam o mana de ajutor oricui ne cere.
Ai incredere ca totul va fi bine si sa nu-ti pierzi niciodata credinta in Dumnezeu.
Multi pupici micutei "bella rosa", abia astept sa o tin in brate, datorita ei sunt si eu in acesta familie si am invatat MULTE!!!
...Lacrimile unui copil sunt lacrimile unei natiuni, suferinta lui e suferinta lumii...Ajutand pe altii, te ajuti pe tine!!!..
Ajutati-o pe Bella,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=57873&whichpage=1" target="_blank">Mariuca,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=58740" target="_blank">si Robert,www.desprecopii.com/FORUM/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">si ei au nevoie de noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

...da , peste 100 vizionari si nici un raspuns.
Va rog domnilor/doamnelor moderatori, mutati subiectul la Discutii generale!!!

Ajutati-o pe Bella,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=57873&whichpage=1" target="_blank">Mariuca,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=58740" target="_blank">si Robert,www.desprecopii.com/FORUM/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">si ei au nevoie de noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinabajenaru spune:

Buna

sper ca nu e prea tarziu , dar eu acum am vazut subiectul. O sa-ti impartasesc din experienta cu nepotelul meu. Marian s-a nascut cu o malformatie congenitala (transpozitie de mari vase, ventricul unic). Noi am reusit sa ajungem cu el in Italia, la San donato Milanese. Au acolo o clinica extrem de performanta si doctorii sunt adevarati profesionisti. O alta varianta pe care noi am avut-o in vedere a fost Clinica "Bambino Gessu" din Roma. stiu persoane care au reusit sa-si opereze bebicii acolo.

Pentru clinica din San Donato pot sa iti trimit date de contact
- Dr. Alessandro Frigiola - centromalan@ grupposandonato.it
In plus pot sa iti ofer cateva date de contact de la persoane care ofera spre inchiriere paturi in apropierea spitalului, la preturi rezonabile.

Din cate am vazut mai este o clinica la bolognia, dar eu nu stiu prea multe lucruri despre ea. Daca o s aincerci sa te uiti la subiectul cu alte inimioare bolnave o s agasesti ceea ce felis a povestit despre clinica la care a fost operat Mihaita, baietelul ei.

Nepotelul meu a suferit doua operatii - prima la 4 luni, iar a doua la un an. Dar pentru cea mica ar fi foarte important sa se intervina cat mai repede pentru ca orice intarziere inseamna mai putine sanse de recuperare totala. In general copiii se refac foarte repede dupa operatie. Marian a stat 5 ore si jumatate in sala de operatii a doua oara, iar peste 5 zile plecam spre casa cu avionul. Cu cat se intervine mai repede e mai usor pentru toata lumea. Pot sa-ti spun ca Mari stia destul de multe lucruri laun an si asta a facut ca totul sa fie mult mai greu pentru ca s-a prins ca o persoana imbracata in halat urmeaza saii faca o injectie sau sa-i dea un medicament si refuza cu incapatanare; in momentul in care un doctor se apropia de el incepea sa planga ca din gura de sarpe si inca este marcat de sperietura asta.

Dat fiind ca cea mica are doar o luna si jumatate va fi mai usor si dupa operatie; va trebui sa fiti atenti si sa o ridicati tinand o mana subcap si alta sub fundulet. Cel putin asa a fost la Mari. Nu aveam voie sa il prindem de subrat pentru a permite sternului sa se prinda. In plus a trebuit sa-l obisnuim sa doarma cu perna, intr-o pozitie cam la 45 grade pentru a permte o mai buna circulatie sanguina.

Acum nu stiu exact ce informatii sa-t mai dau. Dar iti stau la dispozitie pentru orice vrei sa mai afli. doar intreba-ma si iti voi raspunde.

Va doresc multa bafta si va sfatuiesc sa grabiti lucrurile cat se poate de mult. Sunt alturi de voi.

Mergi la inceput