Alte inimioare bolnave(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

« Mea culpa : din motive profesionale si personale nu am mai reusit sa fiu la fel de activa pe site, ca anul trecut cind eram aproape permanent « on line ». Am ramas in urma cu o parte din evenimente si citind forumul am constatat cu regret ca as fi putut ajuta in unele situatii…
V-as ruga sa ma contactati pentru cazurile de « inimioare bolnave »cu malformatii cardiace atunci cind eu nu reusesc sa aflu despre ele. E suficient sa ma atentionati scurt intr-un email!

Pot sa va spun ca acum am o relatie destul de conviviala si directa cu « Mecenat » prin asistenta care transmite dosarele chirurgului. Pe de alta parte am constatat ca si aceasta mi-a acordat increderea in pregatirea dosarelor numindu-ma « referent pentru Romania ». Acesta este un cistig de timp atit pentru asistenta (evita sa reia transmiterea informatiilor) cit si pentru familiile interesate.
Ar fi de dorit ca « Mécenat » sa fie cunoscut de parinti si de medicii din tara. Poate ca astfel o parte din vieti ar fi salvate. Sint foarte bine dotati si dispun de medici cu experienta intr-un spital cunoscut din Paris. In plus, formalitatile de intocmit sint cu mult mai simple decit in alte tari (am citit despre demersurile ptr Italia in cazul Mariucai…).
Nu sint necesare apostile, legalizari, aprobari de la Minister, etc…

Asociatia « Chaîne de l’éspoir » din Bruxel este un fel de «filiala-colaborator » fata de Mécenat. Principiile de functionare sint aceleasi. Cazurile mai complexe care nu pot fi tratate la Bruxel
(in special copii sub 4 ani) sint transferate la Paris.

Am intervenit pentru Vlad, fratele lui Robert.
Din pacate el nu poate fi tratat de Mecenat deoarece este… copil prea mare. Mecenat trateaza copii cu virsta pina la 15 ani.
Pentru Bella nu am mai insistat dupa ce am aflat ca demersurile pentru interventia in Belgia au fost cu succes.
Despre Maria (fetita Cristinei) am aflat doar acum, inainte de a va scrie..
Intre timp m-am ocupat sa pregatesc dosarul unei alte micute de 7 luni, Maria din Galati. Din pacate fetita nu mai avea prea mult timp la dispozitie. Ii tradusesem si pregatit actele dar a murit inaite de a le transmite asistentei.

Ce noutati mai aveti despre Maurica –Teo ?? Este totul pregatit pregatit pentru plecarea in Italia ???
/////////////////////////////////////////////////////////////////////

Pentru cei care nu cunosc: Mecenat este asociatia de caritate a chirurgului cardiolog francez Francine LECA. Scopul acesteia este sa salveze copiii cu malfomatii cardiace si care nu pot fi tratati in tarile de origine.Asociatia se finanteaza prin diverse sponsorizari iar interventia este gratuita.

Mergi la inceput