Clipe din trairile sufletelor noastre ...

Clipe din trairile sufletelor noastre ... | Autor: S.L

Link direct la acest mesaj

Dragele mele si eu sint o mama singura,sint noua si ma simt exelent cu voi.Sint una dintre mamele optimiste si puternice!Copiii sint minunati trebuie sa avem grija de noi ca sa le putem oferi doua lucruri:radacini si aripi.Nu vreau sa vad mame triste si demoralizate!Viata este frumoasa,frumoasa,frumoasa.Ar fi fost urita fara copiii nostri.


In cadrul acestui subiect nou, as vrea sa vorbim despre momente din viatza noastra, momente care impartasite prietenului virtual ne fac viatza si trecerea sufletului pin ea, mai usoara. Albumul Parintilor ramane pt prezentare si intoducere. Aici detaliem.

multumesc,
Freia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns S.L spune:

Fetelor am nevoie de-un sfat.Puii mei cei dragi,Ioana 6ani si Ionut 3 ani insista sa spuna tata barbatului care este de aproape de trei ani in viata mea.Le-am explicat cit de bine am stiut ca nu este tatal lor,dar degeaba!Si EL este de acord dar mie nu-mi place,nu-mi convine.Gresesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

quote:
Originally posted by S.L

Fetelor am nevoie de-un sfat.Puii mei cei dragi,Ioana 6ani si Ionut 3 ani insista sa spuna tata barbatului care este de aproape de trei ani in viata mea.Le-am explicat cit de bine am stiut ca nu este tatal lor,dar degeaba!Si EL este de acord dar mie nu-mi place,nu-mi convine.Gresesc?



Sa-ti traiasca puiutzii.

Am sesizat ca varsta baietzelului este si perioada de timp de cand a aaparut partenerul tau in viatza copiilor. Daca el ii trateaza ca pe copii lui, le acorda atentia si sprijinul de care au nevoie nu vad care ar fi problema. In plus, daca ei sunt constienti ca el nu este tatal lor biologic, dar il trateaza ca un tata, trebuie sa aiba un motiv intemeieat. Micutii astia sunt adevarata barometre in general.

I-ai intrebat ce i-a determinat sa faca acesta miscare?

Si... bine ai venit in familia www.desprecopii.com

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.L spune:

Vor sa aiba un tata,asta mi-au raspuns dar mie-mi este teama ca intr-o buna zi n-o sa mai fie...si atunci vor suferi!Multumesc pentru urare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Buna, S.L. Bine ai venit ! Parerea mea e ca, daca puiii tai il vad ca pe tatal lor, sa-i lasi sa-i spuna "tata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

in cazul acesta.. ce pot sa-ti spun, problema e delicata intradevar. Daca pui problema asa, inseamna ca tu deja simti ca nu le v-a fi alaturi mult timp.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.L spune:

Fetelor,relatia lor(EL si copii)este minunata.A noastra scirtiie,este genul de om care...nu-i convine sa stau cu o prietena la o cafea,cind sint la volan ar trebui nici sa nu ma mai asigur sa ma uit prea mult in stinga si-n dreapta,daca plec la cumparaturi e jale,70 de telefoane,ce fac,unde sint.Eu sint sofer,fac tara mult.Imi cronometreaza timpul,kilometri etc.Am obosit,si este foarte...ca riia!Trebuie sa am timp si rabdare sa rup relatia.Am mai incercat,m-am uitat la copii,ei il iubesc si-i simt lipsa.Nu mai stiu cum sa ies de aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1001 spune:

Scuze ca intervin, poate inoportun, dar de ce sa te deranjeze faptul ca "puiutii tai" doresc sa se adreseze cu tata partenerului tau de viata atata timp cat simt ei asta. Faptul ca un altul este tatal lor natural si care poate in termenii cei mai duri ar putea fi judecat ca un simplu donator de sperma-asta in masura in care a uitat de copiii sai, nu se mai intereseaza de ei si nu-i ajuta- nu cred ca-i da dretul la calitatea de tata care trebuie dovedita prin fapte si sentimente. Ceaa ce doresc sa spun este ca, strain oarecum de aceasta problema , tu nu ai dreptul sa le iei micutilor aceasta placere, care il vad pe actualul tau partnerer de viata ca pe tatal lor adevarat, cel cu care iau masa impreuna, care se joaca cu ei, cu care merg in parg, in concedii etc..
Asa vad si eu un pct. de vedere obiectiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.L spune:

Ai dreptate 1001,multumesc.Nu sint un om,o mama,o femeie rea dar pur si simplu nu mai stiam cum e bine,daca e bine.Cind e vorba de copiii mei nu vreau sa gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena.n spune:

Buna ziua ,fetelor ,un singur lucru nu inteleg: de ce atata tristete in viata asta ,care am citit-o despre fiecare din voi ,cand ar trebui sa fie multa fericire si intelegere .
Oare care e secretul fericirii si intelegerii intre femei si barbati ,intre soti si sotii?Ce trebuie sa faca el sau ea ptr a fi bine?
Oare daca am avea o viata mai aproape de Dumnezeu nu s-ar rezolva mai usor totul?Va intreb si eu nu ca o habotnica ,ci ca un om care isi pune problema si asa .
Va urez sa aveti liniste in sufletul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Lorena, vorbesti din perspectiva femeii casatorite sau a mamei singure?
N-a zis nimeni ca suntem triste sau ca viata noastra e anosta pentru ca n-avem un barbat alaturi, insa ne doare suferinta copiilor nostri care nu au o familie intreaga. Noi, ca adulti, ne revenim, mai devreme sau mai tarziu. Ei probabil ca vor trai toata viata cu gandul ca ar fi putut fi impreuna cu ambii parinti, ca multi alti copii din jurul lor.

quote:
Oare care e secretul fericirii si intelegerii intre femei si barbati ,intre soti si sotii?Ce trebuie sa faca el sau ea ptr a fi bine?


Fiecare dintre noi, cei de aici, a incercat sa fie bine, sunt convinsa. Ca nu ne-a reusit pe deplin sau ca celalalt n-a raspuns cu aceeasi moneda, asta e altceva. Iar Dumnezeu nu poate ajuta decat oamenii care se ajuta.
Nu mai e cazul sa ne intrebam ce-ar fi trebuit sa facem, aici e albumul mamicilor si taticilor singuri, in concluzie suntem deja singuri, nu mai e nimic de facut pentru a reveni la trecut, dar putem face ca viata minunilor pe care le avem sa fie frumoasa si in lipsa celuilalt.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput