cum scap de fantomele trecutului?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Ra mata, ai nevoie de o jumatate a ta fara de care nu te poti simti implinita, de aici vine golul din inima ta. De aceea te simti singura printre atitia oameni. Unii oameni functioneaza si fara cealalta jumatate, ori ca provocarea ii intareste ori ca sint mai optimisti decit altii. Probabil ca tu esti mai sensibila ( deloc "acra", cum spuneai ca pari, eu te-am simtit foarte calda) si de aceea traiesti ca si cum ai fi "descompletata". Vestea buna este ca o sa-ti treaca starea asta. Psihicul omului este proiectat de asa maniera incit se adapteaza oricaror vitrege situatii, in timp. Pina una alta, incearca sa iei niste tablete de sunatoare de la farmacia naturista ( sunatoarea este un antidepresiv natural foarte puternic) si priveste lucrurile altfel: s-ar putea ca singuratatea asta de acum sa fie o perioada necesara tie in care sa ai vreme sa te redescoperi si redefinesti. Un moment favorabil sa respiri si sa spui: ok, asta sint si asta pot face....ia sa vad, sint capabila de mai mult, de acum incolo?
Nu te supara, sa nu crezi ca-ti dau sfaturi asa..de dragul de a spune. Doar ca am avut ocazia sa fiu in preajma unor persoane care se "topeau" de suparare din aceleasi motive ca si tine.
E normal sa simti asa, e normal sa te framinti dar, pentru numele lui Dumnezeu nu mai cauta defecte la tine...Tu esti ok. Repeta-ti asta in fiecare dimineata.
Fiecare lucru se intimpla cu un scop. Traiesti anumite experiente doar pentru a invata din ele chiar daca asta inseamna sa gresesti de mai multe ori, pina sa reusesti.
Cauta pacea ta interioara si asteapta linistita sa se instaleze, incetul cu incetul. Te rog, alunga tristetea, stiu ca e greu sa faci si e usor sa zici dar...incearca! In fiecare zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

Scuze, ma bag si eu ca musca-n lapte. Ma regasesc ca stari in tot ceea ce am citit. Eu propun sa ne mutam in alte tari, unde barbatii privesc altfel femeile divortate si cu copii. Ce cinica sunt! Boar incerc sa ma imbarbatez, fac haz de necaz, pt ca desi am si eu momente cand cad (acum fac chiar un tratament in sensul asta... rusine mie, poate, dar am clacat...), stiu ca trebuie sa fiu tare sa imi cresc baietelul si barbatii.... cand va fi sa fie, va fi. Pana acum am rupt si eu o legatura, doar pt ca tipul nu m-a intrabat ce am facut in weekend, cum a fost, stiind (cel putin eu i-am zis, el cred ca nu a avut urechi pt asta, nu ii placeau copiii) ca in acel w. ii serbez ziua copilului meu...
Trebuie sa trecem cu bine peste sarbatorile astea, ca ele ne amplifica starile astea...
Va doresc tuturor numai bine si LA MULTI ANI! Anul care vine sa ne aduca numai lucruri bune!

Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

nu inteleg ce e cu subiectele astea din 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Cred ca ra_mata si-a modificat postarile, dar apare ca si cand ar fi postat de curand.

Mergi la inceput