Snitele?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

Ce repede mi-ati raspuns! Multumesc tuturor.
Sper sa imi reuseasca sa fac si eu snitele mai bune, ca am facut duminica din piept de pui, le-am dar prin ou apoi prin pesmet si atat. Au fost nasoale, parca mancam opinci: fara nici un gust si tari.
Deci tu zici, Slakje, ca astea de pui nu mai trebuie batute... super! am scapat si de-o munca-n plus. Mersi mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Denis, pt. cuptor se pregatesc la fel ca si pt. ulei incins(ou, faina, pesmet, condimente, etc...) doar ca in loc sa le pui in tigaie in ulei le introduci la cuptor. Ungi tava cu un pic de unt(poti si cu ulei dar e mai bun untul) ca sa nu se prinda de tava, le asezi(tava e bine sa fie incalzita ianinte) si le introduci la cuptor(incins). Nu le intorci, le lasi asa sa se faca(nu stiu sa-ti spun cat timp le lasi dar se vad cand sunt gata) - daca tu vrei, le poti intoarce.
Nu vor fi chiar asa de pufoase dar vor avea acelasi gust.

bebe la purtator(9+)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizy spune:

In loc de pesmet poti pune seminte de susan sau fulgi de porumb.Snitelele le sarezi, le piperezi si poti pune si cimbru.In ouale batute poti pune lapte.Sunt delicioase !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Eu sunt maestra la snitele!!! (n-o zic eu, o zice iubi!
Hai sa va zic cum le fac si eu:
Bat carnissa, o "tapetez" cu delikat pe-o parte si pe alta si o las sa stea un pik, pana se incinge uleiul.
Daca vreau sa iasa crocante, le trec prin urmatoarele:
- faina, ou, pesmet (ca Nane)
Daca vreau ca invelisul, coaja, sa fie pufoasa, le trec ca si tine, anamaria, de 2-3 ori prin:
-faina, ou, faina, ou
la sfarsit, daca mi-a mai ramas ou si faina, le amestec, pun putin delika in "compozitie", pun la prajit si am un snitel numai in invelis

PS. ....prin fulgi de porumb a incercat cineva?


Mai stii cum te strigam pe-atunci/Icoana cu picioare lungi...
Veneai pe rau sau rau erai/Curgeai in mine pana-n rai...

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Si eu le dadeam inainte(la inceputul carierei mele de bucatar) prin faina si apoi ou,dar am vazut ca e mai simplu sa amestec faina cu oul si ies la fel de bune!

mamica scumpei Bibi-02/07/05
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Eu le fac asa:tai carnea in bucati potrivite,o bat bine,o condimentez cu putina sare si piper.Dupa care pun ceaunul pe foc,las uleiul sa sew incalzeasca ,dar nici sa fie fierbinte.Bat doua oua(pt 4 snitele),si le dau prin faina,ou,pezment si repede in tigaie la foc mic ca sa se patrunda.Mie si sotului asa ne plac









poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Darria, multumesc mult pentru raspuns

Asa le voi gati cat de curand ca sotul saracu cred ca face aproape 1 an de cand nu a mai mancat snitele....
Sper sa-i placa.


Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Mie imi plac cel mai mult snitelele de pui cu fulgi de porumb.
Se prepara carnea normal, se da prin faina, ou si apoi fulgi.
Ies delicioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

bat ouale bine cu sare ,piper adaug faina pana fac o compozitie mai groasa decat comp. de la clatite.Dau carnea prin compozitie si apoi prajesc in ulei incins.
Daca fac snitel de pui atunci il dau si prin seminte de susan sau fulgi de porumb inainte de prajire.Daca e de vita ,prin pesmet.Sa nu ma intrebati de ce..asa fac eu..
Si parjolutele din peste sau pui le dau prin seminte de susan...

Adriana

Mergi la inceput