CRACIUN DE VIS pentru copiii dintr-un orfelinat

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


bey...deci avem asha

donati deja banuti din parte catorva fete
avem costum de mos din partea Ancai parca
avem DVD , video si TV
despre dulciuri fructe jucarii ne organizam..
acum, am o intrebare...doreste cineva sa aduca el sau ea produsele? Intreb caci nu vreau sa se creeze confuzie..
Didi strange banutii in germania...cine vrea ii trimite ei..
pagina de web e pe teava, se ocupa Oana_mm
vad ca incepem sa ne organizam incetul cu incetul

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Buna !
Ai primit PM-ul meu, nu ?
Tati lucreaza la greu in perioada aceea si nu va putea fi Mosul,dar dam costumul cui va vrea sa fie Mos.
Hainutele le pregatesc ( le spal, le calc ) si eventual daca as sti cateva nume si varstele lor le-as pregati direct in pungute, sa nu le mai ia din nou cineva la mana... ( ca sunt multe...dau toate hainutele fetitei mele de cand s-a nascut... acum are 1 an si 5 luni ).
Pe langa hainute sigur vom mai contribui cu ceva - bradut, dulciuri... - vedem noi atunci, mai aproape...
Si aducem camera si aparatul sa filmam si sa fotografiem.
Stii ceva in legatura cu intrebarea pe care ti-am adresat-o ?
Ai aflat la care orfelinat ?
Pupici.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:



Am uitat sa va multumesc de urari...

am vesti

LEAGANUL "SF. MARIA" din sect 5 de pe strada TROMPETULUI..adica prin Ferentari asha cum am banuit,
In leagan se afla 94 de suflete uitate din care 10 sunt cu disabilitati psihomotorii severe.
Am vorbit cu directoarea, d-na Ioana Stoicescu, care mi-a facut o impresie foarte buna si era foarte bucuroasa de ajutor caci ei stau tare prost cu sponsorizarile.
Am rugat-o sa imi pregateasca o lista cu grupele de varsta, sexele pe varste, precum si necesitatile acelor 10 copii bolnaviori .
am mai rugat-o sa imi scrie de asemena ce au ei cel mai acut nevoie si mi-a promis ca in cateva zile ma suna si imi da lista...

NE MOBILIZAM? AVEM DE AJUTAT 94 DE SUFLETELE....

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Ati auzit fetelor??? MOBILIZAREAAAAA!!! 94 de ingerasi nevinovati ne asteapta sa le facem viata pentru o zi mai frumoasa!

Doamne, am niste emotii!!!

Anculina, grozav! Nu-i nimic! Gasim noi un mos sa-l bagam in costumul de la tine!!!

Dana si nazdravanu' de Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

size=2]AJUTATI COPII IN SUFERINTA PARTICIPAND LA BAZARUL UMANITAR
http://www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59
VA RUGAM AJUTATI INIMIOARELE BOLNAVE: BELLA SI MARIUCA TEODOREI[/size=2]
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57873
http://bella.netfirms.com/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Anculina, cred ca am scris amandoua odata...oricum, am postat datele orfelinatului..
cu costumul, gasim noi un tatic, care sa ne ajute.
Cu hainutele, as vrea sa te rog ceva, pe tine si pe toate cele care doriti sa participati
De fapt incep prin a va spune tuturor despre LIDIA, care mi am permis sa o invit la petrecerea de craciun.
Lidia este o fetita din Ferentari, dintr-o familie modesta si cu mult bun simt, familia este de etnie roma...(romanizati cum se zice la noi), numara 5 copii si parintii au incercat sa ii tina in scoala. Nus-a putut cum au dorit intru-cat tatal a fost pensionat iar mama a decedat in acest an. Lidia este cea mai mica, datorita problemelor, a fost neglijata si din pacate a trebuit sa intrerupa scoala cand a aflat ca la nici 12 ani ESTE INSARCINATA CU LUNA MARE.
a nascut un baietel , vasilica l-au botezat si sta impruna cu tatal ei si o verisoara intr-o camera in conditii insalubre si nu are nimic pentru copil.
Laptele il ia de la primarie, insa este caz social si NU SUNT FONDURI ...nu are hainute, pampershi pentru copil..nu mai zic de restul. NU are patut, carut nimic. Vasilica e nascut in august si are acum 5 kg.Lidia ar vrea sa se intoarca la scoala daca se poate dar din pacate nu are unde sa lase copilul. Daca ar avea un patut l-ar lasa cu bunicul acolo..Poate ANCULINA, vrei sa ii dai LIdiei din hainutele de la fetita ta..nu cred ca o deranjeaza ca sunt cu roz...
Am cerut la DPC sa vina si Lidia la petrecere, as vrea sa ii facem si ei un pachet si poate chiar mai mult daca putem...
ce parere aveti?


http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Noi stam tot in sectorul 5 si pe fetita noastra o cheama Maria.
A fost ceva predestinat sa ne mobilizam impreuna in acesta initiativa, sunt sigura.
Chiar daca Maria noastra e o norocoasa si are tot ce isi poate dori un copil, vreau sa facem o datorie de onoare si un obicei sfant ca in preajma Craciunului sa mergem mereu cu ea si cu tati sa facem un gest frumos cat de mic pentru niste copii nevinovati si mai putin norocosi.Astfel cred ca spiritul Craciunului ne va patrunde mai puternic si vom putea fi intr-adevar recunoscatori pentru ceea ce avem.
Si cum se putea mai frumos decat exact in sectorul 5 , aproape de unde locuim, si ca orfelinatul sa se numeasca " Sfanta Maria " ?
Vorbim.
Pupici.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

quote:
Originally posted by pashosha



LEAGANUL "SF. MARIA" din sect 5 de pe strada TROMPETULUI..adica prin Ferentari asha cum am banuit,




Super! Sunt copii foarte dragutzi acolo! De 1 Iunie am fost 15 adulti de pe DC cu 15 copii de-acolo la gradina zoo, la Mc Donalds. Daca va mai amintiti, era actiunea "Voluntari la fericire". Sunt extraordinari de frumosi si lipiciosi copiii!
Abia astept sa mergem!

Tzuni


Tzuni mic si drag si scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:



Mergem, metgem...ne mobilizam...DAR NUMAI 3 FETE DE LA ORA 14.30 SI PANA ACUM 12 NOAPTEA....???

MAMICILOR, UNDE SUNTETI...HAI CA AU NEVOIE BEBE DE NOI..IMAGINATI-VA SA AUZITI DE 94 DE ORI " MAMA, MAMA, MAMA"


deja mi se face peilea gaina...
Anculina, daca vrei sa o ajuti pe micuta Lidia, te rog mult sa imi spui si rezolv sa mergi cu cineva de la DPC la copilas acasa...pleaseee

Tzuni, eu nu stiu actiunea si nici leaganul de copii nu il cunosc, dar sunt tare bucuroasa de faptul ca sunteti incantate.
Mihaela_73, te rog ia legatura cu prietena ta cea care doreste sa doneze cele 10 milioane. Cei de la DPC o asteapta sa faca un contract de donatie, sponsorizare cu ea , asha ca fata sa poata sta linistita..

CINE SE MAI ALTURA CAMPANIEI NOASTRE ..HAI OAMENI BUNI, SPIRITUL CRACIUNULUI, CA SA NU MAI ZIC CA SUNT COPII!!!

MERITA SI EI SA FIE IUBITI MACAR DE CRACIUN!!!!

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Frumoasa initiativa.
Felicitari

Si eu m-am gandit sa fac ceva asemanator in Targoviste. Eu ajung in Romania la inceputul lui decembrie, daca sunt doamne din tgv sau Australia pe aici, care vor sa se alature m-as bucura sa dati un semn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Pasosa, as putea sa o ajut si eu pe Lidia cu ceva haine de la mine si pentru bb al ei cateva hainute insa ceva mai mari, ca nu mai am nimic pentru varsta de 3 luni.As avea si o salteluta de patut, doar salteluta din pacate, pentru ca am luat una noua pentru Liviu iar pe cea veche o tin in sifonier, Daca e utila, i-o dau.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Super-desenele lui Liviu - august-octombrie 2005Opere de artaDesene LiviuNoutati

Mergi la inceput