dragoste, durere si ura

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Baby blue asa-i asa-i, da-i incolo cu muma-sa cu tot, nu-i propune nimic, pune-l pe taica-tau sa raspunda la telefon cand te suna, vezi-ti tu de invatzat(si nu pierde un an de facultate ca mine degeaba) si da-i in amarul lor.
Despre soacra-ta isi gaseste ea nasul o data si o data, una mai tzatza ca ea, pe nas o sa-i iasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

i-am dat la spate...

slakje, eu am terminat facultatea. acum ma pregatesc pentru un fel de specializare. dar pt a lua specializarea asta, trebuie sa dau un examen cu o concurenta e 4 pe loc. deja cred ca de abia la anul o sa reusesc, cand voi da din nou. deci, un an e f posibil sa-l pierd. si asta eu lui raducu nu i-o iert. pana la examen mai sunt 2 saptamani si cred ca nu mai pot sa trec prin materie ca sa fac fata concurentei.
nu cred ca mai am timp....:((((( doamne cat ma oftic.
o sa pierd un an din viata pt toata afacerea asta...imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii. ai mei vor fi cam dezamagiti in sufletul lor....

Babyblue va pupa pe toti!!


http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=496211764

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Na, tocmai de aceea, lasa-l pe Radu,vezi-ti de invatzat, daca esti obosita sau deprimata stai o tzar cu ai tai, povesteste, zambeste si tu putin(pt ai tai ca-i doare sa te vada cum te framanti), mananca ceva bun, lasa-l pe Radu si pe muma-sa, nu mai gandi atata, nu mai intorce problema pe toate partile CA NU MERITA.

Eu zic ca esti norocoasa ca ai iesit la timp din relatia asta, zau, tot s-ar fii terminat odata, dar putea sa se termine mult mult mai rau.Asta ti-o fost scris, o fii fost o lectie de viatza, oricum tu mergi inainte si fii OPTIMISTA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mey ramona...pune mana pe carte , lasa pe raducu mamii in plata domnului si vezi de ale tale....v-am citit dialogul ...nu stiu daca sa plang sau sa rad...cred ca totusi plang pt ca constient sau nu baiatul asta iti arunca tie in carca toata nereusita relatiei cu o nonsalanta de neinchipuit. Io cu parul sa ma bati si nu pricep ce dreak de dragoste e aia cand nevasta ta e in spital pierzand un copil si tie ti-e frica ca poate socru iti zice fro doua cuvinte barbateste de la obraz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Sint "oripilata" cum zic francezii ,citesc comvorbirea voastra ultima si nu pot sa-mi revin!!
Ce om de nimic ,ce gramada de paie!
Nu am cuvinte sa-ti descriu ceia ce am simtit citind raspunsurile lui!!!
Si eu ma intorc si-ti spun ca regret sfatul pe care ti l-am dat la inceput ,asta pentru c anu stiam atit de multe despre el si nu citisem convorbirea voastra ultima!
Fugi si nu te mai uita in urma !!!!!!!!!!FUGI..........
Cit despre examenul de anul acesta pot sa-ti spun ,ca da! este tot datorita lui ca ai putea sa-l ratezi dar..........priveste partea plina a paharului:ai 25 de ani si o sa ai cununa muncii tale la 26 ,la 27 o s apleci in Canada s-au in state iar la 30 d ani o s afii o femeie REALIZATA!
Nu regreta prea mult daca ai sa pierzi examenul acesta ,uite ma dau exemplu pe mine caci pe mine ma cunosc ca exemplu concret :
Am 38 de ani si mi-am reluat studiile dupa 20 de ani de cind am fost ultima oara pe bancile scolii,am o familie ,un copil si o casa de intretinut si ma zbat sa fac fata ,si fac ,cu greu dar sint la nivelul colegelor mele care au toate intre 19 si 24 de ani!
Iar asta nu-i totul,la anul cind voi termina si voi incepe sa-mi caut un post ,la nivelul meu de diploma si la situatia pietei de munca la noi in regiune la ora actuala ,sintem intre 60 si 80 de candidati pe un post disponibil.
Ei bine cu toate acestea eu nu consider ca sint prea batrina si ca-i prea tirziu sa-mi iau diploma asta care nu-i mare lucru dar este sincer lucrul pe care mi-l doresc cel mai mult in prezent ,nici nu poti sa-ti inchipui cit de mult!!!
Sper sa te motiveze si sa te remonteze incurajarea mea ,indiferent cum se va sfirsi examenul tau ,
Ce conteaza un an de plus cind ai 25 de ani???
bafta si ambitie sa ai!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

iata e deja 2 noaptea...am tot citit. doamne ce mult e...dc mai aveam ceva timp..daca...daca...cam multi de daca in viata mea.


aurelia, bravo tie pt ca esti asa ambitioasa. hai ca m-ai ambitionat si pe mine...

comunitatea DC imi face foarte mult bine...ma uitam in seara asta pe tot felul de albume foto...ce oameni fericiti! ce poze frumoase! vad familii cu copilasi ultra dulcici, oameni care au intiparit pe chip o fericire cum nu am mai vazut. cat mi-am dorit si eu asta...offff. si inca imi doresc. asa mult imi doream un copilas, parca era cel mai frumos lucru care mi se putea intampla. ma doare asa tare cand ma gandesc "cum ar fi putut sa fie, daca era totul bine, totul asa cum mi-am dorit". ma gandesc, oare ce ar fi fost, fetita, baiat? oare ar fi semanat cu mine? as fi vrut o fetita...ca o papusica...oare ar fi semanat cu mine? as fi vrut zau asa...nu ca el, sa fie molaie ca el!

doamne, acum imi dau seama ca ar fi putut semana cu soacra-mea...ca pana la urma si eu seman cu bunica-mea...cred ca m-as fi oripilat sa vad in copilul meu isteria lui soacra-mea, sau moleseala lui radu.
sa am vreun baiat boland si ascuns..cred ca turbam.

oricum imi dau seama ca as fi ajuns o umbra...mereu as fi tras in casatoria asta ca un bou la jug si rasplata nu as fi avut niciodata, nici din partea lui, nici a socrilor...el m-ar fi aburit cu niste vorbe ici colo, pe mail eventual, sau pe la telefon....si soacra-mea , nu mai zic.

ma uit pe pozele voastre si vad oameni realizati, oameni fericiti, oameni care au o viata asa cum imi doresc si eu. si asta ma trezeste din visare.

bravo voua, celor care au reusit sa aiba ce isi doresc, o viata armonioasa...nu credeam ca poate fi asa greu....

Babyblue va pupa pe toti!!


http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=496211764

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Draga Ramona,

Pentru ca ma intrebai referitor la ultimul dialog pe care l-ai avut cu sotul tau: nu numai ca da dovada ca nu te iubeste, dar pentru a cata oara, se arata a fi slab !!! Atat de slab ca daca ai vrea sa mai ramai cu el ar trebui sa schimbi certificatul matrimonial intr-unul de adoptie! Ca tu nu ai avut sot, ci un copil neajutorat, dar rau de tot !!!!
Ma minunez de tine ca ai putut sa fi atat de calma, mie mi-ar fi sarit mustarul mai repede si i-as fi taiat declaratiile alea mincinoase! Cum poate sa spuna ca te iubeste??? Inseamna clar ca aveti standarde diferite in ceea ce priveste sensul verbului a iubi, ce inseamna respectul pentru sotie, ce inseamna relatia sot/sotie, etc.
Si mi-a placut ca la sfatul unor fete de a-l mai testa ai fost categorica: NU. Si eu tot asa as face: nu as mai pierde NICI UN MINUT alaturi de el. Nu are nici un sens sa mai pierzi timpul cu teste. Bine ai zis ca apicat prea multe teste pana acum. Deja ti-a demonstrat de prea multe ori ca nu a fost alaturi de tine si ca mamicuta il conduce din umbra. La 28 de ani el nu este in stare sa ia decizii si sa isi apere sotia !!!!!!!!
Trage linie si nu te lasa impresionata de declaratiile lui de "iubire". El se teme ca va ramane singur, ca nu ii va mai da nimeni atentie, nu va mai avea pe cine sa critice!
Sper sa fi tare si sa nu te intorci la el. Imi cer scuze daca par prea categorica, acesta-i punctul meu de vedere.
Din toata inima iti doresc succes la examen, si asa cum ti-a spus si alta fata mai sus, nu-i o tragedie daca nu vei lua examenul, este de inteles pe fondul a tot ceea ce ai suferit. Si eu la 35 de ani m-am apucat de scoala, am familie, copil.

Carolyne si bobocelul Veronica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Ramona,nu toate de aici avem o familie intreaga.Eu,de exemplu,sint divortata de 4 ani si,crede-ma,nu e deloc bine sa ajungi la o stiuatie de genul asta.Pt.ca,daca pina atunci suferi pt tine,din momentul aparitiei copilului,suferi pt el si.....nu exagerez,suferinta e mult mai mare.
Ii inteleg pe parintii tai si,daca la un moment dat am zis ca nu parintii sint cei carehotarasc soarta copiilor,am zis-o pt ca trebuia ca TU sa-ti dai seama ca trebuie sa termini cu acest "individ".Ma bucur ca s-a intimplat asta.Pt.ca nu era bine nici sa ramai intr-o nebuloasa care sa=-ti dea impresia ca te-au despartit altii de el si ca tu inca il mai iubesti.
De fapt.....nu-l mai iubesti,cel putin,nu cum l-ai iubit.Poate nu-ti dai seama,dar peste ceva timp,uitandu-te in urma,vei intelege ca dragostea ta a fost ucisa putin cite putin.
Esti un caracter puternic,ai o personalitate de invidiat si nici nu stii cit conteaza asta.O sa reusesti sa-ti revii si vei vedea atunci ca,parca viata ti se pare mult mai frumoasa ca inainte.
Pina atunci.....lasa-te iubita de parintii tai si revarsa-ti toata caldura si toata dragostea asupra lor.....va veti "vindeca" reciproc.

El......nu inteleg de ce ar mai avea nevoie de teste,cum a zis cineva pe aici.Testul cel mai important l-a picat cu brio.Ce altceva i s-ar mai putea cere? Eventual,sa te lase in pace.
De ce iti aminteste tot timpul ca tu il iubesti? Ar putea fi doua motive:
1.Caracterul lui slab are nevoie sa auda asta,sa ii confirmi,i se pare imposibil ca poate fi altfel sau,daca isi da seama ca nu-l mai iubesti se sperie si refuza sa creada.
2.Mizeaza pe sugestie,pe repetarea obsesiva a acestui lucru pina ai ajunge si tu sa-l crezi ( ca inca il mai iubesti),gen indoctrinare,influenta psihologica.Din pacate......nu te cunoaste nici acum.El a fost preocupat de persoana lui,nu l-a interesat pe cine are linga el,deci nu stie si nici n-a stiut vreodata cine esti cu adevarat.Si asta va fi un soc pt.el.Pe care il merita.

Spor la invatat si......iubeste-i pe parinti!

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

fetelor,

de asta v-am si scris dialogul cu el...pt ca am ajuns sa ma minunez si eu cum picam in plasa in trecut, la cateva :"vai iubire, ce mai faci..etc".

nu stiu de ce credeti voi ca eu am personalitate puternica. eu cred ca sunt o fire foarte slaba si oscilanta, daca mi-au trebuit 3 ani de stres, 8 kile slabite, sa fiu data afara din casa in branci si un avort spontan ca sa ajung si eu sa-mi pun problema sa divortez. cred ca o femeie puternica, la prima criza a lui maica-sa si la primele sale ezitari i-ar fi zis "baiatu' plec si trag si usa dupa mine!"..eu am stat, c-o fi c-o pati, mare amor intre noi doi. am fost dominata de ideea ca suntem casatoriti si ca trebuie sa lupt pt "uniunea sacra" dintre noi...mda..

in ziua de azi, puternici zic eu, sunt cei care stiu sa puna punct la inceput si sa taie raul din radacina, fara complexe, fara ezitari.

eu din cauza lui de multe ori m-am cam facut de ras si apoi tot circul asta, va dati seama...se vede! tristetea se vedea pe fata mea, care de multe ori era incercanata si buhaita.


BRENDA legat de faptul ca el tot imi spune mie ca eu il iubesc, eu zic ca ambele variante ale tale sunt reale. ii e si frica ca ramane singur, cu mamitica lui si pe de alta parte ar vrea sa imi induca asta tocmai pt a nu-l parasi.

iar tu brenda, oricum ai o...mica comoara!



Babyblue va pupa pe toti!!


http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=496211764

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

quote:
Originally posted by Carolyne

Draga Ramona,

Pentru ca ma intrebai referitor la ultimul dialog pe care l-ai avut cu sotul tau: nu numai ca da dovada ca nu te iubeste, dar pentru a cata oara, se arata a fi slab !!! Atat de slab ca daca ai vrea sa mai ramai cu el ar trebui sa schimbi certificatul matrimonial intr-unul de adoptie! Ca tu nu ai avut sot, ci un copil neajutorat, dar rau de tot !!!!




intradevar...

in consecinta imi iau bagajelul si...

Babyblue va pupa pe toti!!
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=496211764

Mergi la inceput