dragoste, durere si ura

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Ma bucur foarte mult ca te-ai hotarit. Crede-ma ca esti tinara si peste 20 ani cind iti vei aminti de incident o sa iti para rau ca ai stat atit de mult suparata. Esti atit de tinara, ai viata inainte si crede-ma ca totul o sa fie bine. Numai data viitoare alege un barbat adevarat unul pe care sa poti pune baza, exact cum a spus sklaje. Nu stii ce iti rezerva viata dar trebuie sa te poti bizui pe barbat (si el pe tine) si sa puteti infrunta viata cu greutatile ei impreuna. Intr-un fel sa stii, iti spun sa "look on the bright side"; bine ca ti s-a intimplat acum si nu peste 5 ani. Acum... practic in afara de banii dusi pe apa simbetei ai parintilor tai, trateaza totul ca si cum n-ar fi fost. Ia-ti o vacanta, fa o schimbare in viata ta, inconjoara-te de prieteni, move on... Viata merge inainte si chiar daca acum doare, va trece cu siguranta.Draga mea, mi-a mai venit o idee. vad eu ca sotul asta al tau iti face mai mult rau cautindu-te pe mobil cu motive triviale (ficatei, pensie etc...). Schiba-ti numarul sau si mai bine nu poti sa-ti gasesti vreo bursa, specializare undeva sau a plica pt un doctorat in strainatate si sa te duci pt. un numar de luni? SI da-le procura parintilor sa te reprezinte la divort? In felul asta chair faci ceva util pt. cariera, iti canalizezi energia in alta parte, uiti de individ si esti sigura ca are cine sa iti apere interesele... Uite vara-mea a facut ceva similar si in timp ce era la bursa Fullbright l-a intlnit pe sotul ei cu care e f. fericita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Babyblue, ma bucur tare mult c-ai inceput sa-tzi revii shi-ai ieshit din coshmarul asta. Nu tzi-am scris nimic, fetele au scris tot ce gindesc shi io, n-avea rost sa repet.
Itzi doresc mult noroc, da nu uita, cum itzi ashterni, asha dormi! Sper ca vei avea "un somn" dulce

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

multumesc fetelor.

adrienne, pai chiar sunt in prag de cariera. am un examen acum, peste vreo 2 saptamani si vreau sa am ambitie si sa stau sa-l iau. ca oricum lui sau lui ex-soacra-mea ( deja e ex!!), nu le-a pasat de examenul meu. care e f important pt mine. dc il iau (concurenta e de 4 pe loc, in mom asta), inseamna un avant teribil carierei mele. si apoi, pot sa dau niste echivalari si sa plec in USA. dar ar mai dura un an doi pt asta, adika pt echivalari.
o sa incerc sa iau examenul asta de la sf lui noiembrie pt ca asta imi va da dreptul la examenele de echivalare. 4 pe loc....doamne cat timp am pierdut si nervi in loc sa invat. am mai citit de cand sunt acasa, dar cu nervi si plansete si etc. stiti acum, ca v-am povestit.

am deschis acum mesengerul si iar mesaje ca isi face pensia asta privata la nu stiu ce firma serioasa etc. ma plic-ti-se-ste cu nesimtirea lui. doamne, cat de egoist poate fi. gata, m-a aruncat la maica-mea in ograda, nu-i pasa dc am ce manca, ce bea..e datoria lui tata sa-i tina lui nevasta, se pare...are si tata dreptate cand zice ca e un "hermafrodit"...in nici un caz, my hero.

nu stiu de ce, dar de cand v-am tot citit mesajele, parca revin eu, ramona de dinainte...vesela si optimista.


acum fetelor va las, ma duc sa invat ca sunt taaarre in urma...

mai intru sa va citesc cand o sa ajung asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Draga Ramona nici nu stii ce ma bucur.Incearca sa-ti regasesti linistea si ambitia acuma, spor la invatzat, nu te mai gandii la mizerii ca esti tanara si acuma-i momentul sa gusti din cele cateva bucurii ce ni le rezerva viatza si in nici un caz sa permiti unora sa-si bata joc de tine si sa te calce in picioare.
Slakje inseamna melcusor dar nu are leg cu mine, cand m-am inregistrat pe DC am tot probat nume si erau luate asa am pus eu din burta numele asta gandindu-ma la niste desene animate.

Spor la invatza si curaj si sa stii ca si mie imi pare rau ca nu am aporoape o fata ca si tine,prietena, sau sora.

Pupe multe si spor la invatzat, incarca-te de liniste acasa langa parintii tai care-ti vor NUMAI BINELE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inca o zi spune:

babyblue,si eu iti scriam sa lupti pt casnicie,dar era la inceputul postarii tale,acum,dupa ce am citit restul de mesaje,iti scriu cu totul altceva: fugi si nu te mai uita inapoi!!! poate ca ai fost prea indragostita si nu ai vazut in cea ai intrat,dar crede-ma ca baiatul asta nu te merita.trebuia sa fie langa tine acum la greu,trebuia sa vina urgent sa te caute si nu sa iti povesteasca ce fel de polita de asigurare vrea el sa isi faca, in timp ce tu erai suparata si framantata de intrebari.asta e chiar nesimtire din partea lui,iar apoi faza cu scosul de la intretinere.... fara comentarii!!!
stii ce inclin eu sa cred?ca poate asta a fost un semn de la bunul D-zeu pt tine ca sa vezi langa cine traiesti si sa realizezi ca nu merita sa suporti ´´nebunia nebunei aleia´´ de mama-sa, nu merita sa astepti o schimbare care tot intarzie sa apara.ai doar 25 de ani, de ce sa stai langa un ´´hermafrodit´??? lasa-l impreuna cu familia lui de ´´groaza´´ sa isi traiasca nebunia ( familia asta imi aminteste de clanul Dudulestilor, din piesa lui Al.Chiritescu).daca era un tip ok,iti lua apararea in fata nebunei , mai ales cand ea te-a imbrancit asa si era si el acolo.babyblue,imagineaza-ti ce viata ai fi avut daca faceai un copil cu el si traiai in casa mamei-nebune??? te imbolnaveai si tu, si copilul cu nervii! si asta fara exagerare!!tu ai fost extrem de indragostita si de aceea ai fost asa,fara sa vezi adevarata realitate,fara sa te revolti atunci cand nebuna tipa la tine,iar el nu zicea nimic.o fi mama lui,dar trebuia sa o opreasca si sa-i spuna ceva de genul: pana aici!! e sotia mea,o iubesc,vreau sa fiu cu ea si daca nu-ti convine....la revedere!acolo e usa! de maine ne vom cauta o gazda!!
dar el statea ca spectatorul....rusine!! si apoi,babyblue,un copil crescut intr-o asemenea familie,fii tu sigura ca ceva sechele are,poate inca nu se vad,dar pe parcurs,inaintand in varsta....se voe vedea.nu cred ca acest indivit poate fii un tata bun pt copilul tau! daca individa aia de mama-sa s-a comportat asa si el nu a ´´luat masuri´´, nici cand ar fi fost un copil nu cred ca s-ar fi schimbat.
mergi mai departe,urmeaza-ti drumul si fii cnvinsa ca vei putea intalni un suflet care sa ti se potriveasca,care sa iti fie alturi si care sa fie independent de parintii si nicidecum ca o leguma!!!eu intotdeauna am cantarit o persoana ( un barbat) nu numai cu inima, ci si cu mintea.si am vazut daca merita sau nu!! tu nu trebuia de la inceput sa accepti ´´mizeria´´ din familia lui,dar poate ca asa a fost sa fie,a fost lectie de viata,cine stie??eu iti doresc mult noroc si fie ca cat de curand sa ne scrii ca ai gasit barbatul langa care esti cu adevarat fericita,care e langa tine si cand e soare, si cand e furtuna!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Ramona nu ti-am mai raspuns caci fetele dinainte au facut-o mai bine decat mine...o sa-ti spun insa ceva dragutz si eu am fost casatorita in tinerete, dar la 23 de ani eram divortata...crezi ca ma credea cineva cand spuneam asta? La varstele astea nu prea se casatoreste mai nimeni in ziua de azi...deci nu te gandi la asta, e doar un detaliu.

Si by the way, fostul meu sot, indiferent de neintelegerile dintre noi, cand mama lui mi-a facut o scena (prima si ultima de altfel) m-a luat de mana si am plecat din casa ei si i-a spus ca pana nu se comporta cum trebuie cu mine noi doi (care eram sot si sotie) ea nu are ce cauta in viata noastra si nici noi intr-a ei...sincer asta mi se pare mie ca ar dovedi "importanta" ta in ochii lui si face parte din dragoste!

Si barbati sunt cati in luna si in stele...crede-ma...numai ca sincer eu te-as sfatui data viitoare sa te uiti mai bine la "calitati" si " defecte"...si asta la rece, nu cand esti in "norisori"...caci starea noastra de indragosteala, sta sub imperiul unor hormoni secretati in acea perioada si de multe ori, dupa ce trece " cristalizarea" sentimentelor vedeam cu adevarat omul langa care ne-am "cuibarit" (da, asa ca porumbeii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by babyblue

ramonika : ne cunoastem?

cine stie...lumea e asa mica.


nu draga mea, ai mentionat in primul tau mesaj numele tau. daca il recitesti cu atentie vei vedea, in caz ca nu stiai de unde iti cunosc numele. nu te cunosc personal, desi mi-ar placea... ... insa eu sunt mai departe de Bucuresti, asa ca nu prea e posibil.

sper sa ramai o forumista activa, chiar si dupa ce iti trec problemele astea. aici iti gasesti o sumedenie de prieteni virtuali de cea mai buna calitate...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Felicitari! Felicitari! Felicitari!
Esti pe drumul bun si asta mai repede decit ne-am fi imaginat noi.Esti un caracter puternic si se pare ca-ti revii repede.Ori asta nu poate fi decit bine.
Iti doresc bafta multa la examen,sa-ti ajute Dumnezeu,pt ca asa ti se deschid noi orizonturi si vei trece mult mai usor peste tot.Esti o fata buna si nu meritai toate mizeriile astea.
Poti sa mai incerci ceva? Parerea mea: schimba-ti adresa de messenger,adresa de mail si....de ce nu? Numarul de telefon!
Nici nu-ti imaginezi cit de bine o sa te simti.
Tine-ne la curent si inca o data: tine-o tot asa!

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

mela, ai mare dreptate. de fapt nesimtirea lui acum depaseste niste cote...de fapt vina e a mea, ca nu l-am cantarit cum trebuie inca de la inceput si ca nu am rupt casatoria asta la 3 luni, cand maica-sa a facut prima criza. nu a durat mult, nu? ce ironie. dar am zis, lasa sa fie el om, desi partial era si vina lui, atunci. asta a fost, probabil ca mi-am meritat lectia asta de viata, prea m-am repezit...prea nu am judecat, parca imi intunecase dumnezeu mintile.

oricum, desi s-a intamplat ce s-a intamplat, tipul nici nu prea se inghesuie sa ma sune, are tel pe birou la serviciu, dar deh...cum sa vorbeasca el cu mine de acolo, cand nu a spus la nici un coleg ca suntem separati de atatea luni. ba ma mai si suna si vorbea la telefon ca si cum eu eram tot in bucuresti cu el. aici, sa zicem ca il inteleg, nu ar fi treaba nimanui...dar ma irita sa ma sune sa-mi zica ce a mai mancat el si ce culoare sa-si ia blugii, gri sau bleumarin.

mai demult dupa ce am plecat eu din casa, am avut o discutie, si el imi zicea ca dc era invers situatia si ai mei erau parintii cei nebuni, dar ne dadeau casa asta, el ar fi indurat si ar f injurat in gand, pana cand am fi avut noi bani sa ne luam casa noastra. si eu i=am zis "da draga , dar cu ce pret? cu pretul unei vieti de calvar, de nervi?". si el de colo " nu draga, ca eu nu ma enervez, nu ma consum, pentru ca ma controlez sa nu dau doi bani pe ce spun altii". eu i-am zis " bravo, de aia te-ai casatorit cu mine, sa ma supui la teste psihologice de rezistenta la nervi si stres"...si tot asa. imi dadea lectii cum sa fiu eu nesimtita si sa nu-mi pese..hermafrodit..acum il vad si eu.

exact cum zici si tu, chiar m-am hotarat sa-l las cu familia lui de "groaza" si sa stea cu el cine o vrea...probabil mamicutza lui ca oricum vad ca isi aranjeaza cum vrea pe acolo.

lena iti multumesc de mesaj. nu stiu, faza cu copilul m-a luminat...pur si simplu simt ca mi s-a luat de el. asta a fost picatura care a umplut paharul, acum parca am inceput sa-i vad toate defectele, sa il dispretuiesc. ma uit in urma si incep sa ma intreb si eu "pe cine am iubit doamne"



aaaaaaaaaa, nu va zic....imi zice acum cateva zile ca "isi da seama ca l-am iubit ENORM dc am stat eu cu el si am suportat atata"....nu stiu, dar chestia asta m-a jignit in ultimul hal. si i-am zis "radule,nu-mi vorbi mie de sentimentele mele, vorbeste-mi de ale tale..."..dar oricum a fost, m-am simtit mizerabil.mizerabil!

nu zau, mi s-a luat de el in ultimul hal...numai cand vad in minte sala aia din spitalul giulesti si mi se face carnea gaina pe mine...si imi aduc aminte tot tot ce a zis si a facut, el si cu maica-sa...mai imi si zice acum ca "l-am iubit enorm"...stateam ca ultima proasta prin spital cu bietul tata dupa mine, de parca eram maritata cu tata. si tata galben la fata de spaima, intreba doctorul : "dar trauma, trauma psihica a fetei mele legata de avort...", sau se interesa exact ce analize sa fac ca sa vedem de ce s-a intamplat asta..ca un caine era pe langa mine. apoi nu stia cum sa ma cocoloseasca, am stat dupa chiuretaj cam 2 ore in spital, ca sa fie siguri ca nu am hemoragie etc, apoi eu le-am zis ca vreau sa plec acasa...tata bietul a stat 2 ore in masina in fata spitalului, sculat de la 4 dimineata ca sa ajungem in bucuresti.totusi are si el o varsta, imi era asa mila de el. dupa ce am iesit, mi=a zis hai iubita lui tata sa mergem sa mancam si noi ceva si se purta cu mine ca si cum eram o printesa. facea glume cu mine ca sa ma simt ca nimic nu s-a intamplat. si el? domnul radu?..era la serviciu, ma tot suna pe mobil pana l-am inchis. ca de ce nu a venit? ca era tata si vezi doamne ai mei i-au zis ca nu vor sa-l mai vada....dati-va seama oameni buni! adika eu sa-mi dau seama....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Babyblue, eu acum am citit subiectul tau si m-am ingrozit. dar am remarcat ceva-o schimbare esentiala in tonul tau la ultimele mesaje. cred ca esti o fata puternica si vei reusi f. bine in viata, inclusiv in plan afectiv, ai o maturitate, dar si un optimism care te vor ajuta sa iesi victorioasa din toata afacerea asta. cred ca de aceea ai rezistat atatia ani, pt. ca ai fost puternica.
si sa nu-ti para rau dupa anii pierduti, ai trait o poveste de dragoste de care putini au parte, cand vei fi la varsta bilantului iti vei aminti doar partile frumoase.
numai bine si succes in tot ce vei face!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput