Copilul meu are varicela. Cum sa-l ingrijesc in ac

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Aaaa...febra vine "la pachet" cu varicela. Am uitat sa-ti spun, ca in aceeasi perioada cu fii-miu a facut si sotul, ca el nu a avut in copilarie. Amandoi au facut febra mai mult de o saptamana. Cupilu' 37, 37.5, 38. Sotu' 38, 39, 39,5. La el s-a maniifestat mult mai rau. Amandoi aveau bubite pe "cocosei". Ce m-am mai distrat pe seama sotului! Si erau pictati pe fata, (cu mixtura mentolata) parca erau indieni din trib. Si priveau pe fereastra ca niste copii "pedepsiti". Ne-am distrat aprig in acea perioada. Faceam haz de necaz. Si doar eu ieseam din casa, si le aduceam mancarica. Abia asteptau, ca la regimul ala erau mereu flamanzi, mancaciosii mei.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

Hop si eu
Noi am patit asa : am facut intr-o seara o febra mare 39.5 si a doua zi primele bubite cu apa pe degetele de la piciore si maini ,vreo 2 pe fata, si mai multe pe genunchi (mari cat unghia lui mare)(aveam atunci 1 an si 8 luni).Mergem la medicul de fam de dimineata buna : rosu in gat a facut eruptia de la febra, tratament Amoxacilina+nurofen+ ceva crema cu cortizoni (nu mai stiu care cred ELOCOM) , nu tu nas curgator sau tuse sau alte simptome de raceala.Citesc eu toate prospectele de la medimc. si mi se par exagerate mai ales ca nu sunt convinsa de eruptie.
Merg la alt pediatru diagnostic varicela atipica (pe cap a se citi scalp se incapataneaza sa nu apara nici una)imi prescrie doar nurofen, si o crema de preparat la farmacie (ceva cu mentol si biseptol) in nici un caz antibiotic -crema cu cortizoni
Toate bune si frumoase , vineri seara ma suna med.fam. veniti luni la vaccin
-pai d-na are varicela nu e de la febra
-mergeti la alt medic spec. dermatolog ca nu e bun diagnosticul

mergem ,dupa un consult superficial (la un med. derm. de adulti, cei de la copii au gasit de cuviinta sa plece toti odata in concediu): urticarie tratam. : peritol, sistare antib. (care oricum nu l-am dat), sistare alte antitermice (oricum febra nu a mai avut),regim alimentar (mancare fiarta cat mai usoara si a se evita fructele)

Concluzia : am adaptat toate cele 3 tratm. peritol+crema de varicela+ regim+ evitarea baii+ neiesit afara vreo sapt.

oricum au ramas semne albe la cele care s-au spart

si totusi care e diagnosticul corect, cum stiu eu acum daca a avut varicela sau nu?

oricum crema a fost super buna maine daca o vreti o caut si o scriu tot aici.

Sper ca nu v-ati plicti
pupici



mama de ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalaandreea spune:

anul trecut au facut si copiii mei de la gradinita
toti 27 si ca sa nu ii las singuri.... am facut si eu
credeti-ma ca la 23 de ani este mult mai nasol, asa ca lasa-ti copiii incolectivitate sa le faca pe toate cat sunt mici
ce este important de stiut este ca trebuie sa se tina regim: mancare usoara, iar in ceea ce priveste baia, va recomand din tot sufletul sa le faceti dus
puteti cauta si pe net, dupa ultimele cercetari apa face bine (doar dus caldut nu fierbinte si cu grija la sters sa nu rupeti bubitele)
mancarimea cea mai mare apare cand lichidul acela din bubiteiese la suprafata si se intinde pe piele- tocmai de aceea e bine ca pielea sa fie spalata

spor la numarat bubite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am facut la 29 dar o forma usoara.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput