Clubul celor care si-au gresit "cariera"

Clubul celor care si-au gresit "cariera" | Autor: herra

Link direct la acest mesaj

daca mai sunt nefericiti ca mine, care au un job dar nu o cariera, si daca vreti sa discutam despre asta, despre ce va place si ce urati la serviciul pe care-l aveti, despre ce motive, obiective sau subiective, ne impiedica sa schimbam ceva, sau daca persoane mai norocoase sau doar mai puternice ca noi vor sa ne dea sfaturi...eu va astept la acest subiect!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60378" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

eu am fost in situatia ta si m-am reprofilat. In loc sa-ti plngi de mila ( n-o spun cu rautate crede-ma) mai bine concentreaza-te pe ce ai putea face sa incepi cu adevarat o cariera. Niciodata nu e prea tarziu ....

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Si eu ma incadrez aici !!!

Dar voi lua cu siguranta masuri ! Ideea e ca nu prea stiu cand

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Pai Michelle7,da-ne ceva sfaturi.
Si eu am un job,dar pe care-l fac doar pt bani (si nici aia nu-mi ajung,tinind cont ca intretin singura un copil,si noroc ca-i am pe ai mei).
cariera? hmmmmm.....s-a dus pe apa simbetei tot ce visam eu cindva,iar acum.....iti cam trebuie bani sa poti face ceva....deci?

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aino spune:

Si eu sunt in club.
Daca voi mai reusi vreodata sa fac ceea ce as fi putut face acum cativa ani,nu stiu.Toate lucrurile se fac la timpul lor.
Oana,Michelle are drepate.Eu deja am inceput sa privesc lucrurile mai pragmatic.Ce se poate face si ce nu.Nu-mi ramane decat sa vad ca un hobby ceea ce acum cativa ani priveam ca un posibil studiu.
Si daca voi ajunge vreodata sa studiez cu adevarat,nu voi fi cu traista goala,ci cu un sac de cunostinte acumulate ca amator.
Eu ma fost acum cativa ani aproape de a studia psihologia.M-am suit in alt tren.
Voi ce tren ati pierdut?

Herra,o cariera inseamna si o caruta de responsabilitati,nu numai un job cool.


A.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Si eu ma inscriu in categoria asta! Pana nu demult (adica pana lunea trecuta) lucram in invatamant desi nu-mi place si nu mi-am dorit niciodata acest lucru! Cum am rezistat 2 ani intr-un job cere nu-mi oferea nimic nu stiu nici eu....Cert e ca abia acum o saptamana am gasit puterea sa pun piciorul in prag si sa-mi dau demisia cu orice risc chiar daca momentan nu am unde ma duce...
Motive pentru care am acceptat situatia asta sunt destule....Dar si cele pentru care trebuia sa plec de acolo....
Cred ca in ziua de azi e foarte greu sa le ai pe toate: adica un job care sa-ti si placa,sa-ti asigure si un venit decent si sa mai fie si pe specialitatea ta...Cei mai multi dintre noi facem compromisuri:ori avem un serviciu care ne plece si ne aduce satisfactii profesionale si...atat (salariul fiind "de mizerie"), ori ne trezim facand si ce nu credeam ca vom face dar macar aducem un ban in casa care sa ne asigure un trai decent....Sa le ai pe toate in ziua de azi e tare greu daca nu chiar imposibil....

Voi ce fel de job aveti?

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Servus fetelor,

Si eu am un job care nu ma satisface deloc iar schimbarea lui e numai o chestie de timp. Sunt economista la contabilitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Cred ca sunt destui "nefericiti" ca tine in tara asta ! Si eu ma numar printre ei !
Din pacate cu facultatea pe care am terminat-o nu pot sa fac nimic altceva ! Si nu imi place deloc, nu mi-a placut niciodata f. mult, dar in ultima vreme parca nu mai am nici un chef de nimic, ma duc la servici intr-o scarba totala ! E adevarat ca firma unde lucrez este pe "moarte" si nu am luat salariul de vreo 4 luni si asta contribuie major la atitudinea mea. Dar cand ma gandesc la schimbarea jobului cu ceva similar ma apuca disperarea
Visul meu era arhitectura, incepusem sa "lucrez" la el (am dat examen si am intrat la facultate), dar dupa un semestru a ramas insarcinata si avand o sarcina cu risc de avort spontan a trebuit sa stau in casa si am pierdut anul. Pana la urma am renuntat pentru ca a urma aceasta facultate inseamna sa fii la cursuri in fiecare zi (fara prezenta nu intri in examene) ceea ce inseamna sa nu mai merg la servici, lucru pe care din pacate nu mi-l permit. Asa ca .... asta a fost cu visul meu. Din pacate fara patalama la mana nu pot realiza ce mi-as dori.


Anca si BB Sasha

Copilasi de Aug - Sept. 2003

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pxp72/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by michelle7

eu am fost in situatia ta si m-am reprofilat.



cum?
ai facut alte studii?
ca la mine acolo a fost startul gresit...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60378" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by Aino
Eu ma fost acum cativa ani aproape de a studia psihologia.M-am suit in alt tren.

Herra,o cariera inseamna si o caruta de responsabilitati,nu numai un job cool.



si eu; si sunt constienta ce inseamna o cariera - tocmai de-asta consider ca nu am una, momentan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aino spune:

Herra,eu nu am inteles acel "si eu" Si tu ai vrut sa studiezi psihologia sau te referi doar la "m-am suit in alt tren"?

ps.stii ce inseamna in finlandeza "herra"?Inseamna "domn".
Herra Kimi R.=domnul Kimi.R.

A.K.

Mergi la inceput