Din Republica Moldova cine mai e?(partea 9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Buna, dragelor!
Apar si eu dupa o perioada lunga de... lene. Vad ca v-a lovit si pe unele din voi.
Lia_C, bine ai venit! Te-am admirat si eu, foarte frumoasa ai fost. Sinteti o pereche foarte reusita, multi ani fericiti impreuna!!!
Eu de cind am vazut ofertele de la Metro mi s-a facut un dor de Craciun, de abia astept sa vina!
Alchimistul mi-a placut si mie mult, de fapt cam toate cartile lui Coelho. Eu am dat cautare pe google si am gasit mai multe site-uri, rusesti, cu cartile lui si nu numai.
Noi trecem peste o perioada foarte grea. Paula avea 4 dinti, iesiti cam tirziu. A urmat opauza de vreo 3 luni si acum avem o eruptie de dinti. I-a iesit inca unul de curind si ne mai asteapta nopti nedormite. Aparitia dintilor la ea este insotita de muuulti muci, care ma dispera. asa am si renuntat la suzeta,ca nu putea sa respire.
Cum i-am zis si lui Nati, m-am apucat de tricotat. Imi fac un fular, ca nu prea ma duce capul, ceva lejer. Asa imi mai calmez eu nervii, dupa o zi lunga petrecuta cu fiica-mea
Ieri am vazut Inelul Nibelungilor, dupa ce m-am enervatpe moldoveni, ca au bagat In Profunzime (o emisiune locala), bine ca au dat reluare. l-ati vazut?
Bine, mai scriu eu.
O zi buna!!



Rodica si PAULA (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:


Multumesc mult Rodica

Si eu am probleme cu dintii mai mereu... Pina cu vreo luna in urma ma dureau... imi cresc maselele inca... cam in fiecare vara cite una Eu luam pastile Ketanov sau Ketonar... Dar imi pare ca este si gel p/u gingii cind cresc dintii la copii... Sau el nu prea ajuta? Stiu ca unchiul, care e la Bucuresti, ii dadea pe gingii la cea mica cind ii cresteau dintii si ea dormea f linistita dupa procedura...

Eu dadusem search in engl si am avut rabdare sa ma uit doar pe primele 10 pagini cu rezultate si toate se refereau la biografie, poze, interviuri sau librarii... Scapasem din vedere ca de obicei la rusi poti sa gasesti multe lucruri gratis, cred ca stau cam prost cu copyright-urile sau pirateria infloreste... Am gasit aproape toate cartile lui Paulo Coelho in rusa... Asa ca daca vreti fetelor pot sa va trimit zip-urile sau link-urile sa nu mai pierdeti timpul cu cautatul... Cartile lui se citesc f repede...

pe curind
sint f , nici nu ma mai ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

quote:
Originally posted by lia_c
sint f , nici nu ma mai ajuta




Da' ce-ai facut, mama, de nici cafeaua nu-ti ajuta?
pt noi gelul pt dinti e apa de ploaie, plus faptul ca, costa cit costa, nu ne e de ajutor
Daca sincer, m-am convins, atita info ca la rusi nu mai gasesti la nimeni...



Rodica si PAULA (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:


mda... nu e kiar bine ca n-ajuta nici gelul... Nu stiu atunci ce sa mai zic... Imbarbatati-va una pe alta ... Si sa durerea sa stea cit mai putin!

Cafeaua la mine mai mult e p/u placere decit anti-somn...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Faza urita e ca sint rea de somn, daca ma trezesc, dar nu de tot, tip... la sot, ca la copil nu am dreptul. si are de tras saracu...
Pe vremuri beam si eu cafea... acum, dupa sarcina, nu mai pot bea, mi se zbate inima si ma ia cu ameteala, zici ca-s beata sau asa...
Pina la ce ora stai la servici?



Rodica si PAULA (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

obligatoriu pina la 18.00 ...
mamica ne-a invitat la placinte azi seara ... nu stiu cind vom ajunge acasa... si simt ca iarasi miine cafeaua va fi in zadar...

Eu am avut o perioada de vreun an si ceva cind beam nes, vreo 4-5 pe zi... si dupa aia m-am simtit atit de rau si inima incepuse sa ma doara... Pina atunci n-am avut niciodata asa stari... Am facut o pauza de vreo citeva luni si de atunci beau doar cafea naturala (de la ea n-am nici o reactie adversa) Avem noroc ca si la serv. tot cu cafea naturala ne "dopeaza", cu toate ca boabele sint cam arse, dar e suportabil...
Este cafea naturala decofeinizata, p/u femei insarcinate si mame care alapteaza... N-am incercat-o, insa fetele zic ca e ok...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

daca ti-e dor de cafea poti sa incerci sa-ti faci naturala la ibric, dar nu cumpara naturala tipa Jacobs, Lavazza, Elite, Ambasador... etc.. Cumpara la gramaj si s-o risneasca pe loc, poti sa cumperi doar 100g... si poti s-o faci mai slaba la inceput... Vei vedea ca va fi cu totul altceva decit cea naturala tipa Jacobs...
Cafeaua columbiana se considera cea mai buna... Noi cumparam de la Bucuresti sau unchiul ne trimite de acolo... Toti care beau cafea la noi ramin super incintati de cafea...

P.S. cind o rashneste, spune-i p/u ce s-o rishneasca... Daca p/u ibric trebuie sa fie mai marunt rishnita, iar p/u filtru/cafetiera trebuie sa fie mai mashcat... Si inca ceva cind cumperi sa te uiti sa nu fie arsa... daca boabele sint arse, poti un pik sa te simti incomod(sanatate) dupa ce o bei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

scuze daca am scris prea mult despre cafea... m-a cam luat valul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Salutare, fetelor, iaca si eu!
Lucia, ia mai citeste ce scriai tu pe aici acu vreo 5-6 saptamini, ce harnica erai, in fiecare zi iti uimeai sotul cu tot felul de bunatati. Poate iti revine cheful de a gati.

Cornelia, am citit si eu Alchimistul cindva, mi-a placut, desi nu pot spune ca m-a dat tare pe spate. Mi-a placut mai mult "Manualul razboinicului luminii" (sper ca am scris denumirea corect).
Pentru carti multe si bune, dar in rusa (desigur ), intra pe urmatoarele site-uri:
www.lib.ru
www.bestlibrary.ru/index5.html" target="_blank">http://www.bestlibrary.ru/index5.html
http://lib.aldebaran.ru/
www.litportal.ru/" target="_blank">http://www.litportal.ru/

Am facut azi niste blinele cu dovleac, au iesit tare bune, a mincat si Vlad. Daca va intereseaza reteta, pot s-o scriu.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Nati, zi-mi te rog o reteta de zapekanka ku makaroane! Simpla si gustoasa!
Cornelia, eu cafeaua o beam facuta la ibric.



Rodica si PAULA (02.09.04)

Mergi la inceput