FIV (46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

floran, eu am facut teste genetice, mai exact sotul meu. noi avem o spermograma sub 1 milion si acum este obligatoriu ca cei care sunt in situatia asta sa faca teste genetice si anume: cariotip si testare deletie cromozom y.
testele le-am facut la GENETIC LAB, dr.albu florin si adresa este : str. garleni nr.3, bl. c 79 (langa stadionul steaua), sector 6. tel: 413.14.23. program 09-16.
tu ce analize ai de facut?

mishi
.............
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

MRL injectia citroplasmatica de spermatozoizi (ICSI) se face doar daca spermatozoizii sunt prea slabi ca sa poata penetra singuri membrana ovocitului. asta se deduce din spermograma, cred ca la categoria "forme tipice". doctorii vad daca "baieteii" sunt suficienti de rapizi, de mobili si daca au coada bine dezvoltata. daca au o calitate proasta, se presupune ca exista posibilittea ca ei sa "nu-si faca treaba". ca sa previna asta, se opteaza pentru ICSI. in acelasi timp, daca ai facut ICSI, embrionii rezultati sunt mai sensibili, adica pot sa nu se divida bine sau sa nu reziste la decongelare in cazul pastrarii lor. de aceea nu se face la toata lumea ICSI, de ce sa riste niste embrioni fragili, cand pot lasa fecundarea sa se faca natural pentru rezultate mai bune.
eu am facut ICSI datorita OLIGOASTENOTERATOSPERMIEI severe si am obtinut embrioni foarte buni. din pacate, nu am reusit si nici nu stiu de ce. si mai dureros este ca nici cei congelati nu au rezistat.
cred ca hotararea de a face ICSI trebuie luata numai daca este strict necesara. tie ti-au recomandat medicii sa faci acum ICSI? cum aveti spermograma?

mishi
.............
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

zisaCami, bafta multa! saru' mana pentru raspunsul despre ureaplasma, l-am citit inca de atunci si chiar am retinut prin ce ai trecut cu pisicuta ta. imi cer scuze ca nu am facut atunci referire la respunsul tau dar au scris multe fete si nici nu mai stiam careia sa-i multumesc. azi am terminat cu sumamedul si chiar ma intrebam daca sa mai repet analiza sau sa consider ca s-a dus.

mishi
.............
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

mishi, sarumana mult de tot. M-am mai lamurit cu ICSI. Cred ca o sa las dr. sa-mi spuna cum este mai bine.
Inainte de a ma apuca de inseminari sotul si-a facut spermograma iar diagnosticul a fost atunci de astenoteratospermie. Spermograma o facuse dupa o gripa destul de nasoala, atunci a avut si febra destul de mare (40 - 41. I-am explicat dr. care a fost treaba cu gripa, am rugat-o sa imi recomande ceva medicatie pentru sot dar ea a refuzat si mi-a spus ca exista foarte mari sanse sa isi revina. De atunci sotul face tratament homeopat iar acum pot spune ca nu mai exista probleme din partea lui.
Asa ca acum noi nu mai avem probleme cu spermograma, la toate inseminarile dr. Moisa mi-a spus ca stam foarte bine la acest capitol, am avut material destul si bun. Dar daca membrana ovocitului este mai groasa si nu o poate penetra? Am facut inseminarile una dupa alta si nimic. Cred ca la urmatoarea vizita la dr. am sa pun si aceasta intrebare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

crinuza,e normal sa ai dureri,dar eu stiu ca trebuie sa bei f multe lichide.pune mana si bea cam 2 litri lichide pe zi.Sa auzim numai de bine peste 2 sapt.sa-ti dea d-zeu un bebe frumos si sanatos.pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

va aurez la toate fetele care au facut sau sunt in curs de FIV numai reusite.sa auzim numai de bine,asa prind si eu curaj mai mult de la voi.la capitolul curaj,eu stau f prost.PUPIC toate fetele care fac sau au facut FIV si sunt in asteptari de rezulatae.PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

buna fetelor,

tin pumnii la toate fetele care au facut FIv si la toate care urmeaza sa faca(inclusiv mie!)

am o rugaminte la voi....

eu incep tratamentul pt FIV cand imi vine ciclul dar am un ciclu ffff neregulat cca 35-50 zle....as vrea sa iau progesteron ca sa-mi provoc ciclu sa vina mai devreme dar in ziua 2 a ciclului trebuie sa fac ceva analize...estradiol,fsh,prolactina,testosteron etc,printre care e inclus si progesteronul,intrebarea mea este:daca iau cateva ovule de progesteron si-mi vine ciclul oare se va vedea la analiza?imi va iesi in valoare mai mare?isi va da medicul seama ca am luat???eu nu vreau sa stie nimic ca e incapatanat si nu intelege ca vreau sa incep FIV-ul cat mai repede!

va rog din suflet raspundeti-mi daca stiti


"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Claudia, da-mi voie sa-ti raspund , desi nu sunt experta in FIV (n-am facut, dar intentionez sa fac): toti hormonii nostri sunt interdependenti, adica ei variza functie de ceilalti hormoni in fiecare etapa a ciclului. Eu stiu ca tu esti nerabdatoare sa incepi FIV-ul, dar gandeste-te numai la un lucru: daca tu faci progesteron acum, ceilalti hormoni estradiol, fsh, prolactina vor fi 'perturbati' de el, si analizele tocmai asta vor sa arate, cum 'functioneaza' organismul tau natural. Deci doctorii te pun sa faci aceste analize pt a vedea din ele ce fel de tratament de stimulare sa-ti dea (stii ca tratamentele difera de la pacienta la pacienta, in functie de aceste analize). Daca analizele ies eronat, si tratamentul va fi gresit ales, deci stimularea ta nu va avea efectul pe care il doresti, adica foliculi mari si grasi care sa ajunga la maturare. In concluzie, gandeste-te de 2 ori inainte sa faci altceva decat dr. a spus sa faci. Te pup, si sper sa fii inteleapta!

Bafta multa la toate fetele care acum sunt in pregatirile de FIV!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Delia chiar zilele astea ma gandeam la tine ,oare ce mai faci? ma bucur f. mult ca merge bine sarcina si ai grija de tine in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

DANUTZA sa ne spui cind ai ET ,ca daca sunt libera vin sa-ti fac o vizita ca stiu unde te gasesc.
Azi am fost la dr.si la consultatie a fost bine,ma pregatesc ptr. urmatorul FIV de acum,o sa iau doua luni DIANE 35 si apoi in decembrie merg iarasi la o ecografie sa vedem cum merge treaba si sa programam urmatorul FIV care va fi in functie de timpul meu liber ,adica cind pot sa lipsesc de la servici.
Fetelor, multa bafta si va asteptam cu vesti bune ,sa ne bucuram impreuna

Mergi la inceput