Specialitati grecesti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Otilia

Tzatziki

Reteta preluata de pe culinar.ro, trimisa de Annamaria
Durata: 20 min
Complexitate: redusa

Ingrediente:
1/2 kg. castraveti proaspeti, 3 cutii iaurt de 500 grame, 50 gr. nuci, usturoi, marar, sare, ulei

Mod de preparare:
Se scurge iaurtul in tifon. Se taie castravetii cubulete mici, se toaca nucile cu cutitul, se toaca mararul, se preseaza usturoiul. Se amesteca toate ingredientele, se adauga putin ulei si sare dupa gust.

Mod de servire
Se serveste dupa 1 - 2 ore, rece.

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de scarmanus

Tahini (grecesc)
-12 catei de usturoi copti in cuptor (in coaja) pana se inmoaie
-2 lingurite chimion pulbere
-160 ml tahini (care e de fapt seminte de susan facute pulbere cu pistilul intr-un mojar)
-125 ml suc de lamaie
-125 ml apa

Se pun la processor ingredientele inafara de sucul de lamaie si apa, apoi gradat se adauga amestecul de suc de lamaie cu apa mixand pana se formeaza o pasta.

PS. Tzantziki e mai jos.

Tahini se mananca cu pitta bread calda (care e lipie de paine nedospita), sau cu paine normala calda. Merge insa ca "dip" la ce vrei tu, in special carne si este component al sosului:

Baba Ganoush
-2 vinete mari coapte
-60 g iaurt simplu mai gros
-2 linguri de suc de lamaie
-1 catel de usturoi pisat
-60 ml tanihi
-2 lingurite de chimion praf
-1/3 cana frunze de coriandru maruntite bine (se poate si cu patrunjel)
Se mizeaza toate ingredientele pana devin pasta fina si la sfarsit se adauga coriandrul.Se serveste cu pitta calda, cartofi pai sau alte feluri de uscaturi.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Fabya
sosul zaziki ,eu al fac destul de des cel putzin 3 pe luna.
Reteta mea este:
1 castravete verde
1 cutie de brinza (in belgia gaseste in Aldi sau Gb este o cutie
in forma patrata si este o brinza mai subtziere
si fara grasimi,in Germania se numeste Quark)
1/2 smantana sau 1iaurd simplu (il gasesti in Aldi in belgia si
este mai gros un pic)
3-4 cateti de ustorui
sare,piper.
-Da-i pe razatoarea mare castravetele ,il lasi citeva minute cu putina sare si dupa vre-o 5-10 minute il storci cu mäna cit poti de tare,il pui intr-un castron ,pe urma branza din cutie ,smantana sau iaurd (depinde ce vrei daca nu vrei sa fie prea grasä atunci pune iaurd,eu am facut si cu smantana e adrevarat e mai gustos dar un pic mai gras).Pe urma adaugi usturoiul pisat bine ,sare complectezi dupa gust si piper.Le amesteci bine ,bine de tot citeva minute(3min)
si mai pui citeva linguri de ulei pe care il adaugi treptat ca la o maioneza si continui amestecand bine ,(eu ulei il pun dupa preferinta mea).Daca vrei potzi pune si ceara pe care o tai märun peste castravete dar o storci bine de suc impreuna cu castravele,altfel i-ti iese foarte subtzire si nu are gust bun,si daca iti place märar potzi adaugi in compozitie.
Deci c-am asta e ceea ce vrei tu ,eu cind vreau sa tin un pic de dieta i-mi fac acest sos(zaziki)) dar fara smantina si il cumpar iaurd simplu si pun si un pic de ulei,si mananc aceasta sos numai pe päine(neagra),e foarte bun incearca si tu cu paine.
p.s cumpara iaurd din aldi ca este mai grosutz si acolo gasesti si aceasta branzä ,iti spun asta ca si eu am stat in Belgia 6 ani.

Salutarii si numai bine!
cu drag Fabya

Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

CIUPERCI CU SPANAC

1 kg spanac
300 gr ciuperci proaspete
1 legatura de ceapa verde
1 radacina de telina mica
putin marar
1 ceasca de ulei
usturoi(dupa gust)
sucul de la 1/2 lamaie
1 galbenus de ou
sare si piper
1/2 l apa calda

Caliti in ulei usturoiul cu ciupercile si ceapa verde .Adaugati spanacul pe care in prealabil l-ati oparit cu apa fiarta si radacina de telina taiata in cubulete.
In continuare puneti sare,piperul si apa calda.
Fierbeti la foc mic 30 minute.
Bate-ti galbenusul de ou cu zeama de lamaie si turnati peste mancare.Presarati cu marar si serviti imediat.


NAUT CU SOS DE ROSII

1 cana de naut
3 linguri de ulei
1 ceapa tocata
putin usturoi pisat
500 gr rosii cubulete(proaspete sau de la cutie)
1/2 lingurita zahat
1 lingurita oregano
1 lingurita busuioc
1 cana de apa
2 linguri de bulion
1 dovlecel mare taiat felii rotunde
sare

Puneti la inmuiat nautul de seara in apa rece..A doua zi fierbeti-l timp de aprox 45 min,pina se inmoaie.Scurgeti-l.
Incalziti uleiul si caliti ceapa si usturoiul.Adaugati rosiile taiate cubulete,sau conserva de rosii,dovlecelul,sarea,zaharul,mirodeniile,apa si bulionul si fierbeti la foc mic pina se ingroase sosul.Adaugati nautul fiert si mai lasati sa dea un foc...Pofta buna!


DOVLECEI LA CUPTOR

1/2kg dovlecei
3-4 oua
1 ceasca de lapte
2-3 catei de usturoi
1/2 ceasca de ulei
1 lingura de menta tocata sau uscata(doar jumate!)
1/2 ceasca de patrunjel tocat
sare si piper negru si rosu

Curatati si taiati felii dovleceii.Intindeti-le intr-o tava.
Intr-o tigaie puneti uleiul sa arda si puneti usturoiul si piperul rosu.Turnati acest ulei cu piper si usturoi peste dovleceii din tava.Sarati,puneti piperul negru,patrunjelul si menta.Acoperiti cu 2 pahare de apa si puneti la cuptor la 180grC pina se evapora apa si se coc dovleceii.Bate-ti ouale cu laptele si turnati peste dovlecei.Din nou la cuptor pina se coc ouale si iau o culoare aurie.




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput