v-a obsedat vreodatä...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by Camelia

Irina, numa omori!Ca n-am la dispozitie Biblioteca (Judeteana Mures )sa ma pot aproviziona cu ce-mi place si ce mi-ar place sa recitesc.De cate ori merg in Ro sau vine cineva din Ro in vizita si ma intreaba ce-mi trebuie de acolo raspunsul e acelasi :carti!
Si acum cand m-am intors mi-am adus cu mine , printre altele, 3 carti ale Rodicai Ojog Brasoveanu!Sa-ti spun care?


Hai spune-mi!Oricum sunt in chinuri de citeva zile,de cind cu cartile,filmele si nu-n ultimul riNd...culinarele(apropos de tiramisu tau!!!),asa ca ce mai conteaza unul(chin) in plus?!?!?!
Tu esti norocoasa c-ai reusit s-ajungi in tara si sa-ti mai si vina cineva de acolo din cind in cind!Eu n-am avut norocul asta! M-am limitat la librariile online care m-au cam dezamagit,insa...Pe Rodica chiar n-am gasit-o nicaieri!Nu-mi scanezi si mie o pagina-doua,asa de pofta??[:D

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Asa.Deci:"Sa nu ne uitam la ceas", "320 de pisici negre" si "Al cincilea as"(preferata mea dintre cartile ei).
Ai dreptate, sunt super norocoasa ca nu sunt chiar asa departe de casa!
Cat despre scanat, no problem! Alege doar pagina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

in maternitate am citit "Al cincilea as" de Rodica Ojog Brasoveanu trimisa de sor-mea. Mama a venit cu cartea la maternitate direct de la aeroport. Garcia Marquez imi lasa mereu un gust dulce amarui... de negasit in alte locuri. Si mai mi-a placut Jocul cu margelele de sticla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Primele carti care-mi vin in minte:"Pe aripile vantului"," Arta conversatiei", tot ce este scris de Ionel Teodoreanu, apoi "Panza de paianjean", "Accidentul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Cel mai mult mi/au placut Morometii de zeci de ori cred ca am citit volumele, Descult de Zaharia Stancu si Satra.Si Singur pe lume, jane Eyre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Si eu am cateva carti preferate....dar nu chiar pana la obsesie.
Mi-au placut: "Pe aripile vantului", "Lorelei", "Torente" (mi-a placut muuuuuult).
Am vazut ca au scris unele fete de "Panza de paianjen". Chiar ca-i o carte buna, am citit-o cand eram prin liceu. Nu-mi mai amintesc prea bine, mi-as dori sa o recitesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Este buna intrebarea cu obsesia , dar eu sunt chiar nerabdatoare sa aflu : voi cand va faceti timp sa cititi ?Cand eram in liceu , in facultate , banii mei se duceau in mare parte pe carti , acum , de abia mai rasfoiesc presa , sau cate o revista ...

Maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Fetelor ce m-ati mai intristat!!!

Mi s-a facut un asa dor de copilarie si de adolescenta...
Cand eram pustoaica de vreo 10 ani, am tot citit si rascitit 'Fetita de pe Terra'. Tin minte si acum cum stateam in curtea bunicii si mancam magiun de pepene si citeam...(Bunica nu stie sa citeasca si nu pricepea cum de pot pierde atata vreme citind)
Si mai tin minte, prin facultate, eram in sesiune, aveam examen in doua zile si nu puteam sa las din maini 'Cel mai iubit dintre pamanteni'. Volumul II l-am citit intr-o zi si o noapte, non stop. Cand am iesit afara, mi se parea ca sunt pe alta lume. Si dupa aceea am putut sa ma apuc de invatat pt examen...
In rest, Panza de paianjen, Mirona, Ciresarii, I Robot (da, cam sunt cu SF-ul), Dune, Pe aripile Vantului, La rascruce de vanturi, samd. Nu spun in ce hal au ajuns cartile de atata citit si rascitit... Am fost nevoita sa cumpar alte editii. Din pacate aici n-am carti in romaneste. Ma aprovizionez eu cand voi ajunge in tara.

V-am pupat,
oLo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

era sa uit de 'Toate panzele sus'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by maryam

Este buna intrebarea cu obsesia , dar eu sunt chiar nerabdatoare sa aflu : voi cand va faceti timp sa cititi ?Cand eram in liceu , in facultate , banii mei se duceau in mare parte pe carti , acum , de abia mai rasfoiesc presa , sau cate o revista ...

Maryam



Aaaaaa,pai cine-a zis ca mai citeste acum????Astea-s obsesiile tineretii!!!Inafara de citeva reviste gen Cosmopolitan si Vogue (pe care le rasfoiesc un pic cind le iau de la posta si mai citesc din ele cind am timp de-o baie prelungita) si carti pentru si despre copii,n-am atins o carte de cel putin 2 ani jumate!Asta e!si ce-mi mai ramine din timp epuizez aici...


Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput