Propunere

Propunere | Autor: marcellinna

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca e o idee buna dar nu ma abtin sa nu fac o propunere.
Vad aici ca sunt atatea suflete bune si saritoare ce fac intr-adevar tot ce e cu putinta pt a ajuta.
Sunt multi copiii ce au nevoie de ajutor si unii dintre ei ,din pacate iau calea strainatatii pt a putea fi vindecati.
Saptamana asta un profesor al fiicei mele a intrebat-o daca ar fi dispusa din cand in cand sa viziteze un copil de 9 ani din Braila ce se afla aici internat intr-o clinica de oncologie.Copilul este aici la tratament insotit de bunica lui,nici el si nici bunicuta nu vorbesc limba nu cunosc pe nimeni iar medicilor, personalului medical , psihologilor,educatorilor,le e greu sa comunice cu ei asa cum si-ar dori.
Sotia acestui profesor se ocupa de scolarizarea copiilor internati in spitale pe termen lung,ea impreuna cu intreg personalul se ocupa de acesti copii,incearca sa le alunge nelinistile dar necunoscand limba acest lucru e destul de greu de realizat.
Asa ca au rugat-o pe fiica mea sa mearga in vizita la acest copil.
Am acceptat bucuroase,am sa merg si eu cu ea atunci cand ne va fi permisa vizita (copilul urmeaza un tratament complicat).
Acum vin cu propunerea.
Se stie cat de greu se descurca o persoana intr-o tara straina,daca nu cunoaste limba locului.
Atunci cand se pun anunturi de ajutorare a copiilor aflati in tratament in X oras din Y tara ar fi bine sa se specifice in mesaj.
Ma gandesc ca (cel putin pt mine) ar fi frustrant sa stiu ca am donat o nica suma de bani pt un copil cand el de fapt a fost exact in orasul in care locuiesc eu n-am stiut si as fi putut sa-l ajut mai mult pe el si parintele ce-l insoteste.