rubeola in timpul sarcinii

rubeola in timpul sarcinii | Autor: anstoian

Link direct la acest mesaj

Va rog sa-mi dati un sfat in legatura cu posibilitatea contactarii rubeolei in timpul sarcinii si cu optiunile pe care le am, in urmatoarele conditii:
- contactul cu persoana bolnava a avut loc inainte cu 3-4 zile inainte de aparitia simptomelor propriu-zise la persoana respectiva;(ne-am intalnit sambata, iar martea ce a urmat, a avut primele simptome); contactul a constat in : un pupic pe obraz pentru ca mi-a adus flori de 8 martie si aprox 2 ore de stat le suete in aceasi camera...
- sunt insarcinata in luna 19 (19 si 4 zile, cunoscand data fecundatiei - cu toate astea 2 medici, la doua ecografii distincte au sustinut ca este mai maricel, respectiv 21 saptamani;)
Eu am facut abia acum analizele pt anticorpi rubella, nestiind de la inceput de necesitatea efectuarii acesteia, intrucat medicul a omis sa mi le treaca pe trimitere.
Rezultatele le voi afla pe 21 martie ( desi recoltarea de probe a fost pe 12 martie) - ca asa merg lucrurile la noi, in romania (mai abitir parca de cand cu noua conducere a min. sanatatii), datorita lipsei reactivilor. La ce mai platim analizele modesta suma de 600.000 doar pt aceasta analiza?
Acum trebuie sa astept verdictul, intrucat medicul ginecolog mi-a recomandat avortul - singura optiune pe care mi-a descris-o in cazul in care nu am anticorpi si voi face boala.(deocamdata nu am simptome)
Am citit destul despre aceasta boala, dar parerile sunt impartite, unii afirmand ca e periculos in primul trimestru, altii spunanad ca boala e contagioasa doar de cand apare eruptia.
Voi ce stiti? Cunoasteti cazuri in care mamica a contactat boala cand era gravida? Care sunt sansele ca bebe sa fie afectat acum? Se considera afectat de la momentul cand eu am contactat virusul (sper ca nu l-am contactat) sau din momentul cand apar simptomele?
Va multumesc anticipat!
Va doresc sa nu treceti prin asa ceva, sa fiti sanatoase si sa nasteti copii frumosi si sanatosi!

anca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=10

http://sanatate.wolfheart.ro/afectiuni.php?cod=27

Eu zic ca o sa fie OK si nu ai luat nici o rubeola:-)
Multa sanatate voua***

Make love,not war!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Eu am luat contact cand eram gravida in 4 luni cu un copil, cu o saptamana inaintea eruptiei. Am stat cu copilul vreo sase ore. Din fericire n-am facut boala, dar am stat cu frica'n san vreo trei saptamani. Parerea mea este sa stai linistita, iar daca faci boala, "Doamne fereste", atunci avortul este necesar(boala da malformatii foarte nasoale). Parerea mea este insa ca poti sta linistita. Boala este foarte contagioasa in timpul eruptiei, iar la tine nu a fost cazul. Sanatate multa.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Poate ar fi bine sa-ti repeti analiza ptr. detectarea anticorpilor de rubeola. E adevarat ca te costa, dar decat sa renunti la sarcina degeaba....mai bine mai dai niste bani dar stii pentru ce.
La Medsana iti da rezultatul chiar in aceeasi zi (mie mi-au spus ca in 2 zile, dar mi l-au dat seara, in ziua recoltarii - ma dusesem dupa alte rezultate si mi-au spus ca si rubeola era gata). Costa in jur de 700.000 dar ai rezultatele mult mai repede.
Si poate ar fi bine sa mai consulti si alti doctori, eventual specializati in boli contagioase.
Intr-adevar, boala este foarte periculoasa pentru copilas, dar daca nu ai luat-o ar fi pacat sa renunti la bb.

Sanatate si sa auzim de bine! Sa ne spui ce ai facut.

Anny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Cand am fost insarcinata cu baietelul meu mi s-a spus, in urma analizei, ca nu am anticorpi la rubeola (analiza mi-a recomandat-o ginecologul in primele luni de sarcina). Mi-au spus doar ca trebue sa ma feresc de aceasta boala. Din fericire nu am avut probleme si am nascut normal (baietelul meu are 3 ani acum). Acum vreau al doilea copil si mi-am facut iarasi analiza sa vad daca nu am contactat-o intre timp. In continuare nu am anticorpi impotriva bolii si caut sa-mi fac un vaccin antirubeolic simplu care nu se gaseste in Romania. Sper ca totusi cat mai curand sa fie importat si sa nu fiu nevoita sa-mi fac vaccinul combinat (ROR).

De fapt, vroiam sa-ti spun ca eu am facut analiza la Institutul Cantacuzino, acum vreo 2 luni, m-a costat 330.000lei si rezultatele au fost gata in 2-3 zile. Sfatul meu este sa incerci sa afli cat mai repede daca ai sau nu anticorpi impotriva rubeolei (am vazut ca cineva spunea ca la Medsana iti da rezultatul intr-o zi) - nu are rost sa stai in stres atatea zile, pana pe 21.03. Sa speram ca ai anticorpi, dar daca nu ia legatura cu ginecologul sau cu expert in boli infectioase. Din cate stiu eu riscul ca fatul sa fie infectat este mare in primul trimestru, mediu in al doilea si destul de mic in al treilea trimestru (dar totusi exista risc). Oricum chiar daca nu ai anticorpi poti sa scapi si sa nu faci rubeola (trebuie sa-ti refaci analiza dupa o anumita perioada de timp , discuta cu doctorul).
Multa sanatate si sa dea Domnul sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

TOATE BOLILE CARE SE MANIFESTA PRIN ERUPTIE DEVIN CONTAGIOASE DOAR ATUNCI CAND BOALA A ERUPT DEJA!

Pupici!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana spune:

http://www.caringforkids.cps.ca/babies/Rubella.htm
http://www.medinfo.co.uk/conditions/rubella.html
http://www.babycenter.com/refcap/9527.html
Din cate inteleg eu din site-urile de mai sus daca ai mai mult de 20 saptamani, nu exista nici un pericol pentru copil. Daca ai intre 16 si 20 sapt exista o probabilitate destul de mica ca copilul sa fie afectat si numai o echo poate sa stabileasca problemele la bb. Asa ca nu inteleg de ce ginecologul tau se grabeste sa vorbeasca despre avort cand nu ai facut inca boala.

Anuca si mami
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=167&cid=122

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anstoian spune:

am facut analizele, si am anticorpi pt . rubeola...adica e bine
va multumesc pt raspunsuri si va doresc tot binele din lume pt voi si copiii vostri. va pup

anca

Mergi la inceput